'Je wil echt niet weten Wilma Brouwer stopt als raadslid in Goes Vijf weekeinden geen trein op deel spoorlijn Zes slachtoffers in het zuidelijk deel van Zak van Zuid-Beveland Zeelandbrug nachtje afgesloten Waterschapbestuurster wil schijn partijdigheid als raadslid uitsluiten. Spoorwegbeheerder ProRail hervat onderhoudswerk. MEDISCHE PRAKTIJK P.J.C. RIETHOVEN, ARTS Bingo in 't Ouwe Raed'uus Poortvliet Koor Pro Tempore Yerseke herdenkt geeft debuutoptreden watersnoodramp i 18 I Vrijdag 30 januari 2009 PZC door Raymond de Frel GOES - Wilma Brouwer stopt per 1 maart als PvdA-raadslid in de ge meente Goes. Brouwer vindt haar nieuwe functie als lid van het Alge meen Bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden niet te combine ren met een rol in de Goese raad. De Waterschapswet en Gemeente wet vormen geen beletsel om bei de bestuursfuncties tegelijk uit te voeren. „Maar het komt niet over een met mijn opvatting van bestu ren", legt Brouwer (56) uit. „Het hoeft niet met elkaar te bijten, maar ik wil alle schijn van partij digheid voorkomen." Brouwer was drie jaar actief in de Goese raad. In haar ontslagbrief spreekt ze de hoop uit dat in de volgende bestuursperiode in de ge meente Goes een college van bur gemeester en wethouders wordt gevormd dat recht doet aan de ver kiezingsuitslag. Ze geeft toe dat aan die wens nog wat frustratie ten grondslag ligt. „De PvdA was de grootste partij, Wilma Brouwer zou dus de formatie leiden, maar werd door het Biddagakkoord bui tenspel gezet. Maar goed, na die turbulente start zijn de verhoudin gen tussen alle partijen gelukkig snel genormaliseerd. Ik hoop dan ook dat na de verkiezingen in 2010 die collegiale en constructieve sfeer een doorslaggevende rol speelt bij de vorming van een nieuw college." door Harmen van der Werf GOES - Spoorwegbeheerder Pro- Rail hervat eind februari de onder houdswerkzaamheden aan de Zeeuwse spoorlijn. Gedurende vijf weekeinden moeten reizigers rekening houden met beperkt treinverkeer, te beginnen met het weekeinde van 28 februari en 1 maart. Aannemer BAM Rail die tussen Lewedorp en Arnemuiden al een aantal bouwketen heeft weggezet, heeft de opdracht het stenen bal- lastbed op tal van plekken te ver vangen. Ook zullen er werkzaam heden plaatsvinden aan de boven leiding. En er worden voorbereidingen ge troffen om een onderdoorgang te maken voor de nieuwe N57 bij Middelburg, waarvoor in het Ka naal door Walcheren een aqua duct wordt gemaakt door Rijkswa terstaat. De planning van de werkzaamhe den ziet er als volgt uit: Weekeinde 28 februari en 1 maart tussen Goes en Vlissingen. Weekeinde 14 en 15 maart ook tus sen Goes en Vlissingen. Weekeinde 21 en 22 maart even eens Goes-Vlissingen. Weekeinde 28 en 29 maart tussen Roosendaal en Kruiningen. Weekeinde 4 en 5 april opnieuw Goes-Vlissingen. De buitendienststellingen zijn elk weekeinde van vrijdag- op zater dagnacht vanaf één uur tot maan dag vijf uur 's ochtends. Tijdens de werkzaamheden zetten de NS bussen in. Later in het jaar komen de spoor- werkers nog eens terug, geduren de vier weekeinden in september en oktober. COLIJNSPLAAT - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag op dins dag afgesloten voor alle verkeer. De provincie laat onder meer repa raties uitvoeren aan het wegdek en apparatuur voor de trajectcontrole krijgt een onderhoudsbeurt. De stremming duurt niet al te lang, vanaf middernacht tot ongeveer vijf uur dinsdagochtend. Acupunetuur Bij vele klachten als hoofdpijnen, rug-, nekklachten etc. een goede en bewezen therapie. Gespecialiseerd in: Gewichtsverlies Kanker-therapie Met behulp van HCG. een goed dieet en acupunctuur zeer efficiënte resultaten. Een niet agressieve ondersteunende therapie m.b.v. Orthomoleculaire stoffen als bekende mineralen en vitaminen. Chelatie-therapie^ Infuustherapie bij de meeste vaatklachten als elalagebenen en andere gevolgen van bloedvaten aandoeningen. Nel Kempe uit Ellewoutsdijk vertelt vandaag op Radio 5, bij het RVU-programma Familie Nederland, over haar herinneringen aan de Watersnoodramp van 1953. door Mieke van der Jagt Sneeuw? dacht de moeder van Nel Kempe, toen ze op 1 februari 1953 om zes uur 's nachts uit het raam keek. Misschien was het ook het 'platte glas' wat ze zag blikkeren. Na de dood van haar man zette ze met haar kinderen het tuinbouw- bedrijfje voort en voor het huis la gen broeiramen. Voordat ze zich ervan kon vergewissen wat er aan de hand was, hoorde ze beneden een deur klapperen. Vreemd. Op weg naar beneden voelde ze hal verwege de trap het ijskoude wa ter. De dijk van de Everingenpol- der bij Ellewoutsdijk was doorge broken en het water in hun wo ning aan de Zwinweg stond al an derhalve meter hoog. Nel Kempe, die nog steeds aan de Zwinweg woont, maar dan in een huis verderop, herinnert het zich als de dag van gisteren. Ze was der tien jaar en het weekeinde had ei genlijk een feest moeten worden. Haar oudste broer, tien jaar ouder en onderwijzer in Arnemuiden, was komen logeren met zijn ver loofde. Haar andere broer, nog maar zeventien jaar, maar toch al fulltime aan het werk in de tuinde rij, was ook thuis. „We waren dus met zijn vijven, heel toevallig. Tja, wat doe je dan. We hadden toen nog geen water en geen elektrici teit, maar wel telefoon. En die rin kelde. De eerste keer waren we te laat, maar de tweede keer bleek het de familie uit Ovezande te zijn bij wie we na de bevrijding geëva cueerd waren geweest. 'We komen je halen', riepen ze. Ze hadden wel gehoord dat het bij ons onder wa ter stond, maar ze realiseerden zich natuurlijk niet hoe gevaarlijk de situatie was." De familie werd laat in de middag gered met een bootje. „De timmer man van het dorp, Cor Oele, was de eerste die een zeilbootje in de kaai had liggen. Dat had hij zelf ge timmerd en in de winter lag het in zijn loods. Ze hebben dat te water gelaten en hij is met Machiel Pik kaart naar ons huis geroeid om ons te redden. Met vier riemen gin gen ze weg. Eer ze bij ons waren, ongeveer een halve kilometer bui ten het dorp, hadden ze er nog maar twee. Het water was enorm ruig, het stormde en het was steen koud. Die twee hebben echt hun leven geriskeerd om ons in het dorp te krijgen." Op de terugweg voeren ze langs het huis waarin Nel nu woont, dat ook voor helft onder water stond. „De bewoners stonden boven voor het raam en seinden dat we moesten doorvaren. Ze wilden niet mee, omdat ze dachten dat het water wel zou zakken. Net als haast iedereen beseften ze de om vang van de ramp aanvankelijk niet. Ze zijn de andere dag alsnog opgehaald." Eenmaal in het dorp moest onder dak worden gezocht. „We gingen eerst naar mijn tante, maar daar was het water ook al snel. Het sloeg over de dijk en het dorp werd langzaamaan steeds natter. Van huis naar huis gingen we, tot we uiteindelijk in de bovenwo ning van de familie Paulusse te rechtkwamen. Daar zijn we zes we ken gebleven. Ie wil echt niet we ten hoeveel slik er in huis lag toen we terug konden: bijna een halve meter." De herinneringen aan de ramp nacht hebben ervoor gezorgd dat Nel Kempe tot twintig jaar gele den met haar hele gezin in het dorp ging slapen als het slecht weer was. Maar mooie herinnerin gen zijn er ook. „Mijn broer, de on derwijzer, moest na een week te rug naar Arnemuiden, waar een klas met 42 kinderen op hem zat te wachten. Die wilden weten hoe het met z'n gitaar was, want daar begeleidde hij het zingen op. De gi taar was ook verdronken, moest mijn broer melden. De andere dag kwamen de kinderen met centen voor een nieuwe gitaar." Onvergetelijk is ook de manier waarop het leven door moest gaan. „Eerst kwamen er Belgen en later Nederlandse militairen met 'Dukw's', amfibievoertuigen. Daar brachten ze ons mee naar Ovezan de, naar school. We stapten op het dorp op, reden een eindje, voeren daarna tot de molen, reden dan weer over de dijk tot Ovezande, waar we voor de schooldeur stop ten. Dat was natuurlijk superchi- que." SI Het verhaal van Nel wordt vanavond om 18.02 uur uitgezonden op Ra dio 5 in Familie Nederland. Donja Odijk ELLEWOUTSDIJK - Dijkdoorbraken bij Ellewoutsdijk en Oudelande lieten het zuidelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland en de dorpen Ellewoutsdijk, Oudelan de en Baarland ten prooi vallen aan het water. In Oudelande verdronken drie oude mensen: Jan de Jager, Johannes Mol en zijn vrouw Cornelia Adriana Mol Janssens. In Ellewoutsdijk stuurden Jan Sandee en Paulina Pieternella Sandee-Heijnsdijk hun twee oudste kinderen op de fiets naar Ovezande, zodra ze het water zagen komen. Zelf wilden ze eerst nog even de koeien, die op stal stonden, lossnijden, zodat de beesten de kans kregen zichzelf te redden. Het werd hen fataal. Het echtpaar kwam om samen met hun jongste kind, de kleine Maatje, die nog veel te jong was om te fietsen. Zoals van zoveel slachtoffers van de Watersnoodramp, kon het lot van de Zuid-Be velanders pas veel later definitief worden vastgesteld. Het duurde maanden voordat hun lichamen werden gevonden. POORTVLIET - In 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet is vanavond een bin go. De opbrengst van de avond is bestemd voor voetbalvereniging SPS. De bingo begint om 20.00 uur en er zijn diverse prijzen. De hoofdprijs is een geldbedrag van honderd euro, maar er zijn ook prijzen als een stofzuiger, dvd-spe- ler, boormachine, strijkijzer, mixer, rugtas en een pannenset te winnen. Twee feestteamleden van Café 't Centrum in Poortvliet zijn aanwezig om de avond in goede banen te leiden. WEMELDINGE - Het Projectkoor Pro Tempore geeft morgen zijn eerste concert in de Maartenskerk in We- meldinge. Centraal thema in het optreden is Dood en leven in de Duitse en Engelse barok. Op het pro gramma staan werken van Bach, Buxtehude en Purcell. Het koor be staat uit tien zangers en dirigent Wouter van der Wilt. Het is vorig jaar opgericht om moeilijker koor muziek te vertolken. Het koor wordt door André Poortvliet bege leid op kistorgel. Het Wemelding- se concert begint om 20.00 uur. YERSEKE - Tijdens een zangavond in de Hervormde Kerk in Yerseke wordt morgen de Watersnood ramp uit 1953 herdacht. De mannenkoren Elim uit 's Gra venpolder en Ethan uit Yerseke verlenen hun muzikale medewer king. Ouderling P. van Vijven uit Yerseke opent en sluit de bijeen komst. T.W. Kruithof vertelt iets over de stichting HVC, die hulp biedt in Noord-Korea. Er wordt een collectie ten bate van de stich ting gehouden. De herdenkings avond begint om 19.30 uur. Getroffen gebied Zak van Zuid-Beveland dodelijk slachtoffer GOES Tel.afspraken op maandag en dinsdag tussen 9.00 uur en 14.00 uur 0113-223999 WWW.BIOMEDISCHCENTRUM.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42