als eerbetoon in borduurzijde gevat 'Dit werk moet in deze regio getoond worden' voelt als overwinning MIE ia?'1 MFC viert 15-jarig bestaan met feestmiddag voor senioren Herdenking met leerlingen in Sirjansland 'Het idee ooit iets met de namen van de slachtoffers te doen, bestond al langer bij mij'. 'Alle namen zijn diverse malen door mijn vingers gegaan en zijn zo voor mij gaan leven'. 'Het betreft een opdracht die ik aan mezelf heb ^ngers^eglmm Het heeft geen commercieel doel'. zijn zo voor mij gegeven. GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI S PZC Zaterdag 31"januari 2009 23 In de lange en gevarieerde rij van monumenten voor de slachtoffers van de Ramp in 1953 neemt het kunstwerk van Miep van Riessen een zeer bijzondere plaats in. door Ali Pankow Miep van Riessen was negen jaar tijdens de watersnoodramp van 1953- Zij woonde toen zeifin het Utrechtse Jutphaas en herinnert zich nog goed de evacu- eetjes uit Zeeland die later bij haar op school kwamen. „Die kinderen hoestten heel erg en daar raakte schooljufTerlauw heel geïrriteerd van en dan snauwde zij tegen die kinderen. Dat vond ik zo gemeen, omdat ze al zoveel ellende hadden meegemaakt", memoreert Van Riessen. Zij is textielkunstenares en woont tegenwoordig in Scha- gen. Dit weekend wordt de Waters noodramp weer op brede schaal herdacht op Schouwen-Duiveland. Van Riessen is de afgelopen vijf jaar vrijwel dagelijks bezig geweest met de slachtoffers van de Ramp: Alle 1836 namen heeft zij als eerbe toon in borduurzijde gevat in een imposant wandkunstwerk, be staande uit vijf panelen van ieder 1,45 x 0,45 meter. Een beeld verge lijkbaar met de paalhoofden aan de kust inspireerde haar daartoe. „Het idee iets met de namen van de slachtoffers te doen, bestond al langer bij mij. De 50-jarige herden king van de Ramp was aanleiding daadwerkelijk aan de slag te gaan. Toen kreeg ik ook een beeld van de vorm waarin ik het werk wilde vatten", vertelt de kunstenares. Haar jeugdherinneringen rondom de watersnoodramp werden later uitgebreid met verhalen via de fa milie van haar ex-echtgenoot. Zijn grootmoeder Jacomina Jannetje Wandel uit Nieuwerkerk is tijdens de rampnacht verdronken. Van Riessen besefte pas echt de om vang van de Ramp toen zij voor geving in 's-Hertogenbosch. Haar eerdere werk bestaat uit geappli- queerde lappen stof Later ging zij op schilderslinnen werken met krijt, acrylverf en borduurzijde. „Na verloop van tijd zijn alle lap pen verdwenen en zijn alleen de draadjes overgebleven", omschrijft zij deze ontwikkeling. Ruim een jaar geleden zette Van Riessen de laatste van ontelbaar veel steekjes op dit wandkunstwerk. „Alle na men zijn diverse gaan leven. Bij el- haar kunstwerk alle namen had verzameld op 39 A-viertjes. „Op vijf doeken heb ik eerst de Zeeuw se eilanden geschilderd. Daarna heb ik alle namen met carbonpa pier op de doeken aangebracht. Daar heb ik bijna een tennisarm aan overgehouden", vertelt Van Riessen. Daarna is zij alle namen gaan borduren: 1835 1, in glan zende splitzijde in grijze, witte en groene tinten. Alle namen voluit én het geboortejaar, plus een ver melding van die ene baby, het kind in het gezin Van der Straten dat is omgekomen voordat het offi cieel was aangegeven. De kunstena res kon vooraf niet bevroeden hoe veel tijd dit monument zou ver gen. „Dat vraag ik me overigens nooit af Mijn werkwijze is nou eenmaal heel arbeidsintensief Haar voorkeur voor textiel ont stond tijdens haar opleiding aan de Academie voor Kunst en Vorm- ke naam maak ik mij een voorstelling van wat er is gebeurd. Het betreft een opdracht die ik aan mezelf heb gegeven. Het heeft geen commercieel doel." Ooit moet dit werk in Zeeland ko men te hangen, maar ze wil er nu nog geen afstand van doen. Wel is zij bereid het te exposeren tijdens de Kunstschouw dit jaar. Zie ook: Bijlage Spectrum: 'Inge sproken herinnering als monu ment'. foto John Oud Voor Yvonne Visser uit Serooskerke staat het bui ten kijf: het kunstwerk van Miep van Riessen móet op Schou wen-Duiveland getoond worden. Op haar initiatief gaat dat ook ge beuren. Yvonne heeft de kunstena res uitgenodigd het imposante werk te komen exposeren tijdens de Kunstschouw 2009 van 13 tot en met 21 juni. Het echtpaar Yvon ne en Jaap Visser biedt met zijn fraaie tuin en woning aan de Rid- derweg een druk bezochte locatie van de Kunstschouw. „Irene van der Veur, een van de ex posanten hier vorig jaar, wees mij op het bestaan van dit kunstwerk van Miep. Ik was er zo van onder de indruk, dat ik meteen contact met haar heb opgenomen. Geluk kig heb ik haar kunnen overtuigen dat zij het werk hier moet komen tonen", zegt Yvonne. Zij acht het van belang dat Miep van Riesen zelf ook alle dagen van de Kunst schouw aanwezig is. Zij verwacht dat het aanschouwen van die 1836 geborduurde namen zowel emo ties als vragen zal opwekken. Vol gens haar zullen de bezoekers van de kunstenares willen horen wat haar drijfveren waren en hoe zij bij het maken te werk is gegaan. Yvonne houdt zelf van beeldende kunst en biedt daarom een locatie aan voor De Kunstschouw. Zij hecht belang aan een perfecte orga nisatie. „De eerlijkheid gebiedt me daarom te zeggen, dat het hier niet rolstoel-toegankelijk is. Ik wil voor komen dat sommige bezoekers dat ter plekke pas moeten ervaren", be nadrukt de gastvrouw. Yvonne Visser geniet zelf van beeldende kunst. Zij biedt ook graag haar tuin en woning aan als locatie voor de Kunstschouw. foto Dirk-Jan Gjeltema Schaatsfanaten Arnold van der Wees (links) en Cor Natte volbrachten de 200 kilometer op de Weissensee. foto Ronald den Dekker door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het multifunctioneel centrum in Zierikzee bestaat 15 jaar. Op zaterdag 14 februari wordt dat gevierd met een geheel verzorg de middag voor senioren. Vanaf 12.30 uur is de ontvangst met koffie en gebak. Deze middag treden cabaretier Adrie Oosterling en shantykoor Neptunus op. De middag duurt tot 17.00 uur en tussendoor krijgen de bezoekers een hapje en een drankje. Het aantal plaatsen in het MFC is beperkt, dus vooraf opgeven is noodzakelijk. Dat kan via nummer 0111-412823 of via email: heleenvan- denbos-mfc@planet.nl. Voor mensen die geen vervoer hebben, rijden twee bussen over het eiland om bezoekers gratis op te halen. SIRJANSLAND - De Dorpsraad Sir jansland houdt maandagochtend in samenwerking met openbare ba sisschool Duiveland vanaf 9.50 uur een herdenkingsplechtigheid voor de watersnoodramp in 1953. De bij eenkomst wordt gehouden bij de begraafpaats aan de Lageweg. Na een welkomswoord en enkele kor te toespraken zullen leerlingen van de school in Sirjansland bloe men neerleggen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Ramp. Verder zullen wethouder Gilles Houtekamer en schooldirecteur Gerard Oele ieder een krans leg gen. Aansluitend is er een kort en informeel samenzijn in het Vereni gingsgebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143