parochie van 't Heilig Land Boetes voor geweld Lamswaarde steunt stichting Help Ghana Natuurgebieden bij vorst vrij voor schaatsers 'Toen de bijdrage van de provincie eenmaal zwart op wit stond, 'Gelukkig hebben ook veel niet-kerk betrokken inwoners de restauratie konden we tegen één procent rente een lening afsluiten.' gesteund. Ze vinden de kerk belangrijk als baken in het landschap.' GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI Schokkend nieuws voor o.a. hielspoor: Shockwave!!! s Er 'Niemand uit Lamswaarde kan dit jaar op vakantie want er is het hele jaar wat te beleven in het dorp.' ZPZC Zaterdag 31 januari 2009 23 foto Peter Nicolai DEN HAAG - Een 27-jarige man uit Westdorpe is donderdag in hoger beroep door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot een voorwaar delijke boete van'450 euro wegens openlijk geweld op het school plein aan de Gildenstraat in Hulst. Tegen de man was twee weken ge leden een werkstraf van 60 uur geëist. Zijn 54-jarige vader uit Sas van Gent en 22-jarige broer en 45-jarige oom uit Westdorpe kre- De parochie van de Heilige Cornelius in Lamswaarde maakt zich op voor een dubbel feest; het einde van de restauratie van de kerk en het 200-jarig bestaan van de parochie. door Wout Bareman Waar een kleine ge meenschap groot in kan zijn. Lamswaar de -in de volks mond ook wel 't Heilig Land ge noemd- telt niet veel meer dan 650 zielen en een handjevol bedrij ven. Die slaagden er samen niette min in om de afgelopen jaren 250.000 euro bijeen te brengen voor de restauratie van de in 1873 gebouwde neo-gotische kerk. Jarenlang stond het gebouw er niet bepaald als een plaatje in het landschap bij, maar pas na de ge meentelijke herindeling van Hon- LAMSWAARDE - De parochie van de Heilige Cornelius in Lamswaar de steunt de Stichting Help Gha na. Oud-inwoonster Patrice Staal is penningmeester van die stich ting, waarmee de link tussen het dorp en het Afrikaanse land direct is gelegd. Volgens vice-voorzitter Alex Hen driks zocht het kerkbestuur op ad vies van het pastoresteam bewust een goed doel dat ver buiten de ei gen gemeenschap ligt. „Onze Cari- tasinstelling heeft ook al langer binding met de stichting Help Gha na", aldus Hendriks. De stichting Help Ghana is in 1983 opgericht door Joke Addotey-Van Heeswijk uit Goirle en steunt pro jecten op het gebied van onder wijs en gezondheidszorg. „In 1999 heb ik samen met een vriendin gen een voorwaardelijke boete van 390 euro opgelegd voor hun aan deel in het geweld. Deze voorwaar delijke boetes zijn gelijk aan de eer dere vonnissen van de politierech ter in Middelburg. De 27-jarige kreeg toen een werkstraf van 60 uur opgelegd. Het viertal ging op 12 januari 2006 naar het Reynaert- college om de directeur te spreken over bedreigingen aan het adres van een neefje. tenisse en Hulst kwamen plannen voor een grondige bouwkundige opknapbeurt in een stroomversnel ling, vertelt vice-voorzitter Alex Hendriks van het parochiebestuur. „Het bestuur van de gemeente Hontenisse wist zich er naar mijn idee geen raad mee. Die gemeente was daar gewoon te klein voor. Ze wisten de weg niet naar de juiste mensen bij de provincie." De organisatie van de fusiegemeen te wist de juiste mensen wél te pakken te krijgen, met als eindresul taat dat de provin cie 1,2 miljoen eu ro subsidie toezeg de in de restauratiekosten van 1,8 miljoen euro. Dat geld van de provincie krijgt het kerkbestuur overigens pas de komende jaren uitbetaald, terwijl de restauratie inmiddels na bijna drie jaar zo goed als gereed is. „Op het moment dat die bijdrage van de provincie eenmaal zwart op wit stond, konden we tegen één procent rente een lening afsluiten bij het Nationale Restauratie Fonds", legt Hendriks uit. die naar Ghana ging drie weken door het land gereisd. Zo ben ik betrokken geraakt bij de stich ting", aldus Staal, die als econome lesgeeft aan de NHTV Internatio nale Hogeschool in Breda. „We steunen kleinschalige projecten die de Ghanese bevolking zelf aan draagt." Het geld dat met een col lecte tijdens de speciale kerkdienst op zondag 15 februari in Lams waarde bijeen wordt gebracht, is bestemd voor een weeshuis in aan bouw in het West-Ghanese Wen- chi. Ghana kent heel veel weeskin deren, maar veel te weinig wees huizen. Kinderen die niet terecht kunnen in een weeshuis, moeten hun leven op straat doorbrengen, nauwelijks gevoed en gekleed. www.helpghana.info SLUIS - Mocht de vorst nog eens toeslaan deze winter, dan mogen schaatsers alle plassen en onderge lopen weilanden in natuurgebie den op. Het Sluise raadslid Willi am Gijsel hoorde dat schaatsers wa ren weggestuurd uit het nieuwe natuurreservaat bij Draaibrug. Na vraag van de gemeente leerde ech ter dat 't Duumpje noch Staatsbos beheer, Het Zeeuwse Landschap of de Dienst Landelijk Gebied be zwaar heeft tegen schaatsende na tuurliefhebbers. „Ga dus lekker schaatsen als het kan en laat je niet wegsturen door een natuur liefhebber met een bloedhekel aan schaatsers", adviseerde wethouder Carien Bolijn. Met de bijdrage van de provincie resteerde nog een gat van zes ton, wat de gemeente Hulst bijna twee ton kleiner maakte met een bijdra ge voor de toren. „Zelf waren we niet onbemiddeld. De parochie had enige reserve en zodoende kon het kerkbestuur ook 250.000 euro uit die reserve in de restaura tie stoppen." Het financiële plaatje was rond te maken als de parochie er in zou slagen zo'n twee ton bij een te brengen uit acties. Die zijn er in de afgelopen drie jaar volop geweest; van de verkoop van kerst kaarten en stickers, tot concerten. Met als klap op de vuurpijl de veel besproken anonieme gift vari 100.000 euro van iemand die de parochie een warm hart toedraagt. Zo lukte het al het benodigde geld bijeen te sprokkelen en Hendriks vindt dat de Lamswaardse gemeen schap daar met recht trots op mag zijn. „De parochie heeft vijfhon derd leden, maar die zijn lang niet allemaal meer actief. Gelukkig von den ook veel niet-kerk betrokken inwoners de kerk toch belangrijk als baken in het landschap." De kerk is in Lamswaarde zeker ook buiten het geloof om een binden de factor. De massale medewer king van de verenigingen om het tweehonderdjarig bestaan van de Corneliusparochie dit jaar gestalte te geven dient daarvoor als bewijs. „Bijna iedereen doet mee, van de biljartclub tot de dorpsraad. We hebben dit jaar een muziekfesti val, fietstocht, zes kamp, kunstweek end en ga zo maar door. Niemand in Lamswaarde kan dit jaar op vakantie", zegt Hen driks lachend. „Er is het hele jaar door wat te beleven." Bijzondere eer voor de parochie is dat bis schop Hans van den Mende zon dag 15 februari om 10.30 uur voor gaat in de speciale viering ter gele genheid van de beide feestelijke ge beurtenissen. De sluiting van het jubileumjaar is 15 november. Dan is de deken van Zeeland voorgan ger in de dienst. Het geld dat wordt ingezameld tijdens de viering in Lamswaarde, is be stemd om dit weeshuis in Ghana af te bouwen. foto Stichting Help Ghana Heeft U last van: hielspoor tennis- of golferselleboog kniepeesklachten (jumpersknee) pijn aan de achillespees slijmbeursontsteking aan de schouder spierknopen (Iriggerpoints) Vaak is er al van alles geprobeerd: Injecties, medicatie, fysiotherapie of zool tjes. Dit alles met onvoldoende resultaat. SHOCKWAVE kan dé oplossing zijn. Specialisaties: Algemene fysiotherapie Oedeemtherapie Fysiotherapie bij oncologie en parkinson Shockwave Fysiofitness (nieuwe groepen starten weer!) Endermologie Power-plate training Groepsbehandeling oncologie en neurologie Rugscholing Direkt toegankelijk Neem contact op met Malnova Banejo, Centrum voor fysio, fysiofit wellness, Beatrixstraat 16 4567 CH Clinge (0114-315365) of kijk op www.malnovabanejo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107