spectrum aan individuele ervaringen' Ingesproken herinneringen als monument PZC Zaterdag 31 januari 2009 Filmopnamen voor De Storm, waarvoor Rik Launspach het scenario schreef, in het Vlaamse Tielrode. foto Lex de Meester Koert Davidse wil alle slachtof fers van de watersnoodramp in 1953 een stem geven in de vorm van een ingesproken herinnering door nabestaan den. De maker introduceert morgen, speci fiek op zondag 1 februari, zijn vernieuwde website: www.deramp.nl. „Deze versie is gebruiksvriendelijker dan de voorgaande site. Hier zullen mensen be ter hun weg vinden om desgewenst een korte herinnering toe te voegen achter de naam van een hun bekend slachtoffer", zegt Davidse. Samen met specialist in nieu we media Roel Wouters tekent hij voor dit project. Bij het Nationaal Monument Watersnood 1953 in Ouwerkerk wordt caisson nummer 2, de diepst in de grond liggende kolos, ingericht voor dit 'stem- menachief 1835 1'. Die titel vloeit voort uit de documentaire De Ramp die Davidse naar aanleiding van de vijftigjarige herden king van de ramp maakte. In die documentaire komen tal van per soonlijke verhalen aan bod, ook dat over de baby van de familie Van der Straten. Het kindje werd op de middag van de ramp geboren en is later in de nacht ver dronken. De vader is gered, maar verloor zijn vrouw en vier kinderen. De baby is nooit aangegeven bij de burgerlijke stand en heeft geen officiële naam gehad. Van daar de keus voor de omschrijving '1835 1 slachtoffers'. De vernieuwde website biedt in alfabeti sche volgorde de namen van allen die zijn omgekomen. Herinneringen aan hen in een brede zin van het woord zijn welkom. Bijvoorbeeld: Frank Twilt houdt de nage dachtenis aan Lena Tamboer uit Nieuwe Tonge levend. Het betreft de zus van zijn moeder, de tante die hij nooit heeft ge kend. Een jaar voor zijn geboorte is zij sa men met haar man en drie jonge kinderen in de rampnacht om het leven gekomen. De tekst die Twilt op de site heeft inge vuld, is een van de vele herinneringen die vanaf april te beluisteren zijn in caisson 2. Daar hangen straks ook de banieren waar op de namen van de slachtoffers staan afge drukt. Verder blijft deze imposante ruimte overwegend leeg. „Door middel van licht- projectie verschijnen de namen ook in het zand op de vloer van Tiet caisson", legt Da vidse uit. Simpelweg door hardop de naam van een slachtoffer te noemen zal de ingesproken herinnering te beluisteren zijn. Tot nu toe zijn er 390 reacties geregis treerd via de website. „Dat is nog veel te weinig", vindt Davidse. Hij heeft niet de illusie dat er ook 1835 herinneringen zul len komen, maar hij streeft wel naar een hoog percentage. Stagiaire Maartje Lam- brechts heeft daartoe als taak mensen die niet gewend zijn met een computer om te gaan de helpende hand te bieden. Meer informatie: Koert Davidse, telefoonnum mer: 06-41515974; www.deramp.nl. Koert Davidse. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27