spectrum 6 als medicijn Dagboek van de aarde PZC Zaterdag 31 januari 2009 Tabaksteelt begint aan een tweede leven. Na verbannen te zijn als rokertje, komt tabak terug als leverancier van medicijnen. door Peter de Jaeger Wageningen was samen met Rhenen en Ame- rongen drie eeuwen lang het centrum van de tabaksteelt in ons land. Op de schuine hellingen van de Wa- geningse Berg en de Grebbeberg werd ta bak geteeld in broeikassen. Het hoogte punt was in de zeventiende eeuw. Volgens historicus Simon Schama was de geur van de Republiek der Nederlanden in de Gouden Eeuw de geur van tabak. Na i960 maakte het tabaksmozaïekvirus een definitief einde aan de florerende tabaks cultuur langs de rivieren. Ontdekkingsreiziger Colombus kreeg van de Inca's tabak als geschenk mee naar huis. Het goedje werd niet alleen als roker tje gebruikt, maar ook als medicijn, afgeke ken van de indianen. Tabak kauwen zou helpen tegen hoofdpijn. De rook zou de pijn van syfilis verdoven. Verder werd het gebruikt om slijm op te lossen, als desinfec terend middel bij cholera en de pest en Tabaksplanten komen steeds meer in beeld als leveranciers van medicijnen. foto Heribert Proepper/AP 'mm-: 'TV het deed wonderen bij open wonden. Tegenwoordig wordt tabak een andere heilzame werking toegedicht. Een nieuwe miljardenmarkt in de farmaceutica is ont staan rond tabak. Hierbij wordt niet de ver meende helende werking van de tabaks plant zelf gebruikt, maar tabak als medi- cijnfabriek. De ironie wil dat Wageningen Universiteit en Plant Research Internatio nal (PRI), eveneens in Wageningen, daar onderzoek naar doen. „Tabak is een plant, waar al veel over be kend is en die zich makkelijk laat transfor meren. Daarom bij uitstek geschikt om on derzoek mee te doen", zegt Arjen Schots van het laboratorium voor moleculaire her kenning van Wageningen Universiteit. Niet verwonderlijk dat de allereerste plant die een menselijk groeihormoon maakte een tabaksplant was. Dat was in 1986. Dankzij de genetica kunnen gewenste me dicinale eiwitmoleculen worden geprodu ceerd door bacteriën, gistcellen, zoogdier cellen of planten. Planten komen hierbij veruit als beste uit de bus. En van de plant aardig gemaakte vaccins, antistoffen en biofarmaceutica is het merendeel afkom- stig uit tabak. „Er is een hele waslijst te ma ken, van eiwitten, vaccins en hormonen uit tabak. Maar daarvan is er nog maar een op de markt. Dat is een vaccin tegen New Castle Disease bij kippen, ontwikkeld in 2006", zegt Schots. De rest verkeert nog in de testfase. Er lopen momenteel tientallen patiëntenproeven met stoffen die in tabak zijn gemaakt. Binnenkort komt Bayer op de markt met CaroRX, een antistof die ca ries veroorzakende bacteriën doodt en op ruimt. Gevolg: maandenlang geen gaatjes. Op de rol staan verder middelen tegen reu ma, malaria, diverse kankersoorten, ontste kingen en hart- en vaatziekten. Voor de wat langere termijn kunnen we verwach ten: vaccins tegen hondsdolheid, hepatitis, het HPV-virus (dat baarmoederhalskanker veroorzaakt) en stoffen tegen Alzheimer, Parkinson en aids. Wageningse onderzoekers gebruiken de tabaksplant vooral als modelgewas. Schots benadrukt fundamenteel onderzoek te doen. „We kijken vooral hoe we de expres sie van antistoffen in planten kunnen ver beteren. Dat kan natuurlijk wel altijd wor den opgepakt door het bedrijfsleven." Schots: „Betere expressie betekent: hogere kwaliteit en meer opbrengst van de eiwit ten. De productie moet zoveel mogelijk lij ken op humane eiwitten. Eiwitten in de plant zijn anders dan in mensen. Dat ver schil zit hem in andere suikergroepen aan de eiwitten. Bij Plant Research Internatio nal kijken ze hoe die planteiwitten meer kunnen lijken op die van ons, onder meer door enzymen uit te schakelen." ■Cr Code oranje in Alaska De Mount Redoubt in het zuiden van Alaska begon vervaarlijk te rommelen. Vulkanolo- gen vreesden dat de vulkaan voor het eerst in bijna twintig jaar weer zou uitbarsten en kondigden alarmfase oranje af. Bij een erup tie zouden de stad Anchorage en het schier eiland Kenai onder een laag as kunnen wor den bedolven en zou het luchtverkeer in de wijde omtrek ontregeld kunnen raken. Afkoelingsproef Een omstreden experiment in de Atlantische Oceaan ten zuiden van Argentinië, dat de Duitse regering op het laatste moment wilde verbieden, is toch doorgegaan. Vanaf een schip van het Alfred Wegener Institut is twin tig ton ijzersulfaat in zee gegooid om de groei van algen te stimuleren, in de hoop dat daardoor het broeikaseffect kan worden te gengegaan. Het idee achter de proef is dat de minuscule waterplantjes (C02) kooldioxy- de aan de atmosfeer zullen onttrekken, dat als de plantjes afsterven mee naar de zeebo dem zakt. Gevaarlijke vogels Canadese ganzen moeten massaal worden afgemaakt omdat ze een gevaar vormen voor de luchtvaart. Dat zegt de Britse vogel- deskundige John Allen naar aanleiding van de noodlanding van een Airbus in de Hudson- rivier in New York. Volgens Allen, hoofd van de afdeling vogelbeheer van het Central Science Laboratory, kunnen kleine vogels niet zoveel schade aanrichten, maar grotere soorten des te meer. „Als die in de motor worden gezongen, kan het toestel neerstor ten", aldus Allen in The Guardian.Als gevolg van ongelukken veroorzaakt door Canadese ganzen, die in steeds groteren getale in Groot-Brittannië voorkomen, zijn tot nu toe 88 vliegtuigen neergestort, waarbij 243 men sen om het leven zijn gekomen. De eiwitproductie kan omhoog door het nieuwe gen niet in te bouwen in het DNA van de celkern (chromosomen), maar in het DNA van de bladgroenkorrels. Hier door maakt de plant honderden keren meer van het gewenste eiwit. „Maar dan zit je nog steeds in het blad te werken en heb je veel last van wat wij groene troep noemen. Die ballast bestaat uit toxische stoffen die de eiwitten aantasten. Omdat de eiwitpreparaten bedoeld zijn voor medi cinale toepassingen, moet je die stofjes er eerst uitzuiveren. Je moet sowieso werken met tabak met erg weinig nicotine." Schots ziet daarom meer in eiwitproductie in zaden, zoals van granen en peulvruch ten als erwten en bonen.Zaden zijn veel eiwitrijker en droger dan bladeren. Door die hogere concentratie moet je minder zuiveren. Grosso modo gaat de meeste aan dacht van de biofarmaceuten vooralsnog uit naar zaadonderzoek." De hype voor tabak als medicijnleveran cier komt vooral door tabaksgiganten zo als Philip Morris, denkt Schots. „Hun markt van sigaren en sigaretten is sterk aan het slinken, daarom boren ze een nieu we markt aan. Dat is vooral een kwestie van imago." reageren? spectrum@wegener.nl BronEarth Enviroment Service óïh. Aardbevingen In het noordwesten van China raakten dui zenden mensen dakloos door een aarbeving met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag vlakbij de grens met Kazachstan. Volgens het staatspersbureau Xinhua werden tweehon derd huizen totaal verwoest en raakten drie duizend gebouwen beschadigd. Onsterfelijk kwalletje Een klein diertje dreigt zo talrijk te worden dat het hele leven onder water erdoor in de war kan worden geschopt. „Er is sprake van een wereldwijde stille invasie", zo verklaarde Maria Miglietta van het Smithsonian Tropical Marine Institute tijdens een persconferentie. Het gaat om een poliepje met de naam Tur- riptopsis nutricula, dat van origine alleen in het Caribisch gebied voorkomt, maar met schepen is meegelift naar alle uithoeken van de wereldzeeën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28