Nieuwe raadkaart In de school zit nu een moskee Verjaardagskaart voor adoptieschaap Weekboekvan' een herder In de 'schoolserie' op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lin- denbergh weer een schoolgebouw op de voorgrond, in een westelijk ge legen plaats. Als gebruikelijk is de vraag: om welke plaats gaat het? Nade re bijzonderheden over en herinneringen aan de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 5 februari worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019, of e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. school en een deel was woning van de familie Maas. Eduard Maas maakte toen de kachels aan in de klaslokalen en in de kerk. Hij was ook suisse, ofwel ordebewaarder, in de kerk. Later verhuisde de fami lie naar het hoge huis links." Verschillende inzenders merken op dat de Walstraat vroeger Oost- dam heette (en onbestraat was). D. E. Tollenaar uit Terneuzen wijst op de aan Gregorius de Grote ge wijde kerk, die drie altaren had en in 1863 in gebruik werd genomen. Mario Antheunis herkende de kaart omdat de afgebeelde gebou wen later in gebruik werden geno men als het Gezellenhuis en er naast het Patronaat. Hij vestigt er de aandacht op dat de (nieuwe) Antoniusschool nu aan het Oud Oosteinde staat. J. W. Bakker uit Terneuzen zegt dat de foto is geno men vanaf de Polendijk, vroeger Armendijk genaamd. De waardebonnen gaan naar: E. Risseeuw, Oostburg, M. Goossen, Axel en J. A. de Rijk, Middelburg. hoofdonderwijzerwoning. De eer ste bovenmeester was A. J. van der Vijver uit Vlissingen. Een bekende kleuterjuf was Maria de Rijk, die deze functie 32 jaar uitoefende", al dus Stevense. „Nu zijn in de school gehuisvest een moskee, jeugdhonk en een ge bouw dat de naam Gregoriuscen- trum draagt en dat voor allerlei ac tiviteiten en feesten gebruikt wordt", meldt Edith Brandt uit Axel. Peter de Rooij uit Vertheuil (F) geeft aan dat de foto omstreeks 1905 is gemaakt. „In de woning links is later de hobbyzaak van Hu- bo gevestigd. Op de achtergrond is nog net het torentje van het voor malige stadhuis te zien." Tussen de oude school en de kerk verrees in 1931 een nieuwe school met zes lokalen en boven de in gang het opschrift Sint-Antonius- school en later Christus Koning. „Op deze school heb ik gezeten", vertelt Lien Asselman-Verbraeken uit Middelburg. „De oude school was in de jaren vijftig de kleuter door Rinus Antonisse Dit is de oude rooms-katho- lieke school aan de Walst raat in Axel, schrijft René Janse uit Axel over de raadkaart van vorige week. „Op de achtergrond de katholieke kerk. Al les staat er nog. Er is in de loop der jaren veel bijgekomen. Aan de voorkant is later het patronaat nog aangebouwd. Hier kwam de jeugd op zaterdag en zondag. ]e kon er film kijken, biljaren, tafeltenissen, strips lezen en er was zelfs een heuse kegelbaan. Allemaal op ini tiatief van kapelaan Hermans, die ook zomerkampen voor de jeugd organiseerde." De Sint-Antoniusschool werd ge sticht in 1903, weet Kees Stevense uit Middelburg. Vanaf 1880 be stond al een bewaarschool, die was ondergebracht in de naast de pastorie gebouwde hulpkerk. „On der leiding van pastoor Van Vooren besloot het kerkbestuur tot nieuwbouw van een school en door René Hoonhorst Namen geven de herders van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen hun dieren niet. Jan Klomp legde al eens uit dat hij van de kudde houdt, niet van individueledieren. Maar dat sluit niet uit dat Jan, partner Natasja Vermeulen en Serge Klomp geen speciale band met een schaap kunnen krijgen. Zo heeft Natasja een zwak voor het lam dat ze zijn eerste dagen met een sonde voerde, omdat het bij de geboorte nog te zwak was voor een flessenspeen. Het 'weesje', verstoten door de moederooi, heeft het gered en staat intussen stevig op zijn poten. Als flessenlam geeft hij Natasja aardig wat extra werk, maar ze is intussen ook zo aan het beestje gehecht dat ze dat werk er graag voor over heeft. Het speciale plekje dat 'vriendje', zoals ze het rammetje wel eens aanspreekt, in haar hart en in de stal inneemt, is ook voor de buiten wereld zichtbaar. Want het 'sonde-lammetje' prijkt vertederend op de flyer voor de lamme- tjesdagen. Vanaf de ramen van winkels, bibli otheken en kantoren in heel West-Zeeuws- Vlaanderen smeekt het lammetje: Kom je ook naar onze lammetjesdagen. Het beestje kijkt recht in de camera (en daarmee recht naar de beschouwer van de posters) en roept eenieder op zaterdag 14 en zondag 15 februari tussen 13.00 en 16.00 uur naar de stal aan de Mosterdweg bij Oostburg te komen om hem en de hele kuddefamilie te bekijken. Aan de achterkant van de flyer zijn meer nieuwe aanwinsten te zien, maar de vertede rende blik van het kleine sondelam doet waarschijnlijk meer harten smelten. En zou mensen wel eens kunnen overhalen om over twee weken de met ruim vierhonderd lam meren uitgebreide kudde te bezoeken. Jan heeft niet veel op met sentimentaliteit en overdreven gevoeligheid. Maar hij heeft er niets op tegen dat de mensen een beetje mee leven met de kudde. Dat bezoekers een lam adopteren tijdens de lammetjesdagen is dan ook prachtig. Voor vijf euro krijgen mensen een adoptiecertificaat van een lammetje. Op de pas staat de foto van een lam dat voorbes temd is in de kudde te worden opgenomen. De pas geeft de bezitter geen rechten, maar verplicht hem ook tot niks. „Ik houd niet zo van geldklopperij door mensen wol of vlees van hun adoptieschaap te beloven als ze vijf tig of honderd euro doneren. Organisatorisch is dat moeilijk waar te maken en je kunt men sen ook geen garantie geven dat 'hun' schaap in de kudde blijft", verklaart Klomp. Dat laat onverlet dat hij het wel leuk vindt dat bezoekers, kinderen vooral, zich bij het wel en wee van de kudde betrokken voelen. Een adoptiecertificaat van tien geselecteerde lammetjes onderstreept die betrokkenheid. De pas kost de aanschaffer de kop niet en le vert de herders toch een leuk bedragje op. Vo rig jaar zijn bijvoorbeeld zo'n tweehonderd passen uitgereikt. De duizend euro die dat op leverde verdwenen in een spaarpotje met eer dere bijdragen. Mede door dat potje kon on langs een speciale trailer voor de schaapskud de worden aangeschaft. „De giften komen niet op de grote hoop, maar worden specifiek gebruikt voor extra voorzieningen voor de kudde." De 'adoptie-ouders' waarderen de goede zor gen voor hun kroost, bleek onlangs nog maar eens. Een Brabants jochie stuurde een verjaar dagskaart, omdat 'zijn' schaap Shaun (een wollige televisieheid) één jaar was geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16