spectrum 2 Energiebedrijf Delta blijft Delta draagt 550 miljoen euro bij aan Zeeuwse economie saaa'^ssr- Het Zeeuwse energiebedrijf in delen PZC Zaterdag 31 januari 2009 De meeste besluiten waarover Provinciale Staten en gemeenteraden zich buigen, zijn welbeschouwd niet zo vreselijk ingewikkeld. In de loop van dit voorjaar krijgen de Zeeuwse politici evenwel een echt zware kluif voorgelegd: de splitsing van Delta, het energiebedrijf dat het eigendom is van de provincie en de gemeenten. door Ben Jansen Tegen hun zin moeten de ener giebedrijven in Nederland hun netwerken voor transport en distributie van elektriciteit en gas afsplitsen van hun commer ciële activiteiten. Als commercieel gelden de opwekking en in- en verkoop van ener gie en - in het geval van Delta - industrie water- en milieudiensten, Zeelandnet en kabeltelevisie en de ontwikkeling van zon- ne-energie. Die splitsing is een opdracht van de rijksoverheid die daarmee wil voor- kofnen dat de levering van energie in ge vaar komt wanneer de energiebedrijven door buitenlandse ondernemingen wor den overgenomen, zoals bij Essent staat te gebeuren. De energiesector vindt die be zorgdheid sterk overtrokken. „Een slechte oplossing voor een niet bestaand pro bleem", is daar de opvatting. Maar op dracht is opdracht en dus zijn de energiebe drijven aan de slag gegaan om hun netwer ken in een aparte onderneming onder te brengen, waarvan de aandelen altijd in overheidshanden moeten blijven. Delta is In verscheidene Zeeuwse gemeente huizen heeft de afgelopen weken de begeerte toegeslagen. De aangekon digde overname van energiebedrijf Essent door het Duitse RWE voor 9,3 miljard euro heeft her en der de vraag doen rijzen of de aandeelhouders van Del ta ook kunnen cashen. Vooral bij gemeen ten met geldzorgen en/of dure plannen be staat de verleiding hun belang in Delta te gelde te maken. Delta is bij benadering i miljard euro waard. Verkoop zou bijvoorbeeld Goes (4,2 procent van dé aandelen) 42 miljoen euro opleveren. Een mooi bedrag om de zeperd van 12 miljoen met de rekening op de omgevallen IJslandse bank Landsbanki weg te poetsen en dure nieuwbouwwijken en infrastructuur te financieren. Als aandeelhouder deelt Goes jaarlijks voor 2 miljoen euro mee in de winst van Delta. Het energiebedrijf heeft met de aan deelhouders afgesproken elk jaar 50 mil joen euro aan dividend uit te keren. De provincie, houdster van de helft van de aandelen Delta, ontvangt daarvan 25 mil joen. al voor 95 procent klaar met zijn Delta Net werkbedrijf (DNWB). De vraag is evenwel: welke activiteiten breng je onder bij dat netwerkbedrijf? Del ta is daar heel uitgesproken over: alleen de transport- en distributieleidingen. De aan deelhouders vragen zich af of deze kans moet worden aangegrepen om er nog an dere activiteiten en wilden een second opi nion. Die wens is mede ingegeven door een aan tal ontwikkelingen bij Delta die bij de pro vincie- en gemeentebestuurders tot opge trokken wenkbrauwen heeft geleid. Vorig jaar stuurde Delta de directeuren/ oprich ters van zonnecellendochter Solland naar huis na verschillen van inzicht over het tempo waarin investeringen moeten wor den gedaan. Bij Delta zelf ruimden in kor te tijd de directieleden Willem Keus en Dick van der Klaauw het veld. En het in vesteringsprogramma van milieudochter Indaver deed de vraag opkomen wat nu toch het Zeeuwse belang is van de bouw van een vuilverbrander in Ierland. Voor dat oordeel van een ander hebben de aandeelhouders het adviesbureau Sequoia in de arm genomen. Dat kwam november vorig jaar met de aanbeveling ook de afde ling Infra, uitvoerder van alle graafwerk voor elektriciteit, gas, water en televisie en internet via de kabel, bij DNWB te voe gen. En Sequoia raadde ook aan het Zeeuwse belang in waterbedrijf Evides uit Delta móet gesplitst worden. De vraag is alleen nog welke onderdelen van het huidige bedrijf verzelfstandigd móeten worden en welke mogen blijven. De provincie en de gemeenten doen nutti ge dingen met hun winstaandeel. Daarom is een aantrekkelijk Delta-dividend een re gelrecht belang voor de inwoners van Zee land. Dat geldt ook - voorzover ze tenminste gas en licht van Delta afnemen - voor de belof te van het energiebedrijf dat het lagere ta rieven hanteert dan enkele belangrijke con currenten. Daarnaast profiteert de Zeeuwse bevolking van Delta als begunstiger van allerlei cultu rele, sportieve en folkloristische evenemen ten, zoals het filmfestival Film by the Sea, de wielerwedstrijd Delta Tour en wedstrij denreeks van de Zeeuwse Ringrijders Vere niging. Delta draagt naar eigen zeggen jaarlijks voor 550 miljoen euro bij aan de Zeeuwse economie. De directe en indirecte werkge legenheid bedraagt 2.500 banen. Daarvan verdwijnt volgens het bedrijf een flink deel als Delta zou worden verkocht. Een splitsing waarbij behalve het netwerkbe drijf ook de graaf- en waterpoot buiten de commerciële onderneming komen, kost - weer volgens Delta -125 banen. Wateractiviteiten Levering van drinkwater, industriewater en zuivering van afvalwater. Delta heeft hierin een belang van 50 procent. Aantal fulltime arbeidsplaatsen: 516 mm v°or elektriciteit»?'tit"1"1 netvverken 466 Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24