Zeeland moet op zoek naar een werktank KEIKIN VAN Dl WEEK in de SP T IGHT bii IAN VAN SUNUERT Zeeuws-Vlaamse vlag 6 Herten Zagers BH) ALLE KEUKEIUS STEVIG AF 6 E PR IJ SP ij 12 Zaterdag 31 januari 2009 PZC TE GAST Henk J. Licher heeft een achtergrond als planoloog, is cultuurhistoricus en oud-directeur van de ruimtelijke dienst van de provincie Flevoland. Hij woont momenteel in Middelburg. In geouwehoer kun je niet wo nen, brieste de Amsterdamse volkshuisvester Jan Schaefer eens op een buurtvergadering waar eindeloos werdgediscussi eerd over de grote woningnood. Zijn woorden komen boven bij de lethargie waarmee het debat over de toekomst van Zeeland wordt ge voerd. Deze krant sprak daar in haar commentaar terecht verba zing over uit. Annexatie van ande re gebieden? Zou Zeeland niet ge woon zelf aan de slag moeten gaan? Om te beginnen eerst maar eens naar binnen kijken. Een hon derdduizend-plus gemeente Wal cheren wordt in Den Haag niet meer voorbijgelopen. Daar wordt rekening mee gehouden en het le vert tevens heel wat samenwer- kingswinst op. Noem het interne annexatie en dat is ook aanmerke lijk flinker dan de buren bedrei gen. De mouwen opstropen en de han den eruit. Er is waarachtig genoeg te doen in eigen huis. Er liggen nogal wat 'dossiers' die Zeeland door eigen optreden een grote ach terstand bezorgen. Een simpel overzicht laat al snel heel wat ma jeure kwesties zien. Kijk naar het steeds verder oprekken van de be sluitvorming over de containerter- minal, met telkens nieuwe proce durele uitvindingen. Hoor het treu rig makende ziekenhuisdebat dat een steeds grimmiger karakter krijgt en in verbitterde persoonlij ke aantijgingen verzandt. Zie de ontpolderingskwestie die een chro nisch karakter krijgt en sfeerverzie- kend werkt in de verhoudingen tussen Zeeland en de buitenwe reld. Neem het zo fraaie plan voor Waterdunen, dat maar niet wil vor deren, nota bene gekoppeld aan een urgente kustversterking! Denk aan het jarenlange geduw en ge trek om een Middelburgs (Zeeuws) theater, zelf al een schouwspel dat de komende jaren veel energie en geld zal vragen. Besef, als het om verbindingen met de rest van Nederland gaat, dat de hand in eigen boezem moet worden gestoken. Het gehannes rond de N57 is te pijnlijk om aan te zien. Betonblokken, wegver smallingen en onlogische onder brekingen maken deze noord-zuid verbinding tot een bezienswaardig heid van compromissen en tech nisch gepruts. Om niet te spreken van de eertijds zo fraaie interci ty-treinverbinding die - nota bene met Zeeuws goedvinden- een boe meltreintje wordt. Kijk ook eens naar de schamele en beschamende achterdeurverbinding met België. Het haperende haven-industrie complex van Terneuzen wacht op initiatieven. In Schouwen-Duive- Het Scheldekwartier in Vlissingen i: maar niet op gang willen komen. land wacht een perspectiefrijk ont wikkelingsplan van private zijde onder de naam Innovation Island al jaren op besluitvorming. En als 'De N57 is een bezienswaar digheid van compromissen en technisch gepruts' laatste het Vlissingse Scheldekwar tier dat maar niet op gang wil ko men. De voorzitter van de Kamer van Koophandel Chris Rutten een van de 'Zeeuwse dossiers' die foto Ruben Oreel presteerde het op de debatavond zelfs om een onsmakelijke sneer aan Almere uit te delen, waar 'een bruiloft minder leuk is dan een be grafenis in Bergen op Zoom'. Deze grappig bedoelde uitspraak van een vooraanstaand Zeeuws be stuurder getuigt nu precies van het type zelfgenoegzaamheid dat de ontwikkeling in Zeeland niet kan gebruiken. Dat wordt gezegd over een stad waar elk jaar meer woningen en bedrijven worden ge bouwd dan in het hele Kamerge- bied, maar dan ook nog met we gen, scholen en alle voorzieningen erbij. Zeker, Almere krimpt niet... De lankmoedigheid waarmee Zee land de teloorgang van de rijks diensten in de provincie tegemoet treedt, blijkt eens te meer uit de af wachtende houding bij de verdwij nende rechtbank. Er moeten slepende kwesties wor den losgetrokken en opgelost. De eindeloze moesjawara moet wor den doorbroken. Dat kan door een task-force in te stellen die niet als een denktank, maar als een werk tank aan de slag gaat, de liggende dossiers vlot afwikkelt en nieuwe ideeën ontwikkelt. Deze werktank moet door onbetwist gezag de vol le steun krijgen van de besturen in Zeeland. De samenstelling dient gemengd te zijn, bedrijfsleven, in stellingen en overheid en de beste krachten van Zeeland moeten daar in worden aangesproken en gemo biliseerd. De ondersteuning is er al. In Zee land beschikken wij over een uit nemend provinciaal sociaal en cul tureel Planbureau, Scoop geheten, dat deze werktank met onderzoek en advies prima kan bijstaan. In geouwehoer kan men niet wo nen, zei men in Amsterdam, in Rotterdam klonk het nog wat har- tiger: 'niet lullen maar poetsen'. Het mag in Zeeland naar 's lands aard wat zachter klinken, maar ge werkt zal er moeten worden. Het gebied snakt ernaar. Anders gaat het van krimp naar kramp. Te be ginnen in eigen huis. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Waarom is er irritatie bij het pro vinciebestuur? Het landschap in Zeeuws-Vlaanderen moet weer te rug zoals het was in de 16e eeuw: overal waterpartijen, kreken, geu len. Er wordt hard aan gewerkt om dit te verwezenlijken en hier voor wordt de benodigde (beste) grond ontpolderd. Echter in deze periode was ZeeuwsWlaanderen nog een onderdeel van een groter - Vlaanderen, dus het GS-beleid wordt op deze manier weerspie geld in de vlag. Het succes van de vlag kan ook voortkomen uit on vrede met het gevoerde beleid van 'Middelburg' om Zeeuws-Vlaande- ren weer onder water te zetten. Er is niets mooiers dan ons polder landschap! Waarom willen GS voor ons beslissen wat wij mooi moeten vinden? Met economie heeft dit niets te maken. F. Vervaet Het Heem 77, Breskens Gerda Verburg kreeg terecht Ka mervragen van de Partij voor de Dieren over de afschotvergunning van damherten in Zeeland. Er is namelijk enkel en alleen om de moordlust van de jagers te bevredi gen een afschotvergunning ver leend. Gerda houdt van een mals hertenbiefstukje. Dus antwoordde ze dat alle preventieve maatrege len die de provincie moest nemen om de herten te beschermen zou den zijn genomen en basta. Zon der zich ook maar één keer eens goed te laten informeren en zon der ook maar enig goed onderzoek tè laten uitvoeren. Gewoon, schie ten op die dieren! Ze elders uitzet ten? Andere maatregelen? Welnee! Het CDA houdt van wild, maar dan wel op het bordje. Margot Weijters Schuitvlotstraat 34, Middelburg Met de kop: 'Boeren somber over zagerkweek' (krant 22-01) wordt ten onrechte gesuggereerd, dat er geen toekomst is voor zagerkweek bij akkerbouwers. De proefbassins zijn aangelegd om te kijken of het kweken van zagers een geschikte activiteit is. Na drie seizoenen ge ven beide akkerbouwers aan dat ze willen uitbreiden. Dus de vraag of het geschikt is, is positiefbeant- woord. De zagers waren bestemd voor de productie van een-vismeel- vervanger, te gebruiken door vis- voerfabrikanten. Die fabrikanten vinden het niet nodig en werken de introductie tegen, want ze ver dienen goed met het vismeel. Dat is niet verstandig, want het vis meel raakt eens op. Noodgedwon gen maken we nu in Wales met onze vismeelvervanger een vis- meelvrij visvoer en gaan we de markt op. Dit is een lange weg, want iedere viskweker moet ervan overtuigd worden dat het duurza me voer goed werkt in zijn kweke rij. Voorlopig zijn er dus geen extra zagers nodig en daarom kun nen de akkerbouwers niet uitbrei den. Maar de proef gaat door en we investeren in de infrastructuur om de productie te verbeteren. Ooit zal duurzaam visvoer door breken. Dan is het hek van de dam. Bert Meijerlng, Directeur Topsy Baits Dorpsstraat 38, Kattendijke Meer dan 150 keukenopstellingen van modern tot klassiek kijk ook eens op www.keukensettenleur.nl £~y JailjVaJl Lokkerdreef 10, 4879 ND Eften-Leur. Tel 076-5048800 v. Hdert Openingstijden ma gesloten, di t/m do 9.30-17.30 uur R vrijdag 9.30-21.00 uur, za 9.30-17.00 uur ERKE *Actie geldig t/m 28-2-2009 *Artikel- en prijswijzigingen voorbehouden. *Vraag naar de ai^ievoorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12