3 spectrum door toverdrank sterk PZEM W\ PZC Zaterdag 31 januari 2009 Delta te halen en rechtstreeks onder de overheidsaandeelhouders van Delta te brengen. Dat moet uiteindelijk toch gebeu ren, omdat de drinkwatervoorziening als primaire levensbehoefte net als de energie netwerken rechtstreeks door overheden moet worden gecontroleerd. Delta reageerde als door een wesp gesto ken. Het bedrijf trok de deskundigheid van Sequoia niet in twijfel, maar vond dat het adviesbureau ten onrechte de split singskeuzen van andere energieonderne mingen als blauwdruk voor de gewenste gang van zaken bij Delta heeft genomen. Ten onrechte omdat behoud van de werk gelegenheid in Zeeland hét uitgangspunt is voor het energiebedrijf Zeeuwse veran kering heet dat. In het hoofdkantoor van Delta aan de Poe- lendaelesingel in Middelburg zien ze zich zelf graag als dat kleine Gallische dorp van Asterix en Obelix dat manmoedig stand houdt tegen bedreigingen van buitenaf. De toverdrank die Delta daarbij gebruikt, heet multi-utility, een breed pakket van diensten voor huishoudens (in Zeeland) en voor het bedrijfsleven (ook buiten Zee land). Breder dan andere energieleveran ciers bieden. Dat en het gegeven dat Delta nadrukkelijk Zeeuws wil blijven, onder scheidt het energiebedrijf van andere. Vindt Delta zelf. Delta wil alleen de activiteiten die de splitsingswet voorschrijft in DNWB onderbrengen, omdat zo'n netwerkbedrijf moet werken met ta rieven die door de rijksoverheid worden vastgesteld. Bovendien leidt uitkleden van het commerciële Delta tot vermindering van kritische massa. De provincie en de gemeenten menen dat het besluit over de splitsing een uitgelezen moment is om na te gaan of Delta wel op de goede weg zit. Niet nodig en onge wenst, is de reactie vanaf de Poelendaeles- ingel. Een jaar of vijf geleden vonden de aandeelhouders dat Delta iets moest doen met de ongeveer 200 miljoen euro grote reserves van het nutsbedrijf Die aanspo ring is opgepikt. Delta werd ondernemen der en verwierf meerderheidsbelangen in onder meer het Vlaamse afvalverwerkings bedrijf Indaver, dat in acht Europese lan den actiefis, en in de zonnecellenfabrikant Solland. Op die koers wil de onderneming verder gaan. Inmiddels is de financiële positie veran derd. Door belangen te nemen in andere bedrijven zijn de ruime reserves veranderd in een bankschuld van 800 miljoen euro. De aandeelhouders vragen zich af of Delta zijn ambities, bijvoorbeeld op het gebied van kernenergie, verdere ontwikkeling van zonne-energie en de productie van biodiesel, wel kan waarmaken. Ja hoor, is het antwoord van Delta. Zodra dit jaar de Sloecentrale klaar is, komt de schuldposi tie er weer veel gunstiger uit te zien. Dat soort verzekeringen nemen de twijfels bij de aandeelhouders niet weg. Sterker nog, de manier waarop Delta elke keer als een bok op de haverkist springt wanneer iemand commentaar heeft op het beleid van het energiebedrijf, versterkt het onge makkelijke gevoel. De aandeelhouders voelen zich in contac ten met Delta als journalisten op een pers conferentie van voetbaltrainer Louis van Gaal: „Ben ik nou zo slim of zijn jullie zo dom?" Historie Delta is in 1991 ontstaan uit een fusie van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) en de Watermaatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ). Aanvankelijk heette de nieuwe onderne ming Delta Nutsbedrijven, met de afkorting Deltan omdat De Nederlandse Bank bezwaar maakte tegen het aanvanke lijk gekozen DNB. Sinds 1996 is sprake van alleen Delta. Het bedrijf zelf schrijft de naam met hoofdlet ters. Delta is eigendom van de provincie Zeeland en de Zeeuwse en enkele Zuid-Hollandse en Brabantse gemeenten. De provincie Zeeland heeft 50 procent van de aandelen, de dertien Zeeuwse gemeenten samen 46,5 procent. De verdeling (op basis van inwonertal): Borsele 2,6 Goes 4,2 Hulst 3,4 Kapelle 1,3 Middelburg 5,8 Noord-Beveland 0,9 Reimerswaal 2,5 Schouwen-Duiveland 3,9 Sluis 3,3 Terneuzen 7,4 Tholen 2,7 Veere 2,8 Vlissingen 5,8 De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee hebben samen 1,9 procent; Woensdrecht en Bergen op Zoom respectievelijk 0,9 en 0,55 procent. Deze gemeenten zijn mede-eigenaar van Delta omdat hier drinkwater wordt opgepompt en wordt geleverd. Overnames Delta kocht in de loop der jaren belangen in allerlei bedrijven. Zeelandnet 100 van Delta) Solland en Solwafer (90%) Indaver (75%) Biovalue (65%) Sunenergy(55%) diverse minderheidsbelangen Splitsing De komende weken gaat Delta de boer op om Staten- en raadsleden te informeren over de consequenties van de verschil lende keuzen die bij de splitsing van het energiebedrijf kunnen worden gemaakt. Provinciale Staten en de gemeenteraden moeten er een standpunt over innemen. De grootste aandeelhouder, de provincie, doet dat op 29 mei. Op 8 juni hakt de aandeelhoudersvergadering de knoop door. De PZC wijdt de komende week een serie artikelen aan de splitsing van Delta. Totaal aantal arbeidsplaatsen Delta*: in Zeeland: 1598 Buiten Zeeland: 1333 exd. brides en minderkadideelne- mingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25