Dader sloeg in trance met de houten hamer 50 tot 70% korting Actieweekend in Veere! 2009 Geboortegolf van platte oestertjes in Yerseke 800 stuks kleding nü 10,- per stuk! S* een Ujd (Aan faunen en een tifct (Ann c^zan. Nog7weken Gedragsdeskundigen: ontoerekeningsvatbaar op moment van daad. Morgen (zaterdag 31 januari) en zondag (1 februari) Atelier de Schapekop Éénmalig aanbod! Morgen loWHitrrrri op alle waxjassen! Zondag op alle houtje-touwtje jassen! wordt in Veere het Napoleontischjaar! KIP MARENGO Restaurant In Den Sim mimi Geopend vrijdag -zaterdag-zondag Kaai 25-27 - Veere 0118501392 www.struyskeider.ni Dat is pas opruimen! De Schapenstal Nieuw, grappig winkeltje in Veere SUPER AANBIEDING: Het "beroemde" vouwschaap voor 6,95 Sliertjesschaap voor 4,95 Alleen dit weekend! Oosterschelde-dieren zorgen voor verrassing in broedhuis Roem. PZC Vrijdag 30 januari 2009 25 door Emiie Calon MIDDELBURG - De inwoner van Sluiskil wist niet wat hij deed toen hij Ronald van Pelt op 9 septem ber van het vorige jaar met een houten hamer doodsloeg. Een psy choloog en een psychiater stelden gisteren, tijdens de rechtszitting in Middelburg, dat hij op dat mo ment een dissociatieve stoornis had. „Op een dergelijk moment weet je niet wat je doet", verduide lijkte de psychiater. De 56-jarige man en Van Pelt had den een ernstig zakelijk geschil. De Sluiskillenaar zou de duwboot van de Rotterdammer opknappen op het Kanaleneiland bij Sas van Gent. Die klus duurde echter lan ger dan afgesproken. Op 8 septem ber waren ze overeengekomen dat de duwbooteigenaar 700 euro zou krijgen voor elke dag die de op knapbeurt nog in beslag zou ne men. Groot was de verbazing bij de Sluiskillenaar toen Van Pelt de volgende dag stelde dat hij 1500 eu ro per dag moest krijgen. Ze bevon den zich op dat moment met zijn tweeën in de timmerloods op het Kanaleneiland. Volgens de Sluiskil lenaar zou hij uiteindelijk Van Pelt de deur hebben gewezen. In het weggaan gooide deze een klauwha mer tegen zijn benen. Daarop zou hij zo woedend zijn geworden dat hij Van Pelt ombracht met die ha mer. Volgens de beide gedragsdeskundi gen gebeurde dat pakken van de houten- hamer nog bewust. „Wat -volgde gebeurde buiten zijn wil om. De hele handeling, van het pakken van de hamer tot en met het slaan, gebeurde in een toe stand van verminderd toereke- ningsbaarheid. Maar het slaan zelf, dat gebeurde in een toestand van volledige ontoerekenbaarheid." De beide gedragswetenschappers haalden tal van kennissen van de dader aan die stelden dat de Sluis killenaar nooit boos werd. Volgens de psycholoog en de psychiater wilde hij niet boos worden, stopte hij zijn boosheid telkens weg. „Hij heeft niet geleerd om te gaan met boosheid." Toen hij die bewuste dinsdag met die zeer boze Van Pelt De inwoner van Sluiskil die Ro nald van Pelt vorige jaar dood sloeg, wist niet wat hij deed. Hij zou op dat moment een dissocia tieve stoornis hebben gehad. werd geconfronteerd, die ook nog eens die hamer naar hem gooide, moet er iets geknapt zijn, zo ver klaarden ze zijn gedrag. De dader zei dat het was of hij dat moment baadde in een wit fel licht. Hij werd pas wakker toen Van Pelt levenloos op de vloer van zijn timmerloods lag. Toen besefte hij wat hij had gedaan, stapte in zijn auto en reed in trance naar het Terneuzense politiebureau om zich aan te geven. Officier van justitie G. van der Hof stede vond dat de man niet veroor deeld kan worden voor moord. Wel voor doodslag. Hij sluit niet uit dat de man pas in die dissocia tieve toestand kwam nadat hij ge slagen had. Ook haalde hij de con clusie aan van de gedragsweten schappers dat er sprake was van verminderd toerekenbaarheid. Om die reden vond hij dat de man zes jaar moet worden opgesloten. Advocate B. Roodveldt vroeg om ontslag van rechtsvervolging. Vol gens haar kan de man de hamer ook gepakt hebben met de bedoe ling zich te verdedigen. Volgens haar is er sprake van psychische overmacht en/of een dissociatieve stoornis. „In beide gevallen mag er niet vervolgd worden." Uitspraak 11 februari. Kerkstraat 3, altijd open vanaf 10.00 uur. met o.a. Koninginnedag in Napoleontische sfeer in juli de invasie van de Britten op Walcheren! Info: tel. 06 55975361 DIT WEEKEND VOLGENS OUD RECEPT UIT DAGBOEK VAN NAPOLEON Zee, water schuim Markt 28, Veere Zaterdag open 10.00 - 17.00 uur. Zondag open 11.00 - 17.30 uur. .- Markt 33 - van €£@5 van _&r95 Oosterschelde-oesters in broedhuis Roem van Yerseke. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - Zoiets hebben ze nog nooit meegemaakt in het broed huis van schelpdierbedrijf Roem van Yerseke. Eind vorig jaar uit de Oosterschelde opgeviste Zeeuwse platte oesters zorgen voor een wa re geboortegolf Of, zoals projectlei der Pieter Geijsen vol trots zegt, 'een babyboom'. Het broedhuis van de Roem van Yerseke richt zich op het kunstma tig kweken van schelpdieren. „Wij werken al langer met platte oesters uit het Grevelingenmeer en Dene marken", meldt bedrijfsbiologe An- nelies Pronker, „maar deze platte oesters uit de Oosterschelde slaan werkelijk alles." De Roem van Yerseke is 'bij toeval' aan de oesters gekomen. Ze kwa men boven water bij mosselzaad visserij op het Nunnenplaatje bij Zierikzee. Zes tot tien jaar oud zijn ze. Annelies: „Zulke grote hadden we nog niet." Ze weegt er ééntje. Vijftien kilo geeft de weegschaal aan. En de dieren blijken dus en orm vruchtbaar. Haast liefdevol verhaalt Annelies hoe platte oesters zich voortplan ten. Mannetjes laten sperma vrij in het water. Vrouwtjes filteren het water met het sperma. Binnen in vindt de bevruchting van hun eitjes plaats. Ze houden de vrucht jes negen dagen vast, waarna ze 'Zulke grote ouderdieren hadden we nog niet, zeker niet zulke vruchtbare' buiten meer overlevingskans heb ben. „Platte oesters zijn de enige schelpdieren die dit zo doen", ver telt Annelies. „De bevruchting van kromme oesters vindt in open wa ter plaats. Die produceren ook veel meer eitjes." De Roem van Yerse ke wil later met de kunstmatig ge kweekte oestertjes de Oosterschel de op. Geijsen is hoopvol. „Mis schien zijn die ouderdieren uit de Oosterschelde wel resistent tegen allerlei ziektes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27