75 jaar nog bloeiende vereniging Speciale activiteiten in jubileumjaar fanfare Gemeentebelangen in actie voor ambulances Van crisis niet veel te merken op vakantiebeurs in Antwerpen Werkstraf bezit kinderporno 'In de jaren zeventig ging er honderd man de straat op als wij uitrukten. Ging de aanhang mee, dan was het dorp nagenoeg leeg.' 'Je kunt van ouders en leden niet verlangen, dat ze vijfduizend euro betalen om voor hun kind of zichzelf een tuba aan te schaffen.' 'De Piraat' als we Op f fjüfe V z PZC Vrijdag 30 januari 2009 19 Dit jaar staat voor de Muziekvereniging Heikant in het teken van het vijfenzeventigjarig bestaan. De fanfare viert dat jubileum met een hele reeks muzikale activiteiten. door Harold de Puysseleijr De jeugd is voor de jubilaris uit Heikant volgens zijn voorzitter Carlo de Vries zowel een kans als een bedreiging. „De grootste bedreiging voor het voortbestaan van onze vereniging is dat wij in Zeeland zitten. Veel jongeren trekken weg uit de streek voor vervolgstudie. Wij hebben in de loop der jaren werkelijk tiental len muzikanten opgeleid die we zo kwijt zijn geraakt." Het bestuur richt zich aan de ande re kant actief tot de jongste jeugd om de muziekvereniging in de toe komst op sterkte te houden. „We zijn bezig met muziekoplei dingen voor de basisschool. De kinderen van groep vier van de school op het dorp krijgen voor re kening van de muziekvereniging al gemene muzikale vorming, in groep vijf hebben we een koper klas. We streven er naar dit project een vervolg te geven. Door de kin deren de liefde voor muziek over te brengen, hopen we dat ze lid worden van onze vereniging zodat wij het op termijn vol kunnen blij ven houden." Muziekvereniging Heikant telt 65 leden, waaronder twintig jonge- zo'n vier tot vijf keer per jaar op uit voor straatconcerten, voorna melijk in de carnavalsperiode. „Zet je dat af tegen dertig jaar geleden, dan is dat fors verminderd", plaatst De Vries de buitenoptre dens in historisch perspectief „Toen marcheerden we gemiddeld vijfentwintig keer op straat. Dan werden we bijvoorbeeld uitgeno digd om muziek te komen maken in een winkelstraat in Brussel. En dat leverde dan nog goed geld op ook." Bijzonder welkome inkomsten voor de penningmeester, want in ren. Het ledental is ai jaren constant, '^eff frespeel neen instrument. Alleen hoewel minder J r 1 r 1 1 1 dan pakweg veer- straat marcheren, sla ik de bekkens tig jaar geleden. „In de jaren zeventig hadden we een fanfare, een majorettenpele- ton en een drumband. Dan ging er honderd man de straat op als wij uitrukten. Als dan ook de ouders en andere aanhang mee ging, was het dorp nagenoeg leeg." Tegenwoordig trekt de fanfare, zon der majoretten maar met percus siegroep er volgens De Vries nog liet besteed was. repro en foto Peter Nicolai HEIKANT - De muziekvereniging Heikant heeft voor het jubileum jaar rond het thema 'Heikant ont moet' een reeks bijzondere concer ten op stapel staan. De fanfare ontmoet zaterdag 7 fe bruari het Nijmeegse studentenor kest QHarmony in dorpscentrum 't Heike. Het gezamenlijke concert begint om 20.00 uur. Onder de noemer 'Music For Friends' is er zaterdag 4 april om 20.00 uur een concert van de fanfare met gastop tredens van Alex van Eenennaam, Liza Meuldijk en de Wout Akker manskapel. Verder is er in het eer ste weekeinde van oktober een driedaags muziekfestival. Dat be gint op vrijdag 2 oktober vanaf 19.30 uur met een percussieavond, gevolgd door een concert van de fanfare en een samengestelde door Frank van Cooten SLUIS - De fractie van Gemeentebe langen in de Sluise gemeenteraad neemt het op voor behoud van een zelfstandige ambulancediénst in Zeeuws-Vlaanderen. Raadslid Bram Basting deelt de zorg van ZorgSaam over de toe komst van de ambulancezorg in Zeeuws-Vlaanderen. De raad van bestuur van de regionale zorgorga nisatie is bang dat een snelle over dracht van de aansturing van de dienst naar de Veiligheidsregio Zeeland tot grote problemen gaat leiden op het gebied van organisa tie en financiën. Algemeen direc teur Paul Rademacher vindt het zeer onverstandig de goedlopende Zeeuws-Vlaamse dienst te bunde len met de Regionale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) waar de financiële nood hoog is. Ook raadslid Basting vraagt zich af waarom een goed draaiende dienst gebundeld moet worden met een andere. Basting vraagt het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Sluis in Zeeuws-Vlaams verband te bekijken of de dienst in Zeeuws-Vlaanderen in de huidige vorm kan blijven voortbestaan. Als dat niet mogelijk is wil Basting weten wat dan de financiële en or ganisatorische gevolgen zijn van de bundeling van ambulancedien sten in Zeeland. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle een muziekvereniging gaat veel geld om, maakt de voorzitter dui delijk. „Nagenoeg alle instrumen ten zijn eigendom van de vereni ging. je kunt van ouders en leden niet verlangen, dat ze vijfduizend euro betalen om voor hun kind of zichzelf een tuba aan te schaffen. Als je van elk instrument één exemplaar aan moet schaffen, ben je 85.000 euro kwijt." Vervanging van instrumenten en kleding zijn dan ook grote kosten posten op de begroting van de fan fare. Die beloopt in zijn totaliteit, gemiddeld veertigduizend euro per jaar. Tegenover de kosten staan contributies (75 euro per lid per jaar) en inkomsten uit de inza meling van oud papier op de ba lans. „De papierinzameting is onze allerbelangrijkste inkomstenbron. Per jaar halen wij 130 ton papier op", aldus De Vries, die sinds 1991 de voorzittershamer van de mu ziekvereniging Heikant hanteert. Zelf speelt hij niet mee in de fanfare en dat beschouwt hij als een groot voordeel. „Een jaar of tien geleden heb ik even de aandrang gevoeld om te gaan spe len omdat we toen plotseling zon der trombonist zaten. Ik heb toen het wijze advies gekregen van de dirigent om het niet te doen. Daar door heb ik letterlijk en figuurlijk de handen vrij om dingen te rege len. Alleen als we marcheren sla ik de bekkens." Zeeuwse fanfare op zaterdag 3 ok tober om 20.00 uur. De afsluiting van dit festival is op zondag 4 okto ber vanaf 14.00 uur met een festi val Zeeuwse Buurtverenigingen. „We zijn ook nog bezig om in de cember een mis te spelen, samen met een heel groot mannenkoor", zegt voorzitter Carlo de Vries. „Het grote probleem met koren is alleen, dat heel veel zangers geen noten kunnen lezen. Die werken heel veel op gevoel. We willen dan graag in de kerk een concert breng en met werk van de Amerikaanse componist Carl Jenkins." Muziekvereniging Heikant komt tijdens concoursen uit in de twee de divisie. Alleen fanfares uit Sas van Gent en Zuidzande spelen in de regio Zeeuws-Vlaanderen op een hoger niveau. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige Vlissinger voor het bezit van kinderporno veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Over 2006 en een deel van 2007 had de man in totaal 25.000 foto's en 43 films met kinderporno van het internet gehaald en op zijn computer gezet. ANTWERPEN - Volgens de organisa tie van het Antwerpse Vakantiesa lon was er tijdens de woensdag af gesloten editie van deze beurs in Antwerp Expo weinig te merken van de crisis. Er kwamen meer dan 103.000 bezoekers op de va kantiebeurs af en dat evenaart bijna het aantal van vorig jaar. On der de bezoekers waren ook veel belangstellenden uit Zeeuws- Vlaanderen. Volgens de exposan ten steeg het aantal boekingen op het salon opmerkelijk. stof(fen) tot nadenken n bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl y.\. „Muziek is mijn liefde, maar ik heb er geen verstand van. Ik zit als luisteraar bij een concert en geniet van de klanken", zegt voorzitter Carlo de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77