spectrum 10 In elkaar geslagen of met de dood bedreigd. Dagelijks wórden gezinsvoogden belaagd door agressieve ouders of andere familieleden. Steeds vaker doen ze aangifte van geweld, maar daar gebeurt weinig mee. „De vader stond als vuurwapengevaarlijk bekend. Hij zat één dag vast en daarna liep hij weer vrij rond." PZC ■'Zaterdag 31 januari 2009 e werkt pas drie jaar als ge zinsvoogd en is al geregeld met de dood bedreigd. On langs nog. Een man dreig de Louise (26) te vermoor den, omdat ze als gezins voogd zijn neefje uit huis wilde plaatsen. De zaak gaat over het 7-jarige jongetje Raoul. Hij woont bij zijn moeder en stief vader, beiden verslaafd aan alcohol. Aan vankelijk zijn er nog niet zo veel zorgen over Raoul. Op school gaat het goed en moeder laat duidelijk zien dat ze gek is op haar zoon. Voor haar verslaving is ze in be handeling. Maar als moeder weer naar de fles grijpt, wordt de sfeer grimmig. Vaak is ze niet thuis als gezinsvoogd Louise langskomt voor een afspraak. Foute vrienden hangen op de bank, ze gebruiken drank en drugs. De stiefvader voert namens haar tegen over Louise het woord: „Ze is woest op je. Pas maar op, ze weet waar je woont." Nu moeder alle hulpverlening buiten de deur houdt, wordt de situatie van Raoul wél heel zorgelijk. Samen met haar team manager besluit Louise bij de kinderrech ter een verzoek tot uithuisplaatsing in te dienen. Moeder komt voor dit 'slechtnieuwsge- sprek' naar Bureau Jeugdzorg Rotterdam. De beveiliging staat paraat, want ze heeft al eerder een medewetker met een mes be dreigd. Als de vrouw hoort dat haar kind mogelijk uit huis wordt geplaatst, loopt ze direct weg. Een half uur later dringt haar broer het kantoor binnen. Hij is opgefokt. „Als jullie mijn neefje uit huis halen, ver moord ik jullie. Ik heb een prachtig lang mes." De man wordt het pand uitgezet en Louise en haar teammanager doen aangif te van bedreiging. Om de gezinsvoogd te beschermen, wor den veiligheidsmaatregelen genomen. Een paar weken lang reist Louise niet met het openbaar vervoer. Soms rijdt ze met colle ga's mee of pakt de leaseauto. „Die man had al meerdere geweldsdelicten gepleegd. Hij was duidelijk erg agressief', vertelt Louise. Pas een maand na het incident houdt de politie hem aan. „Ik was verbaasd. Ik heb wel vaker aangifte gedaan, maar meestal hoor je er nooit meer wat van." Ze doelt onder meer op een zaak waarbij een drugs verslaafde vrouw haar een dreigbrief stuur de. „Ik vermoord je, mijn kind zal het be grijpen. Ik kom naar je begrafenis." Louise: „We hebben aangifte gedaan, omdat het hier gaat om een persoonlijke doodsbedrei ging. Jammer genoeg heb ik nooit gehoord waarom deze vrouw niet is vervolgd." Met een stoel afgerost, klemgezet tegen de muur, in het gezicht geslagen of aangere den met een auto: dagelijks worden gezins voogden fysiek of verbaal bedreigd. Lande lijk worden geen cijfers geregistreerd, maar een rondgangjangs diverse Bureaus Jeugdzorg leert dat het jaarlijks al gauw om honderden gevallen van agressie gaat. Bovendien worden de incidenten extre mer en ruwer, melden de directies. Bij Bureau Jeugdzorg Overijssel kwamen vorig jaar twintig meldingen binnen over agressie. Volgens woordvoerder Bea Zwarthoff is dat slechts eenderde van wat er daadwerkelijk voorvalt. Eigenlijk staat de teller hier dus op zestig. Bureau Jeugd zorg Zeeland registreerde vorig jaar twin tig meldingen, Bureau Jeugdzorg Haaglan den Zuid-Holland telde 47 gevallen van agressie, elf keer werd aangifte gedaan. „Maar dit is slechts het topje van de ijs berg", zegt bestuurder Maud Greenberg. Jn Rotterdam werd in 2008 twintig keer aangifte gedaan van fysiek of verbaal ge weld tegen gezinsvoogden. In vijf gevallen waren de daders vuurwapengevaarlijk. „En daarnaast zijn er nog tientallen brie ven gestuurd naar cliënten die zich agres sief hebben gedragen", vertelt directeur René Meuwissen van Bureau Jeugdzorg Rotterdam. Bij verbaal geweld is doodsbe dreiging de grens. „Dan doen wij altijd aan gifte." Meuwissen maakt zich ernstige zorgen over de geweldsincidenten. Het stoort hem dat politie en justitie vaak niet terug koppelen wat met de aangifte is gebeurd. „Het komt voor dat een gezinsvoogd wordt bedreigd door een vader die bij de politie te boek staat als vuurwapengevaar lijk. De man zit één dag vast op het politie bureau en loopt daarna weer vrij rond. Denk je eens in wat dat voor onze mede werker betekent! Hij of zij moet vaak ge woon weer terug naar zo'n gezin! Deze da ders moeten strenger worden gestraft." Ook Maud Greenberg, bestuurslid van Bu reau Jeugdzorg Haaglanden Zuid-Holland, vindt dat er een einde moet komen aan het geweld tegen haar medewerkers. „Er komen hier cliënten binnen die zeggen dat ze een mes in hun tas hebben. Dit kan zo niet langer. Als geweld wordt gebruikt te gen ambulancebroeders, zoals tijdens de jaarwisseling, staat het land op zijn kop. Maar hier gaat het ook om geweld tegen hulpverleners. Ze moeten met hun han den van onze mensen afblijven!" Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, weet Kim (31), gezinsvoogd bij Bureau Jeugdzorg Overijssel. Zelfs als er ogen schijnlijk weinig aan de hand is, kan een situatie toch escaleren. Het overkwam haar een paar maanden geleden, toen ze Reeds in 2005 demonstreerden medewerkers van de jeugdbescherming in Amsterdam tegen bedreiging van gezinsvoogden. Archieffoto CPD door Carine Neefjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32