Waarom... Kamer is geschokt na Irak-uitspraken Te weinig oefeningen ramp met besmetting Hz^!' Verhagen vraagt om Nederlander bezorgd veroordeling bisschop over energiebedrijven T 'Vernielen nesten is tegen Vogelrichtlijn' Ad Melkert kandidaat voor toppositie UNDP 'Beloning kerncentrale is ontoelaatbaar' DE WOON www.hz.nl ...koos Willem voor de opleiding Civiele Techniek SP en PvdA stellen vragen over uitlatingen oud-onderminister VS. met de chipkaart *- PZC Vrijdag 30 januari 2009 5 DEN HAAC - Minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) heeft bij de ambassadeur van het Vati- caan aangedrongen op een veroor deling door de paus van de Britse bisschop Richard Williamson. Die boodschap is gisteren overge bracht aan nuntius Franqois Bac- qué. Verhagen wil ook dat Wil liamson excuses aanbiedt voor de pijn die hij veroorzaakt met zijn ontkenning van de Holocaust. De SP en de Christenunie hadden aangedrongen op een protest van de minister. ROTTERDAM - Twee derde van de Nederlanders maakt zich zorgen over de overname van Nederland se energiemaatschappijen door buitenlandse partijen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd onder zoek van onderzoeksbureau Blauw Research onder ruim dui zend Nederlanders. De redenen voor ongerustheid lopen uiteen: 8o procent vreest dat Nederland de controle verliest over de elektri citeitsproductie. En 6i procent ver wacht dat de overnames een nega tief effect'hebben op het milieu. DEN HAAC - Het vernielen van nes ten van lepelaars is in strijd met Europees beleid, voortvloeiend uit de Vogelrichtlijn. Minister Gerda Verburg (CDA, Natuur) moet daar om met havenschap Zeeland Seaports op zoek naar een oplos sing, meent fractievoorzitter Ma rianne Thieme van de Partij voor de Dieren. Voortaan moet volgens haar wor den geëist dat 'op zijn vroegst na het broedseizoen het bouwrijp ma ken van het perceel mag begin nen'. DEN HAAC - Ad Melkert is in de ra ce voor de hoogste positie bij de VN-ontwikkëlingsorganisatie UNDP. De voormalige PvdA-leir der en oud-minister heeft bij zijn kandidatuur de steun van de Ne derlandse regering. Ingewijden in politiek Den Haag bevestigden dit gisteren. Melkert is sinds maart 2006 al tweede man bij de UNDP. Een jaar eerder had hij geprobeerd directeur te worden, maar toen kwam de leiding in handen van de Turk Kemal Dervis. Die gaat nu weg. DEN HAAC - Tweede Kamerlid Kees Vendrik (GroenLinks) vindt de bo nus die het Duitse RWE gemeen ten en provincies belooft als zij in Borssele een tweede kerncentrale toestaan ontoelaatbaar. RWE pro beert gemeenten en provincies on der druk te zetten om in te stem men met een nieuwe kerncentra le, terwijl er genoeg motieven zijn om dat niet te willen, aldus Ven drik. Hij heeft vragen gesteld aan minister Van der Hoeven (CDA, Economische Zaken). Ook D66 heeft vragen gesteld. Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl DEN HAAC - De Tweede Kamer rea geert geschokt op uitspraken van de voormalige Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Richard Armitage. Die zei in een interview gisteren dat er wel dege lijk een verzoek om Nederlandse, militaire steun bij de inval in Irak is ingediend. Premier Balkenende heeft het be staan van zo'n Amerikaans ver zoek tot nu toe ontkend. Ook staatssecretaris Jack de Vries van Defensie verklaarde gisteren dat er op zijn ministerie niets van be kend is. De Kamer eist ophelde ring, de SP en PvdA hebben Ka mervragen gesteld. Armitage zei: „We hebben officiële documenten gestuurd en we hebben diploma ten naar Nederland gestuurd. Ik noem dat een verzoek." SP-Kamerlid Harry van Bommel spreekt van 'een nieuw steentje in het bouwwerk om het kabinet tot openheid te dwingen over Irak'. Hij wil ook duidelijkheid over de I** Ex-minister Armitage zegt dat de VS Nederland hebben gevraagd om militaire steun bij de inval in Irak. De Tweede Kamer wil we ten hoe dat zit. bewering van Armitage dat de Ne derlandse politieke steun voor de inval heeft bijgedragen aan de be noeming van Jaap de Hoop Schef- fer tot secretaris-generaal van de Navo. PvdA'er Martijn van Dam wil we ten 'of Armitage de waarheid spreekt' en hoe zijn uitspraken zich verhouden tot die van pre mier Balkenende. Ook VVD-Ka- merlid Hans van Baaien vindt dat dit tot op de bodem moet worden uitgezocht. „Dit is wéér een drup pel in de emmer die dreigt over te lopen." Van Baaien ziet een Irak-onderzoek - nu nog taboe we gens afspraken binnen de coalitie - 'steeds dichterbij komen'. Na vragen in de Eerste Kamer zei het kabinet dat Nederland geen formeel verzoek voor militaire steun heeft ontvangen. Uit docu menten die RTL Nieuws naar bui ten bracht, bleek dat het kabinet zich op verzoek van de Amerika nen daar wel op heeft voorbereid. Zo zou het de bedoeling zijn ge weest een fregat in te zetten. D66-leider Alexander Pechtold stelt dat als het kabinet de waar heid spreekt, er nog meer reden is om snel een parlementaire enquê te te starten'. Ook Femke Halse- ma, fractievoorzitter van Groen Links, meent dat de regering 'nu écht wat uit te leggen heeft'. Het CDA gelooft het kabinet. UTRECHT -» Er zijn te weinig oefe ningen voor rampen waarbij men sen besmet kunnen raken. Dat staat in het tijdschrijft Medisch Contact. Voor rampen die zich plotseling voordoen - zogenoemde 'flitsrampen' - wordt wel voldoen de geoefend. Oefeningen moeten de gevolgen van een ramp zoveel mogelijk beperken. Tot de 'besmet tingsrampen' rekenen de drie au teurs onder meer grieppandemie- ën en bioterrorisme. Hulpverle ners zijn dan vaak niet inzetbaar omdat het gevaar bestaat dat ze zelf besmet raken. Bovendien ver hinderen procedures dan hun in zet. De onderzoekers pleiten voor meer aandacht voor rampen waar bij besmetting een rol speelt. deze opleiding leer je oplossingen te bedenken voor problemen, zoals bijvoorbeeld files, overlast OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u invoering verliep zonder grote pro blemen. De RET was op enkele sta tions vergeten alle stempelautoma ten weg te halen. Door de kou vie- van water of het capaciteitstekort van havens. Je zoekt concrete oplossingen en werkt die uit tot projectplannen of ontwerpen." openbaarvervoerbedrijf van Neder land de strippenkaart in de metro in de ban. Reizigers kunnen alleen nog met de ov-chipkaart reizen. De len voorlichtingsstickers naar bene den en niet iedere student had een juiste vervoerskaart bij zich. foto Ed Oudenaarden/ANP Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! Hogeschool ffw Zeeland »"lk zat op het vwo en wilde een technische vervolgopleiding doen. Civiele Techniek van de 0 HZ is de best gewaardeerde civiele opleiding van Nederland en na een meeloopdag wist ik zeker dat ik het er prima naar mijn zin zou hebben. Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5