spectrum Zwembadpas en Elfstedentocht RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zeilweer PZC Zaterdag 31 januari 2009 Terwijl ik kijk naar de schitterende zons opgang boven de Kalenbergergracht, schiet mij te binnen, dat ik een paar we ken geleden plotseling heer Wiegel op het televisiescherm zag verschijnen. Met een triomfantelijk gezicht hoorde ik hem zeggen: „Let op mijn woorden. Op 13 februari wordt de Elfste dentocht gereden!" Ik was aan het zappen en ik keek allang naar een ander net toen het tot mij doordrong, dat het hier een voorspelling betrof. En nu het water in de gracht weer begint te stollen en heer Erwin Krol gisteravond waarschuwende woorden sprak ons vooral niet op té dun ijs te begeven, dacht ik terug aan de vrolijke woorden die uit de bolle toet van onze gepensioneerde politicus rolden. Stel je voor dat hij gelijk krijgt! Ik gooi nog maar een extra blok hout op mijn vuurtje en begin met deze opgewekte insteek aan de dag. Naast mij ligt het nieuwe boek van Herman Koch klaar. 'Resultaten uit het verleden....', die dreigen de woorden leg ik naast mij neer. Ik heb bij ver schijning van dit in helder blauw kaft gestoken nieuwe Kochboek Het Diner, het meteen drie keer ingeslagen. Ééntje voor mijzelf en twee exempla ren in cadeauverpakking voor twee zoons, die alle bei van Jiskefet houden. Waarom dit riskante aan- schafgedrag? Ach... ruilen kan altijd nog. En Her man Koch is een van de schrijvers, die mijn dage lijks leefgedrag heeft beïnvloed. Nadat ik zijn eer ste roman Red ons Maria Montanelli had gelezen, het boek waarin hij spreekt over (ik citeer uit mijn geheugen!) 'vrouwen in de Beethovenstraat, die met opgeblazen menopauzekoppen achter bood- schappenkarretjes lopen', bezwoer ik mijzelf nooit en te nimmer achter zo'n karretje te zullen lopen. En zeker niet in de Beethovenstraat. Nooit! Maar de jaren verstreken. En met die jaren versle ten mijn botten. „Niet nodeloos tillen!", riep de bottendokter dreigend. Toen ik bovendien door botdichtheid-onderzoek leerde dat mijn skelet ze ker zes centimeter was gekrompen en de meno pauze inmiddels ook tot de verleden tijd behoor de, besloot ik mij niets meer van Hermans kwalifi catie van vrouwen met boodschappenkarretjes aan te trekken. Ik schafte mij een snoezig hip mo dern zwart wagentje aan en sjouwde opgewekt van winkel naar winkel, moeiteloos alle bood schappen tegelijk vervoerend en opgelucht het til len van zware zakken voor eeuwig achter mij la tend. Voor zover ik kan nagaan is er nog zo'n boek, waaraan mensen, maar vooral jongens, gedrag ont leenden. Dat is Kees de Jongen van Theo Thijssen. De Zwembadpas, die in dat boek een prominente rol speelt, heb ik vele malen zien demonstreren. Tot in vele televisieprogramma's mocht ik zien hoe die heel speciale pas door jongens en mannen werd uitgevoerd. Hele discussies bloeiden op en ook in huiselijke kring werd gewedijverd wie het meest geloofwaardig die Zwembadpas van Kees de Jongen uitvoerde. Ik ben benieuwd of dit nieuwe boek van Koch ook gedragsadviezen bevat. Het ligt nog glimmend en glanzend naast mij. En nóg nieuwsgieriger ben ik of de voorspelling van Hans Wiegel gaat uitko men. Het is pas 31 januari. Ik herinner mij nog de Elfstedentocht van 1986. Eind februari werd die verreden. Alles is mogelijk. Wij wachten af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29