Druk ©p ensioenfondsen Beleggen Wie een tijdje meeloopt bin nen pensioenbesturen, zal zich verbazen over de vanzelfsprekendheid waarmee vaak naar de lange termijn wordt gekeken. Doen zich binnen de fi nanciële wereld schokken voor, dan vol gen altijd de geruststellende woorden van bestuurders dat beleggen in aande- "7 len (zakelijke waarden) historisch ge- 10 Zaterdag 31 januari 2009 PZC 'Het is verstandig 2009 nog even aan te kijken' H Snakken naar adem Krijgen we straks nog wel geld, nu de pensioenfondsen door de crisis steeds krapper komen te zitten. De problemen groeien en deskundigen zijn het oneens over de oplossing. door Rik Elfrink De Nederlandse pen sioenfondsen kam pen met ernstige problemen. Voor het eerst wordt openlijk gesproken over het kor ten van de rechten van gepensio neerden op hun oudedagsvoorzie ning. Mensen die al met pensioen zijn, ontvangen daardoor minder geld dan waarop ze jarenlang gere kend hadden. De oorzaak van alle problemen is het gekrompen vermogen van de pensioenfondsen door de dalende koersen van aandelen. Daarnaast is de rente gedaald en maken de fondsen minder rendement op be leggingen als obligaties. Volgens pensioendeskundige Theo Gorn- mer, tevens columnist bij de Weg- ener-kranten, is het de grootste pensioencrisis aller tijden. „Het is nogal wat als je pensioenrechten mogelijk gaat afstempelen. Je komt direct aan de portemonnee van mensen die een pensioenuitkering ontvangen." Veel gepensioneerden lopen op dit moment al geld mis doordat hun pensioenuitkering niet aan de inflatie is aangepast. Bij een be perkt aantal van hen, deelnemers bij een 'probleemfonds', gaat het om forse bedragen tot bijna 20 pro cent van de pensioenuitkering. Een erfenis uit het verleden. Het heeft nog alles te maken met het uit elkaar klappen van de internet- zeepbel, die sinds 2000 zorgde voor dalende aandelenkoersen. Een aantal pensioenfondsen heeft deze koersval nooit helemaal kun nen opvangen. Ze konden de pen sioenen niet meer aan de inflatie aanpassen. „Geen van de fondsen doet dat nog", zegt Gert Klooster boer van dé Vereniging van Be drijfstakpensioenfondsen. Pensioenfondsen krijgen maande lijks hun geld doordat op het sala ris van werkenden een bedrag wordt ingehouden. Dat bedrag wordt via een vooraf gekozen me thode belegd. Gemiddeld beleggen pensioenfondsen rond 40 procent van het toevertrouwde geld in aan delen (zakelijke waarden) en onge veer 60 procent in obligaties (vast- rentende waarden). Sommige fondsen Wijken licht van de hier voor geschetste verdeling af en storten bijvoorbeeld een deel van het geld op een spaarrekening. Of ze kiezen voor onroerend goed, be leggingen in olie of geven geld aan private investeerders. In algemene zin geldt dat een pensioenfonds waarbij veel werkenden zijn aange sloten, iets meer risico kan nemen. Bij een 'grijs fonds', een pensioen fonds waarbij relatief veel gepen sioneerden en weinig werkenden zijn aangesloten, zijn veel deelne mers direct afhankelijk van de pen sioenuitkering. Het risicoprofiel van de beleggingen is daardoor la ger. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het Philips Pensioenfonds, een van de grootste in Nederland. De koersval die de kredietcrisis nu teweeg brengt op de financiële markten, zorgt er nu voor dat ook de grootste fondsen van ons land in grote problemen zijn terechtge komen. Onder meer ambtenaren- fonds ABP en het pensioenfonds voor de zorg (PGGM) rapporteren alarmerende cijfers. Er is geld ge noeg over om de pensioenen nog vele jaren te betalen, maar de ba lans van de fondsen voldoet niet aan de eisen die De Nederland- sche Bank daaraan stelt. Daardoor zal de betaling van pensioenen op de lange termijn in de knel kun nen raken. Volgens Gommer moe ten we de rust bewaren. „Dit is zo'n exceptionele situatie dat het verstandig is om wat meer tijd te nemen en 2009 aan te kijken." Deskundigen zijn verdeeld over de oplossing. Om aan de huidige wet telijke eisen te voldoen, zijn snel aanvullende maatregelen nodig. Veel pensioenaanspraken worden dit jaar bevroren, maar dat is voor nu onvoldoende. De wet eist dat DNB erop toeziet dat pensioen fondsen binnen drie jaar weer vol doen aan het wettelijke mini mum-vermogen voor een pen sioenfonds. Daarbij moet sprake zijn van een zogenoemde dek kingsgraad van minimaal 105. Bij het ABP ligt deze momenteel op 90, bij PGGM op 92. De fondsen moeten een herstelplan bij DNB indienen waarmee ze aangeven hoe ze denken binnen drie jaar weer boven de 105 te komen. Veel bestuurders denken langer nodig te hebben dan deze periode. Dalen de aandelenkoersen de ko mende drie jaar verder, dan zijn ri goureuze maatregelen niet langer uit te stellen. Dat betekent niet al leen dat de pensioenen bevroren worden, maar dat ook andere, voor werknemers, werkgevers én gepensioneerden vervelende ingre pen zullen plaatsvinden. Gom mer: „De pensioenpremies voor werkgevers en werknemers moe ten omhoog. Ook kun je in de si tuatie terechtkomen dat een fonds met een dekkingsgraad van 80 stelt dat maar 80 procent van de pensioenrechten wordt uitbetaald. Rigoureuze maatregelen hebben het voordeel dat snel herstel moge lijk is. Maar ik denk zelf dat het be ter is om dit jaar af te wachten." Kloosterboer van de Vereniging van Bedrijftakpensioenfondsen wijst erop dat nog geen enkel fonds heeft gekort op rechten. „Ik zie dat ook nog niet één-twee-drie gebeuren, al kun je het niet uitslui ten. Wat wij willen, is meer tijd om de herstelplannen uit te kun nen voeren." illustratie Pluis door Rik Elfrink zien altijd meer oplevert dan sparen of het kopen van staatspapier (obligaties). Pensioenbestuurders werken in de prak- tijk met allerlei wetenschappelijk onder bouwde berekeningen. Vele miljoenen worden gespendeerd aan benchmarks, studies over kansen op onderdekking en herstelplannen. Maar wat is zo'n stu die of herstelplan waard op het mo ment dat in Israël of Irak een oorlog uit breekt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10