Noorse esdoorns langs Steenovens op dijk Buurt: mast bij Biervliet is misplaatst KV Hulst uit de brand Boek over Romeinse bewoning in Aardenburg Waterschap begint volgende week met planten 112 bomen. Bestuursrechter en advocaten bekijken situatie ter plaatse. Proefschrift gebruik metalen voorwerpen tijdens Romeinse tijd. GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI Z PZC Vrijdag 30 januari 2009 21 door Eugène Verstraeten ZAAMSLAC - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen begint dins dag met het planten van 112 Noor se esdoorns op de dijk langs de Steenovens bij Zaamslag. Deze bo men worden geplant ter vervan ging van de 444 populieren die af gelopen najaar zijn gerooid. Als het weer het toelaat zal het werk nog eind volgende week afgerond zijn. De kaalslag op de dijk zorgde voor de nodige beroering onder de be woners. Die zagen met weemoed hoe hun groen uitzicht op de dijk na veertig jaar verdween. Het was 'de mooiste dijk van Zeeland' en een 'baken in het landschap', wa ren de opmerkingen. Maar de veertig jaar oude bomen waren niet alleen mooi. Ze ston den te dicht op elkaar en waren niet goed uitgegroeid. Bovendien, waren ze kaprijp en leverden uit vallende takken een gevaar op voor de verkeersveiligheid. De Noorse esdoorn, die nu op de dijk wordt geplant, valt op door de typische olijfgroene bast en de gro te groene bladeren, die in de herfst geel verkleuren. Deze boom soort groeit snel. De takken groeien de eerste jaren verticaal en later groeien ze uit tot een bolvor mige kroon. De bomen worden twaalf meter uit elkaar gezet, zo dat ze voldoende ruimte hebben om uit te groeien tot grote, wol waardige bomen. door Wout Bareman MIDDELBURG - De bestuursrechter kon zich gisteren de situatie rond de omstreden zendmast aan de Driewegenweg bij Biervliet niet he lemaal voorstellen. Daarom schort te hij de behandeling van de zaak even op om 's middags ter plaatse poolshoogte te nemen. Hij was in het gezelschap van advocaten van de protesterende omwonenden, van exploitant Broadcast Partners Terneuzen en een van de gemeen te. De omwonenden stapten eerder tevergeefs naar de gemeente om de vervanging van de huidige, veer tig meter hoge zendmast door een nieuwe van zestig meter te voorko men. Wijst ook de bestuursrechter hun argumenten van de hand, dan stappen ze naar de Raad van State. De bewoners vrezen, volgens hun raadsman J. Wouters, voor stra ling, aantasting van hun woonge not en waardevermindering van hun bezit. Volgens hem heeft de gemeente zich bij de afwijzing van de bezwaren veel te veel laten lei- De bestuursrechter schortte de zitting over de plaatsing van een zendmast bij Biervliet op om zelf een kijkje te nemen. Omwonen den zijn tegen de nieuwe mast. den door Broadcast Partners. On derzoek naar alternatieve locaties in de directe omgeving is, volgens Wouters, nauwelijks verricht en ook de provinciale richtlijnen wer den met voeten getreden. „Er is on voldoende aandacht besteed aan de landschappelijke inpassing en de ruimtelijke onderbouwing deugt van geen kanten." Gemeentelijk vertegenwoordiger N. van Hurck ontkende dat de goedkeuring voor de plaatsing van de mast in strijd zou zijn met het provinciaal beleid. „De provincie heeft immers een verklaring van geen bezwaar verstrekt." Omwo nenden op de publieke tribune hoorden het hoofdschuddend aan. Volgens hen liep de gemeente aan het handje van Broadcast Partners en zette de provincie het licht op groen op basis van verkeerde infor matie van de gemeente. Raadsman M. Smaling van twee omwonenden vroeg zich af waar om de gemeente zelf geen onder zoek had ingesteld naar een ge schiktere locatie en was blind geva ren op de informatie van de exploi tant. Raadsman P. Burger van Broadcast benadrukte bij herha ling dat het enkel gaat om vervan ging van de huidige zendmast, dat alles volgens de regels is verlopen, dat de vergunningen in orde zijn én dat er geen andere, geschikte lo catie voorhanden was en is. Uitspraak: donderdag 5 maart. door René Hoonhorst AARDENBURG - Guus Besuijen stu deerde onlangs af op de metalen voorwerpen die werden gebruikt in Rodanum, zoals Aardenburg waarschijnlijk heette in de Ro meinse tijd. Besuijens proefschrift RODA- NUM-A Study of the Roman Settle ment at Aardenburg and its Metal Finds is nu ook voor niet-weten- schappers in de boekhandel te vin den. Als ze de Engelse taal beheer sen, is het boek ook zeker toegan kelijk, begrijpelijk én interessant voor plaatselijke heemkundigen en andere liefhebbers van historie, vindt Arco Willeboordse, onder meer conservator van het Archeo logisch Museum Aardenburg. Bijna driekwart van de vondsten van de vorige eeuw, vooral tussen de jaren vijftig en tachtig opgegra ven door provinciaal archeoloog Trimpe Burger, is in het provin ciaal archeologisch depot in Mid delburg te vinden. Maar de leukste vondsten - waaronder een aantal cultusbeeldjes - zijn in het Aarden- burgse museum te bewonderen. Behalve een gedetailleerde beschrij ving van alle metalen vondsten be schrijft Besuijen ook het economi sche en militaire leven in de Ro meinse nederzetting: een plaats die destijds nog via een waterloop in verbinding stond met de Noord zee en minstens zo groot was als het huidige Aardenburg. Het boek RODANUM-A Roman Settlement at Aardenburg and its Metal Finds is uitgegeven door Si- destone Press in Leiden en voor 29,95 euro te koop in de boekhan del. Het ISBN-nummer is 978-90-8890-016-7. HULST - De gemeente Hulst helpt de Kreatieve Vorming (KV) uit de brand met extra subsidie. De KV krijgt van de gemeente over de ja ren 2007 en 2008 een bedrag van zestienduizend euro extra als bij drage in de huurkosten. Voor dit jaar kan de stichting die creatieve cursussen in de gemeen te Hulst geeft, rekenen op tuim 4500 euro extra subsidie. De KV luidde bij de gemeente de nood klok in verband met de enorme huurverhoging van de accommo datie. Volgens wethouder Frank van Driessche (Welzijn) is met het be stuur van de KV wel de afspraak gemaakt dat die zich ervoor in spant de extra huur vanaf 2010 zelf op te brengen, zonder dat het de gemeente meer geld kost. Bestuursrechter De Ruiter en advocaten bekijken de situatie rond de zendmast ter plaatse. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79