land in de digitale kaartenbak Actievoerders voelen zich bedreigd SJëfenöte Cxa® ffi33a?CsD®qg rcfDqp refiaïiMP Reparatie meer, Werkzoekenden* in Zeeland 2007/2008 Onenigheid met politieman bij bos in Haamstede. ühü PZC Zaterdag 31 januari 2009 3 *Niet-werkende werkzoekenden, of werkzoekenden minder dan 12 uur per week werkzaam. 10000 8000 6000 Waar ook weer? Het Werkbedrijf Het Uitvoeringsorgaan Werk nemersvoorzieningen (UWV), zeg de uitkeringsinstantie, is het orgaan dat de ontslagaan vraag op bedrijfseconomische of persoonlijke gronden beoor deelt op correctheid. Daar moet ook de ww-uitkering aan gevraagd worden. Dat kan tot vier maanden voor de verwach te laatste werkdag. De eerste uitkering volgt vier weken na de gunning van de aanvraag. Voor nieuw werk is het UWV ook het adres. Sinds dit jaar is er het Centrum Werk en Inko men (CWI), voorheen Arbeids bureau, ondergebracht. Coaches gezocht De wachtrij groeit Het UWV heeft in Zeeland één centraal kantoor: aan de Piet Heinstraat 77 in Goes, al waar zonder afspraak geen be zoek. Per regio zijn er de oude CWI-kantoren, nu Werkbedrij- ven geheten: Werkbedrijf Walcheren, Ka- naalweg 3 in Middelburg; Werkbedrijf Goes aan de M.A. de Ruyterlaan 2; Werkbedrijf Terneuzen aan de Rosegracht 2; Werkbedrijf Oostburg aan het Raadhuisplein 1. Op internet is het UWV be reikbaar onder twee adressen: www.werk.nl en www.uwv.nl Drie maanden wachten op een gesprek met een arbeidsconsu- lent, pardon, werkcoach? Voor lichter Jan Stalman van uitvoe ringsorgaan UWV hoopt dat de gedupeerde Vlissinger die dat trof zich meldt. Normaal kost het tien dagen om een ge sprek te krijgen over je arbeids kansen. Nu de toeloop groter wordt, is het lastiger, erkent hij. De meeste kantoren red den het nog binnen veertien dagen, belooft hij. UWV werft werkcoaches van hbo-niveau die beschikbaar werk en werk- kansen van nieuwe inschrijvers doorzien en kunnen paren. „Al onze medewerkers zijn in gesprek. Een moment geduld alstublieft. U wordt zo spoedig mogelijk geholpen. Bent u werkzoekende, houdt dan uw burgerservicenummer bij de hand." Vijf minuten in de tele fonische wachtrij is bij het re gionale kantoor van het Cen trum Werk en Inkomen (tegen woordig UWV Werkbedrijf) nu regulier. „Daarom willen we dat mensen naar het cen trale UWV-nummer bellen", zegt woordvoerder jan Stal man. „We werven ook extra telefoonkrachten." UWV: 0900-9294 COMMENTAAR Nu de kredietcrisis ook pensioencrisis blijkt te zijn, is de verleiding groot om beide problemen aan elkaar te koppelen. Zo zijn economen huiverig om de pensioenpremie te verhogen, omdat de huidige wankele economie zo'n lastenverzwaring niet zou kunnen hebben. De fondsen zelf smeken de overheid om coulance. Zij willen meer tijd om de financiën op orde te krijgen. Na de crisis zal het wel weer gaan. Maar deze koppeling is niet verstandig. Het komt allemaal op hetzelfde neer: de problemen worden naar de toekomst verschoven. Daarbij worden pijnlijke maatregelen te gemakkelijk weggepraat met speculaties over de veerkracht van de economie. Van het pensioenstelsel mag worden verwacht dat het flinke conjuncturele schommelingen en nukken van de financiële markten kan doorstaan. Hele generaties Nederlanders hebben hun toekomst op dit stelsel gebouwd. Kredietcrisis of niet, een goed pensioen moet een zekerheid blijven. Maar dat zal wel wat kosten. Uitstel van indexering, langer doorwerken, het kan allemaal nodig zijn. Maar om te beginnen zullen de pensioenfondsen veel meer geld in minder kwetsbare, soms minder renderende waarden moeten steken om aan hun verplichtingen te kunnen blijven voldoen. Daarvoor moeten de premies snel omhoog, want met elke dag uitstel wordt het probleem groter. Soms moet je het dak al repareren als het regent. BIJ NADER In het verhaal over een geboorte golf van Zeeuwse platte oestertjes in het broedhuis van de Roem van Yerseke is gisteren abusievelijk mel ding gemaakt van een moeder-oes ter van 15 kilogram. Het dier had echter het - altijd nog respectabele - gewicht van 1,5 kilogram. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Dierenvrien den die actie voeren tegen het af schieten van damherten voelen zich geïntimideerd en bedreigd door een politieman. „Wij ston den vrijdag op de parkeerplaats bij het Gadrabos in Haamstede te pra ten en werden geobserveerd door iemand in een auto", zegt Willem den Engelsman, een van de actie voerders. Zowel de onbekende man als de actievoerders namen op dat mo ment al foto's van elkaar. „De man reed weg en ging opeens hard ach teruit. Hij reed bijna over mijn hondje", zegt Den Engelsman. „Ik sloeg toen op de auto en ben te gen hem tekeer gegaan. Alleen ver baal. De man stapte uit en zei dat hij van het politie-milieuteam was, maar wilde zijn naam niet zeggen." Elise Geradts was ook een van de actievoerders. „Hij kwam op mij af en heeft mij bij mijn arm gepakt omdat ik aan het filmen was. Hij heeft mij bedreigd en zei dat hij me zou pakken als ik naar de media zou stappen." De groep die vrijdag op het par keerterrein aan de rand van het jachtgebied stond te praten maakt deel uit van een grotere groep ac tievoerders. Deze groep volgt sinds het begin van dë jacht op Schou- wen-Duiveland de bewegingen van de jagers in de natuurgebie den nauwlettend. Waar geschoten wordt, zijn de actievoerders vrij wel dagelijks te vinden. Iedere mo gelijke misstap wordt gefotogra feerd en gefilmd in de hoop de jacht zo te kunnen stoppen. Volgens de dierenvrienden wor den ze vaker tijdens hun acties ge fotografeerd of gevolgd. „Afgelo pen donderdag nog heeft iemand van Natuurmonumenten ons gefo tografeerd en eerder al iemand' van Staatsbosbeheer en een paar particulieren waarvan wij vermoe den dat het jagers zijn", zegt Den Engelsman. Hij zegt'maandag aan gifte te doen bij de politie en ook Geradts heeft aangekondigd maan dag aangifte te doen. Woordvoerder Esther Boot van de politie laat weten niet te kunnen reageren zolang de aangifte nog niet binnen is. Q Ontdek de vele vroegboekvoordelen van de verschillende reisorganisaties zoals honderden euro's vroegboekkorting, gratis vakantieweken, gratis halfpension, i-oudervoordeel, extra kinderkortingen of autohuurvoordeel. Ga naar één van de 220 Globe Reisburo's öf www.globereisburo.nl. gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3