herleeft Legendarisch Goes' fruitcorso voorlichting Vlaamse drugsdealers naar Goes hebben het drukker 'Goes in Concert moet deze zomer Afrikaans tintje krijgen' over komst azc t t t De fruitweek van 1959 was niets meer of minder dan een zonovergoten sprookje Alles wat met het fruitcorso te maken heeft, is welkom 22 Zaterdag 31 januari 2009 PZC B gens een platte kar of een wagen en dan ging je aan het bouwen, 's avonds en in een verloren uurtje. Voor fruittelers was het eigenlijk een moeilijke tijd omdat je mid denin de pluk zat, maar er waren toch altijd genoeg handen." Als het staketsel klaarstond en het fruit was min of meer rijp, kwam het erop aan om te bietsen. „De ene leverde appels, de andere har de peren. We hebben weieens een boom mispels leeggegapt, maar we gingen ook bessen plukken op de begraafplaats: meidoornappel tjes, rozebottels, alles wat een mooie kleur had." Kwetsbaar kleinfruit, moest, als het gebruikt werd, op het allerlaat ste moment worden aangebracht. „Ik herinner me een prachtige wa gen van een clubje uit Wemeldin- ge, sluiswachters of parlevinkers, in ieder geval lui van rond het ka naal. Die hadden een stel draaimo- lenpaarden met bramen beplakt. Zwarte boerenknollen waren het geworden: prachtig!" Het plakken begon een week vantevoren. „Je sneed appels en peren door en liet er een dag een kurk- laagje op komen. Dan had je hout- lijm, die au-bain-marie moest wor den warm gehouden in een panne tje. Daar dopte je de platte kant in en zo ging het op het frame. Later, toen de bisonkit was uitgevonden, werden we gesponsord door Bison. Bloemen mochten ook wor den gebruikt, maar zeker niet te veel. Wij hebben nog eens een heel lage waardering gekregen voor een schitterende wagen met een zeemeermin. In het zeepaard, waar die meermin op zat, waren te veel bloemen verwerkt." In het begin ging het corso door de binnenstad van Goes, maar de wagens werden groter en de stra ten waren te nauw. „Toen zijn we eerst naar Goes-Oost verhuisd en vervolgens naar De Poel, die toen nog leeg en winderig was. Veel mensen menen dat dat de onder gang van het corso is geweest: het loslaten van de binnenstad. Het zal er zeker mee te maken hebben gehad, maar ik denk ook dat het al lemaal te groot werd. Er waren be drijven die een maand lang werk nemers vrijmaakten om een wa gen te bouwen. Daar konden die gewone verenigingen en clubjes niet meer tegenop." Van 1955 tot en met 1968 werd in Goes de fruitweek in september afgesloten met een fruitcorso. Een expositie laat zien en horen hoe de Bevelanders konden feesten. door Mieke van der Jagt Eeuwig zonde! roept ieder een die het fruitcorso heeft meegemaakt. Zo jam mer dat het aan zijn eigen succes ten onder is gegaan. Want het fruitcorso in Goes, de afslui ting van de jaarlijkse fruitweek in de tweede week van september, was niet alleen een evenement dat Goes op de kaart zette, het was ook een volksfeest, waaraan heel Zuid-Beveland weken van voorbe reiding besteedde. Adrie Hoogstrate uit Kloetinge heeft jaren meegebouwd aan de wagen van de gemeente Kloetinge. Zelf is hij toevallig fruitteler, af komstig uit een fruitteeltfamilie, maar dat was niet per se nodig om mee te doen. Jan en alleman deed mee. „Wij hadden wat fruittelers, maar ook een boerenknecht en man die bij het waterschap werk te. Het ging om het meedoen, maar ook om de zogenaamde dorpspfijs. Als je die won, kreeg je geld voor een dorpsfeest. Wij heb ben dat één keer gewonnen, ik ge loof met een wagen waarop een kikkerkoning zat." De dorpsprijs was speciaal in het leven geroepen om de deelname van de omliggende gemeenten te garanderen, maar aan het corso de den ook bedrijven en verenigin gen mee. „Mijn vader, die een klein trekkertje en een boerenpak had, werd elk jaar met trekkertje en al 'geleend' door de Goese Mid denstand Centrale. Van concurren tie was, zeker de eerste tien jaar, geen sprake. Iedereen wilde ge woon.zo veel mogelijk mooie wa gens. Hoe langer de optocht, hoe meer muziekverenigingen, hoe en thousiaster het publiek, hoe be ter." Maanden vantevoren gingen de bouwers aan de slag. Een handi ge bliksem, met technisch inzicht, ontwiep een frame, dat meestal van hout was. „De gemeente Kloe tinge stelde daarvoor een bedragje beschikbaar. Je vond altijd wel er- KAPELLE - De belangrijkste figuur van het fruitcorso was de fruitfee. Zij schreed in een prinsessenjurk de hele week door Goes, geflankeerd door twee hofda mes. Ze ontving de hotemetoten, sprak de menigte toe, deelde fruit uit, bezocht bejaardentehuizen en scholen en was op de laatste dag het middelpunt van de optocht. De 19-jarige Ina de Jonge uit Kapelle werd in 1959 tot fruitfee gekozen uit twintig meisjes die in lunchcafé Luteijn in Goes kwamen opdraven. Ze moesten een praatje houden, een stukje lopen en kregen een inter view, want een fruitfee werd zeker niet alleen op haar uitelijk gekozen. „Ellie Mos en Lonie Hoondert waren de hofdames en vanaf de verkiezing trok je daarmee op. Jurken uitzoeken, passen, het program ma doornemen, oefenen: het was geweldig." In een lichtgroene jurk met bontstola, begon Ina de Jonge de tweede zaterdag van september aan de offi ciële fruitweek. „De zon scheen, het was schitterend weer en alles wat op het programma stond kon door gaan", zegt Ina van Geel-de Jonge, nog steeds in Ka pelle, nu. „Het was allemaal even opwindend en mooi. Het uitdelen van fruit aan de kinderen, elke avond optredens op de markt: ik herinner me nog een rolschaatsgroep uit Bergen op Zoom. Dat was een geweldig succes. Maar het hoogtepunt was na tuurlijk het corso. Daarvoor kwamen mensen van heinde en verre naar Goes. De politie schatte in 1959 dat er wel 70.000 mensen langs de route stonden." Terugkijkend stelt de fruitfee van 1959 vast dat ze een week in een sprookje heeft geleefd. Het zo jammer dat het corso er niet meer is. Maar misschien, wie weet, brengt het Fruitteeltmuseum nu met de ten toonstelling iets op gang." Ina de Jonge anno 1959. Ina Van Geel-de Jonge anno nu. foto Willem Mieras KAPELLE - Razend enthousiast is Nelleke Volker van het Fruitteelt museum in Kapelle. Zelf is ze te jong om het te hebben meege maakt, maar de hele fruitweek be gint zo langzamerhand voor haar te leven. „We hebben ongelofelijk veel foto's en spullen gekregen, maar we zijn altijd nog op zoek naar meer. Het hoeft niet altijd tastbaar te zijn, want verhalen en indrukken heb je ook nooit te veel. ledereen die wat heeft, kan het op woens dag- of zaterdagmiddag in het Fruitteeltmuseum brengen. 'Alle spullen die het Fruitteeltmuseum voor de tentoonstelling in bruik leen krijgt, worden goed verze kerd. De hele verzameling zal vanaf 21 maart een jaar lang te zien en te horen zijn in het museum. De Kapelse burgemeester Siebe Kramer opent op die dag de expo sitie. „De prachtigste spullen heb ben we", vertelt Volker: de toilet ten van de fruitfee en haar hofda mes, foto's, affiches, verslagen: noem maar op. Hoogtepunt in het tentoonstel lingsjaar wordt een kinderfruitcor- so, natuurlijk op de derde zaterdag van september. De scholen zullen daarvoor wor den benaderd." In 1966 deden ook al kinderen mee. foto Zeeuws Documentatiecentrum GOES - In de Goederenloods van Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) is maandag 9 februari een informatie avond over de komst van een asiel zoekerscentrum (azc) op het ter rein van de SGB. Het gaat om een tijdelijk azc dat maximaal vijf jaar op de aangewezen locatie blijft ge vestigd. Het centrum opent 1 juni de deuren en kan onderdak bie den aan maximaal driehonderd asielzoekers. Burgemeester Dick van der Zaag leidt de bijeenkomst maandagavond 9 februari in, waar na medewerkers van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers een presentatie geven over het tijdelij ke azc in Goes. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - Sinds de sluiting van coffeeshop Checkpoint in Terneu- zen worden drugsdealers in Gent overspoeld door klanten. Veel van de Belgische en Franse klanten zoeken het nu dichter bij huis en volgens advocaten leidt dat regel matig tot filevorming voor de deur van de dealers. Advocaat Filip Van Hende, die eer der deze week twee drugsdealers voor de strafrechtbank in Gent ver dedigde, sprak bij de behandeling van de zaak van een explosieve groei en extra druk op de illegale handel. Daarvan is, volgens hem, sprake sinds Checkpoint een half jaar geleden op gezag van justitie moest sluiten. Volgens Van Hende toont de groeiende vraag in Gent aan dat de sluiting van coffeeshops in bijvoorbeeld Terneuzen alleen maar leidt tot een verschuiving van de problemen naar elders. De advocaat vindt - en hij weet zich gesteund door verschillende collega's - dat in België snel werk moet worden gemaakt van een duidelijkere drugswetgeving. Die is nu te vaag. Het in bezit hebben van maximaal drie gram softdrugs voor persoonlijk gebruik wordt sinds enkele jaren gedoogd, mits dat niet leidt tot 'maatschappelijke onrust'. En juist die formulering leidt tot verwarring, oordeelde het Belgisch Hof onlangs. door Raymond de Frel GOES - De Stichting Goes Promo tie heeft dit jaar eenmalig de be schikking over een ton extra subsi diegeld. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Goes stelt wel een voorwaarde aan de toekenning van het bedrag. „Goes beleeft nu het Afrika-jaar, dus willen wij dat Goes Promotie zich ervoor inzet dat het evene ment Goes in Concert op de Grote Markt deze zomer een Afrikaans tintje krijgt", zegt burgemeester Dick van der Zaag. Hij benadrukt dat de 100.000 euro ook voor andere activiteiten van Goes Promotie is bedoeld. „Daar over gaan we nog in overleg." De Goese gemeenteraad buigt zich op 19 februari over het voornemen van het college. De toezegging van het college is logischerwijs meer dan welkom bij de stichting. Zij gaf vorig jaar nog aan zich 'belem merd' te voelen in het uitvoeren van zijn taak als loketfunctie voor evenementen, omdat het aan (fi nanciële) steun van de gemeente ontbrak. De stichting zou Goes moeten la ten bruisen, maar met een jaarlijk se subsidie van vijftigduizend euro was dat volgens Goes Promotie niet of nauwelijks mogelijk. Over een structurele verhoging van de subsidie aan Goes Promotie discus sieert de raad in een later stadium. O Kijk voor meer informatie op: www.pzc.nl/afrikajaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126