in aandelen is niet veilig 'Rigoureuze maatregelen hebben het voordeel dat snel herstel mogelijk is' REM Theo Gommer, pensioendeskundige PZC Zaterdag 31 januari 2009 1 1 Beste pensioenstelsel Het Nederlandse pen sioenstelsel wordt als een van de beste ter we reld beschouwd. Wie in Nederland woont, heeft in beginsel recht op een AOW-uitkering. Deze uitkering is de ba- i sis achter de oudedags voorziening in ons land. AOW wordt opge bouwd tussen het 15de en 65ste levensjaar (elk jaar twee procent). De bruto-uitkering be draagt op dit moment ongeveer duizend euro voor alleenstaanden, ge huwde 65-plussers ont vangen bijna 700 euro bruto. Naast de AOW, bou wen de meeste mensen die werken een aanvul lend pensioen op. Bij de meeste regelingen is nu sprake van een sys teem waarbij 70 pro cent van het gemiddel de salaris tijdens ie mands loopbaan als pensioen wordt opge bouwd. Van het pen- sioengevend salaris wordt een bedrag afge trokken (de franchise) om rekening te houden met de AOW die men sen al ontvangen. Wie niet tevreden is over de hoogte van AOW en de pensioen uitkering, kan altijd aan vullende maatregelen treffen. Dat kan op ver schillende manieren, door het openen en vol storten van een eenvou dige spaarrekening tot het oprichten van een speciale vennootschap. Om te controleren of het pensioen voldoet, is het goed om het jaarlijk se pensioenoverzicht te raadplegen. Voor de meeste mensen vol staat een pensioen dat lager uitvalt dan het laatstverdiende loon omdat de financiële ver plichtingen op hogere leeftijd afnemen. Wie zijn gezond verstand gebruikt, weet dat niet te voorspellen is wanneer zich incidenten voordoen die de finan ciële wereld in rouw dompelen. Met an dere woorden: beleggen in aandelen is per definitie niet veilig. De komende pe riode zal zich dan ook een nieuwe dis cussie ontspinnen over de vraag in wel ke mate pensioenfondsen in aandelen mogen beleggen. Wie zich niet kritisch opstelt en klakkeloos meegaat met aller lei aannames over aandelen, is de afgelo pen jaren bedrogen uitgekomen. De vo rige eeuw mogen er periodes zijn ge weest van ongekende euforie op de ef fectenbeurzen, de laatste jaren is treur nis troef De Amsterdamse beursindex AEX stond in augustus 2000 nog boven de 700 punten. Achteneenhalf jaar later is daar nog maar 35 procent van over. De rake klappen op de aandelenbeurzen hebben enorme gevolgen voor de pen sioenfondsen, die meestal rond 40 pro cent van hun vermogen in aandelen be leggen. Op dit moment zijn de koersdalingen extra vervelend, omdat de fondsen ook getroffen worden door de dalende ren te. Daardoor moeten ze hun verplichtin gen hoger waarderen en daalt hun dek kingsgraad. Vorig jaar rolden brancheor ganisaties nog over elkaar heen met sus sende woorden. Het zou allemaal goed komen met de pensioenen. Maar soms kan dat lang duren. De voorbeelden lig gen voor het oprapen. Op 1 oktober 1928 stond de belangrijkste beursindex ter wereld, de Dow Jones, op een stand van 300 punten. Precies 25 jaar later stond de index op 280 punten. Aan het begin van 1965 stond de Dow Jones op 889 punten. Zeventien jaar la ter, begin 1982, was het 822 punten. Wie in die lange periodes bleef zitten in aandelen, verdiende niks en kon de inflatie niet pareren. Wat dichter bij huis schommelt de AEX nu rond de 250 punten, een stand die beleggers in het begin van 1996 ook al op de beursborden zagen. Dertien jaar is op een mensenleven een lange termijn, zeker waar het gaat om finan ciële belangen. Wie tijdens zo'n perio de geen rendement behaalt en de infla tie ziet stijgen, komt zichzelf een keer tegen. De praktijk wijst uit dat beleggen een zaak voor de lange termijn kan zijn, maar vooral dat het lot je gunstig ge zind is tijdens een periode. De kans daarop is niet te berekenen en vooral af hankelijk van onvoorspelbare inciden ten. Pensioenbestuurders zullen daar de komende periode aan herinnerd worden. Pensioenbegrippen Indexatie: het aanpas sen van de pensioenuit keringen en pensioen aanspraken aan de infla tie. Middelloon: een pen sioen dat is gebaseerd op het gemiddelde sala ris dat een werknemer tijdens zijn carrière op bouwt. Eindloon: Een pensioen dat is gebaseerd op een percentage van het laatstverdiende loon dat een werknemer krijgt. Opbouwpercentage: het jaarlijkse bedrag dat op basis van een vooraf vastgesteld percentage aan pensioen wordt op gebouwd. Franchise: een bedrag van het salaris waarover geen pensioen wordt opgebouwd. Dat kan doordat mensen naast pensioen ook AOW op bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11