Zoeken naar een baan Provincie wil waterbedrijf Evides over twee jaar uit Delta halen Inbraakgolf Vraag en aanbod op de Zeeuwse arbeidsmarkt groeien uiteen Drinkwatervoorziening hoort in publieke handen te zijn. 2 I Zaterdag 31 januari 2009 PZC MAIKEL HARTE De inbraakgolf in de regio blijft maar aanhouden, lazen we deze week. In huize Harte lazen we het niet alleen, we werden er ook mee geconfronteerd. Het café van mijn schoonmoeder te Sas van Gent viel vorig weekend ten prooi aan het dievengilde. En dat maakt de tongen los aan de bar. Reacties van verontwaardiging, steun en boosheid volgen elkaar op. Uiteraard zijn er altijd de grappenmakers („Gelukkig staat de tap er nog") en de sterkeverhalenvertellers. Eén verhaal leek me wel heel sterk: een echtpaar komt er ach ter dat hun fiets, die aan het voorportaal van hun woning stond, is weggenomen. De andere dag is de fiets terug met on der de bagagedragers een briefje: „Excuses voor het ongemak, maar ik had dringend een fiets nodig. Hierbij ontvangt u als dank twee theaterkaartjes." En dus toog het echtpaar opge wonden en dankbaar naar de schouwburg, om er vervolgens bij thuiskomst achter te komen dat hun woning was leeggehaald. Een broodje-aap-verhaal? Wat het ook is, u bent gewaar schuwd. Ook de politie waarschuwt en probeert u tevens te be wegen tot het melden van verdachte omstandigheden, want dat lean tot een oplossing leiden, zo meldde een politiewoord voerster donderdag. Dat kan tot een oplossing leiden, maar ook tot frustratie, want ik heb momenteel een compleet gedesillusioneerde kameraad. Hij zag zichzelf al als grote speurder terugkomen in een detec tivereeks, als crimefighter in een speelfilm, als ridder in de or de van Oranje Nassau, toen hij donderdagnacht om 00.30 uur terugreed naar Koewacht en zag dat er vanuit een auto met schijnwerpers in woningen werd gegluurd. Hij reed als een speer naar huis en haastte zich om de politie te bellen. Die haast bleek onnodig: „Er zijn nog drie wachtenden voor u." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Reacties van steun en boosheid volgen elkaar op COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon'(adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB' Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229; 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54Ó50, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters m7v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ..v.,; g De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadeie informatie %J\J Tweehonderd banen weg bij Dow, 31 bij Varian. Het begint te druppen in de provincie nu het elders ontslagen regent. Hoe zat het ook weer, met ww en arbeidsbureau? door Claudia Sondervan en Maria! Modde De veertigers onder ons weten misschien nog hoe het was. Begin ja ren tachtig werd de ar beidsmarkt overspoeld door jonge ren. Vers van school. Met simpel weg een havo-diploma kwam je nauwelijks aan de bale. Te hoog op geleid voor eenvoudig werk in de supermarkt, te nikserig voor een écht vak. De werkloosheid was groot. Het Werkplein Walcheren heette nog arbeidsbureau. Wie een baan zocht, was aangewezen op grote kaartenbSkken en een flinke dosis geduld om zo de vacatures langs te lopen. Eigenlijk de enige overeen komst tussen toen en nu zijn de panelen, waarop de nieuwste ba nen prominent onder de aandacht worden gebracht. Op het Werk plein Walcheren in het Middel burgs gemeentehuis zijn de kaar tenbakken vervangen door vier platte beeldschermen. Met een paar klikken op de muis krijgt de werkzoekende toegang tot werk.nl, de landelijke databank. Maar dat kan net zo makkelijk met de thuis-pc. Wat zoek je dan nog op een arbeidsbureau? „Toch wel omdat het makkelijker is", zegt de 42-jarige man uit Bang ladesh. Zijn naam heeft hij liever niet in de krant. „Hier staan de nieuwste advertenties op de bor den. Je hebt zo meer overzicht. En als je iets wil weten, kan je het ge lijk aan een van de mensen vra gen." Sinds juni is hij werkloos. Zijn con tract bij een productiebedrijf liep via een uitzendbureau en werd niet meer verlengd. Het internet van het Werkplein stelt Hem ook in staat zijn cv en eerdere sollicita tiebrieven te raadplegen, die hij als pdf-bestanden heeft opgeslagen in zijn eigen mailbox. „Mijn eigen computer thuis doet het even niet..." Binnen enkele seconden leert de eerste verkenning dat er in Zee land momenteel 9770 banen te ver geven zijn. Maar de Bengaal is som ber dat daar ook daadwerkelijk iets voor hem tussenzit. Zijn Neder lands is gebrekkig en dat wordt nogal eens als barrière gezien, reali seert hij zich terdege. Het frus door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Vraag en aanbod op de Zeeuwse arbeidsmarkt passen steeds slechter bij elkaar, conclu deert het Centrum voor Werk en Inkomen. Het aantal vacatures is na jaren van groei weer aan het da len. In een jaar tijd nam het aantal openstaande banen met vijftien procent af tot 20.000 in de regio Zeeland. De banen bleven ook lan ger open staan: 146 dagen in 2008 tegen 128 dagen in 2007. Het aantal vacatures dat bedrijven weer in trokken steeg eveneens, van vijf tien procent in 2007 naar 23 pro cent in 2008. Bedrijven zoeken voor 67 procent mensen met minimaal mbo. Dat spoort niet met de scholing die de treert hem temeer, omdat zijn En gels vlekkeloos is en hij in zijn ge boorteland een diploma heeft ge haald voor technisch ingenieur. „Maar dat papiertje wordt in Ne derland niet erkend. Het gevolg is dat ik hetzelfde werk moet doen en hetzelfde salaris verdien als ie mand die zijn school nooit heeft afgemaakt en een heel andere mentaliteit heeft. In deze slechte economie is het voor iemand als ik dubbel zo moeilijk werk te vinden. Er is veel meer concurren tie." De Bengaal loopt zo'n drie keer per week binnen bij het Werk plein. Hij is daarmee één van de pakweg 150 anderen, schat mede werker Theo de Reu. Nieuwko mers op de arbeidsmarkt moeten zich eerst online inschrijven bij het UWV Werkbedrijf (tot 1 janua ri CWI). De Reu en zijn collega's adviseren bij sollicitaties. „De digi talisering van de kaartenbakken heeft het aanbod wel een stuk transparanter gemaakt. Voorheen was er hooguit een uitwisseling van bestanden in een regionaal netwerkje." De Reü merkt nog niet aantoonbaar meer aanloop door de recessie. „Rond deze tijd van het jaar is het altijd wat druk ker. Het afgelopen horeca-seizoen laat zich gelden en ook de weers omstandigheden spelen mee voor bedrijven om werk uit te stellen." meeste Zeeuwse werkzoekenden hebben: ruim de helft (51%) heeft een vmbo-opleiding of lager. Van de mensen in de databanken van de Zeeuwse arbeidsbureaus is 47 procent korter dan een jaar zon der werk. Iets meer dan de helft (52%) van het aantal ingeschreve nen is vrouw. In de gemeenten Hulst, Sluis en Vlissingen is het vrouwelijk aandeel het laagst met 49 procent. Kapelle heeft met 58 procent van de werkzoekenden het hoogste aantal werkloze vrou wen. De totale werkloosheid is het hoogst in Terneuzen (4,5%), ge volgd door Vlissingen (3,9%) en Hulst (3%). Schouwen-Duiveland (1/4%) en Kapelle (1,5%) hebben het laagst aantal werkzoekenden. Werkplein Walcheren in Middel burg. door Ben Jansen MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta raakt zijn waterpoot Evides over twee jaar kwijt. De zeggenschap over de drinkwatervoorziening in Zeeland moet, vindt het dagelijks bestuur van de provincie, recht streeks in publieke handen ko men. Nu beheert Delta de Evi- des-aandelen. De Staten van Zeeland hebben een- en andermaal aangegeven dat de bestaande situatie hen niet zint. De drinkwatervoorziening hoort onder de hoede van de over heid te zijn en niet te worden aan gestuurd door een commerciële onderneming. Hoe de aandelen Evides worden verhangen, wordt de komende twee jaar bekeken. De levering van industriewater door Evides is in principe een commerciële activi teit die Delta in zijn dienstenpak ket wil houden. Aan de andere kant hecht Evides in elk geval voor lopig aan de combinatie drink- en industriewater. Dat Evides niet meteen uit Delta wordt gehaald, is ook van belang voor de financiële positie van het energiebedrijf Delta zit op dit mo ment - mede door de bouw van de Sloecentrale - voor zware las ten. De kasstroom uit de water- poot draagt ertoe bij dat Delta niet temin bij de bank in de gunstige ■rentetarieven valt. Wat de omvang van het zelfstan dig te maken netwerkbedrijf be treft, krijgt Delta wel zijn zin. Het dagelijks provinciebestuur gaat niet in op de suggestie van een ad viesbureau het netwerkbedrijf op te tuigen met de infra-afdeling die het graafwerk voor kabels en lei dingen verricht. Delta wil dit on derdeel bij haar commerciële acti viteiten houden. Bijlage Spectrum: De toverdrank v van energiebedrijf Delta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2