m Binnenkort roept Sark de democratie uit De Kanaaleilanden zijn Engels, maar liggen vlakbij Frankrijk. Daar liggen ze goed, zo midden in de warme golfstroom, waardoor er een aantrekkelijk klimaat heerst. Elk eiland heeft een totaal ander karakter. Willemijn Bos bezocht er drie. reizen@wegener.nl 1 C) reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 31 januari 2009 Wie op het schiereilandje Litt le Sark woont, blijt goed in con ditie. foto's Willemijn Bos/GPD werelden van verschil Kanaaleilanden: brengst. De tuinen van zijn middel eeuwse Seigneurie zijn geopend voor het publiek. Er is een uitkijk toren van waaraf men vroeger boodschappen naar Guernsey kon seinen, een ommuurde tuin met rozen, duiven, fruit, en kassen met tomaten. Allervredigst is het er. Binnenkort komt aan het eeuwen oude feodale systeem een einde en wordt op Sark de democratie uitge roepen. Dan zal er geen nieuwe Seigneur meer worden benoemd. Auto's zijn er niet op Sark. Alles gaat per tractor of op de fiets. Trot se mannen met blozende wangen. En sterke vrouwen, die de koffers van de toeristen vanaf de boot op de aanhangwagens van de tractors tillen. Ik loop naar het fietsverhuurbe drijf waar een fiets voor me klaar zal staan. Er is niemand te beken nen, maar êr staat wel een fiets apart. Ik rijd door The Avenue, de hoofdstraat en winkelstraat van het eiland. Leuke winkeltjes zijn er, de enige supermarkt, het post kantoor en een museum. Dan komt er een vrouw naast me fiet sen: waarom nam ik haar fiets mee? Ik zeg verbaasd dat die toch voor me klaarstond?! 'Nee, ik moest bij het verhuurbedrijf ver derop zijn'. Ze haalt haar schou ders op.en draait weer om: „Never mind, het is maar een fiets." Kanaaleilanden HERM GUERNSEY SARK NOORDZEE Tussen de weilanden door fiets ik naar La Coupé, de smalle weg tus sen twëe baaien door, die de schier- eilanden Big Sark en Little Sark ver bindt. Paard-en-wagen mogen er wel overheen, fietsen niet. Het is ploeteren tegen de wind in. De re ling langs het pad is niet overbo dig. Dan ga ik een herberg binnen. Kanten kleedjes op tafel, koperen pannetjes en biermokken aan het plafond. De eigenaar, een man met een vlinderstrik en trieste blik, zet me van alles voor wat ik niet had besteld, maar op zo'n exotische 'plek smaakt het goed. Ik wandel naar de uiterste punt van Little Sark. Een tijdje stapt een paard met me mee - tenslotte loop ik over zijn weiland - en de wind gaat als een dolle te keer. Als ik op de kale rotskust sta, weet ik dat de middeleeuwers gelijk hadden. Als je maar ver genoeg reist, kun je van de wereld af vallen. Toen ik aankwam op het eiland Herm, merkte ik niet dat er ie mand stond te kijken wie er alle maal van de boot af stapten. Zo doen ze dat op Herm: selectie aan de poort, want de zestig bewoners van het eiland hebben geen zin in lastige gasten. Op Herm, dat slechts 2 kilometer lang is en 8oo meter breed, heerst rust en orde en dat bevalt prima. Er is één chic hotel en verder zijn er een cam ping en wat vissershuisjes die ver huurd worden. De zestig bewoners hebben naast hun gewone beroep allemaal een eilandtaak, zoals heggen knippen, plantenbakken water geven, een stuk strand schoonhouden, een stuk muur, en dus ook: in de gaten houden wie er van de boot afko men. Lesley Bailey, onderwijzers en vrouw van de accountant, doet de public relations van het eiland. Bij het knappende haardvuur tijdens een ploughman's lunch vertelt Lesley: „Je kunt alleen op Herm wonen als je hier werk hebt. Mijn man reageerde op een advertentie en kreeg de baan onder andere om dat we kinderen hadden beneden de 6 jaar. Dat is doorgaans een voorwaarde. Het schooltje van Herm moet blijven draaien! Ieder een is in dienst van Herm Island Unlimited. Privé-ondernemers zijn hier niet. Mensen die op Herm ko men wonen, doen dat om vrijwil lig de slavernij te beoefenen." Haar kinderen hebben inmiddels het eiland verlaten, want een mid delbare school is er niet. Middelba re scholieren gaan in de kost op Guernsey. „Ook ouderen verlaten het eiland, want er is geên zieken huis, geen bejaardentehuis en geen begraafplaats. Herm wordt be woond door een ploegje vitale vrij willigers. Ik loop om het eiland heen. Bin nen een paar uur zie ik dat het al les heeft: rotskusten, duinen, bos sen, vlak land en een prachtig strand, waar mensen in vestjes van de zon genieten terwijl in Neder land de natte sneeuw over de vel den jaagt. Met dank aan de warme golfstroom, waardoor het in de herfst, winter en lente op de Ka naaleilanden een aantal graden warmer is dan bij ons. In de verte zie ik de veerboot komen die me weer terug zal brengen. Terug naar de Grote Wereld, die van hieruit gezien begint op Guernsey. De Kanaaleilanden hebben hun eigen regering, wetten en belas tingen en eigen postzegels. Vanaf Schiphol en Eindhoven vliegt Air Aürigny www.aurigny.com via Londen Gatwick of Stansted naar Guern sey. De VLM vliegt elke zaterdag vanaf eind april tot half septem ber naar zowel Jersey als Guern sey (duur ca. 1,5 uur). Vanuit St. Malo in Normandië gaat Condor Ferries naar Guern sey. De boten naar Sark en Herm vertrekken vanuit de haven van Guernsey's hoofdstad St. Peter Port. Zie ook www.visituernsey.com en www.sark.info. Op Sark zijn geen geldautoma ten. De meeste bezoekers van Herm reserveren meestal een jaar voor uit. Wie ook op Herm wil loge ren, doet er goed aan vroeg te boeken. Zie www.herm-island.com. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43