Dorpsbos Zoutelande stof(fen) tot nadenken n Gemeenteraden willen ziekenhuisafdelingen terug in Vlissingen Vijf weekeinden geen trein op deel spoorlijn If* "sÏM f 6' 'Jongedames Vakbonden vragen aandacht voor blijvende intimidatie personeel. v f Wim Meulmeester verlaat het onderwijs Vrije School begint eigen opvang 'De Piraat' J 18 Vrijdag 30 januari 2009 pzc W door Miriam van den Broek en Maurits Sep vlissingen - Geen enkele zieken huisafdeling mag nog weg uit Vlis singen en wat al aan zorg is ver dwenen naar Goes, moet terugko men in Ziekenhuis Walcheren. Dat verlangen de gemeenteraden van Vlissingen en Veere in moties die gisteravond unaniem zijn aan genomen. De raden sturen hun colleges van B en W op pad om er bij minister Klink van Volksgezondheid en de Tweede Kamer op aan te dringen dat die het 'uitplaatsen' van zorg van Vlissingen naar Goes 'stopzet ten en terugdraaien'. Het uiteinde lijke doel is het behoud van een volwaardig ziekenhuis voor Wal cheren. Ook in Middelburg zal zo'n motie nog ter tafel komen. De raad van Vlissingen had de mo tie twee weken geleden al aange kondigd. En toen was ook al duide lijk dat alle partijen die zouden steunen. Gisteravond bleek de Veerse raad een motie met dezelf de strekking te hebben voorbereid. En ook in Domburg was de steun unaniem. Al vroeg Ad Maris van SGP/ChristenUnie zich af of de Veere en Vlissingen nemen una- niem moties aan voor behoud van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren. De gemeenteraad van Middelburg volgt in maart. moties wel zin hebben. „Formeel gaat de politiek hier niet over. Al gaan we met zijn allen massaal protesteren in Den Haag, dan nog kunnen de ziekenhuizen doorgaan met hun plannen", zo legde hij de vinger op de zere plek. „Beter iets dan niets", reageerde Peter Louwer- se van PvdA/GroenLinks, opsteller van de motie. „We moeten in ie der geval niet achteraf het verwijt krijgen dat we niets hebben ge daan om dit tegen te houden." Marlieze Warnaar van de vakbond AbvaKabo sprak gisteravond de Vlissingse gemeenteraad toe om namens een vijftal vakbonden aan dacht te vragen voor de werkom standigheden van het personeel in het Vlissingse ziekenhuis. Dat per soneel heeft vorig jaar het vertrou wen opgezegd in de raden van be stuur van de ziekenhuizen en in de raad van toezicht. Toch is er nog niets veranderd. „Waarom sta ik dan hier, en niet iemand van het personeel? Dat is simpel. Wil len zij hun baan behouden, dan moeten ze zwijgen. De toplaag heeft zichzelf toegestaan op lang durige, soms subtiele, soms bruta le wijze, maar altijd indringend te intimideren. Dat zijn vooroorlogse werkverhoudingen. Wij vertegen woordigen ook de belangen van het personeel in Goes. Maar nu het zo'n zooitje is, worden we ge dwongen voorlopig voor het be houd van het Ziekenhuis Walche ren te zijn, omdat er anders straks niets meer te fuseren valt." War naar oogstte met haar toespraak applaus van veel raadsleden. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl goes - Spoorwegbeheerder Pro- Rail hervat eind februari de onder houdswerkzaamheden aan de Zeeuwse spoorlijn. Gedurende vijf weekeinden moeten reizigers re kening houden met beperkt trein verkeer, te beginnen met het week einde van 28 februari en 1 maart. Aannemer BAM Rail die tussen Le- wedorp en Arnemuiden al een aantal bouwketen heeft weggezet, heeft de opdracht het stenen bal- lastbed op tal van plekken te ver vangen. Ook zullen er werkzaam- van de vrijmetselarij OPEN DAG 31 januari, aanvang 14.00 uur adres: Palingstraat 64 4381 AG Vlissingen heden plaatsvinden aan de boven leiding. En er worden voorberei dingen getroffen om een onder doorgang te maken voor de nieu we N57 bij Middelburg, waarvoor in het Kanaal door Walcheren een aquaduct wordt gemaakt door Rijkswaterstaat. De planning van de werkzaamhe den ziet er als volgt uit: Weekeinde 28 februari en 1 maart tussen Goes en Vlissingen; 14 en 15 maart ook tussen Goes en Vlissingen; 21 en 22 maart eveneens Goes-Vlis- singen; 28 en 29 maart tussen Roosendaal en Kruiningen; 4 en 5 april weer Goes-Vlissingen. De buitendienststellingen zijn elk weekeinde van vrijdag- op zater dagnacht vanaf één uur tot maan- dag vijf uur 's ochtends. De NS zet ten bussen in. De dorpsraad Zoutelande verwijt Staatsbosbeheer wanbeleid. door Henk Postma Beloven ze je een dorps- bos, krijg je een onkruid vlakte. De dorpsraad van Zoutelande pikt dat niet meer. En beschuldigt Staatsbosbe heer van 'wanbeleid'. Die dienst plantte eind 2006 bij het dorp veer tien hectare bos aan. Nu, ruim twee jaar later, verdwijn je er tot je middel in de honingklaver. Boom pjes en struikjes zijn er vrijwel vol ledig door overwoekerd. „Wij wan delen regelmatig door het gebied", schrijft de dorpsraad in een boze brief aan Staatsbosbeheer. „En schrikken van de grote hoeveel heid onkruid." De Zeeuwse Rivièra, zoals Zoute lande wel wordt genoemd, zou met het dorpsbos een groene man tel krijgen. Te mooi om waar te zijn? Volgens Staatsbosbeheer komt het vanzelf goed. Een bos moet spontaan groeien. AI dat 'on kruid' is juist goed. Het beschermt de jonge aanplant tegen wind, zout en zand. En dwingt die het licht te zoeken. Vandaar ook die honingklaver. „Hoe eerder de bo dem bedekt is, hoe sneller de bo men de hoogte in groeien", zegt opzichter Christ Mollenberg. Staatsbosbeheer zette in het ge bied een bord neer. Met daarop de naam die de schooljeugd voor het nieuw stuk natuur mocht beden ken: Salsa-terra Sprookjesbos. En daar moet je in willen geloven. De dorpsraad snapt ook wel dat een bos tijd nodig heeft om te groeien. Maar gelooft er niet in dat je als Staatsbosbeheerder kan volstaan met niets doen. „Wij verzoeken u dan ook een start te maken met het plegen van echt onderhoud", schrijft de dorpsraadsecretaris Ma rianne Pauli. Want als je een bos wil, dan moet je in het begin wel bereid zijn 'de natuur een handje te helpen'. Vele boompjes 'zijn al verstikt door het onkruid'. Het begon al met een valse start. Meteen in het eerste voorjaar ging zowat alle jonge aanplant kapot. Dat kwam, zegt Staatsbosbeheer, door de voorjaarsstormen. Vanuit de duinen zouden grote hoeveelhe den zout zand het gebied in zijn gewaaid. „Dat valt dan op het blad, en dat verhandde toen de zon ging schijnen." De dorpsraad heeft een heel ande re lezing: „Het was een heel droog voorjaar. Is het dan te veel moeite om er met de sproeiwagen door heen te gaan? Nee, Staatsbosbe heer maakt zich er te gemakkelijk van af', zegt dorpsraadvoorzitter Jeannette Marcusse. Hoe dan ook, in het voorjaar van 2008 is alles herplant. En dat is goed aangeslagen. „Daartussen gaan wij niet maaien. Dan bescha dig je de aanplant. Om-die reden zijn we jaren geleden al afgestapt van het schoonhouden tussen de boompjes", voert opzichter Mol lenberg aan. „Ja, wat is onkruid? Ik weet niet precies wat ze willen: een bos dat als een plantsoen is aangeharkt?" In ieder geval niet zoals het er nu bij ligt, zegt Marcusse terwijl ze in de vrieskou door de meer dan kniehoog reikende honingklaver waadt. „Het hele gebied verkeert gewoon in treurige staat." De dorpsraad constateert dat zelfs de distels niet bestreden worden. Als dat, na klachten van boeren, wel gebeurt, dan pas nadat het zaad is gevallen. „Dus we weten nu al: dit jaar staat het er weer vol mee." Staatsbosbeheer ontkent dat ze niet aan distelbestrijding doet. „Af gelopen jaar hebben we alles afge maaid. Akkoord, dat is toen niet 'Ik weet niet precies wat ze willen: een bos dat als een plantsoen is aangeharkt?' goed gegaan. De aannemer was een deel vergeten. Maar toen we daar klachten over kregen, is een paar weken later alsnog gemaaid. De distelverordening verplicht ons aan de rand van het gebied een strook van dertig meter vrij van distels te houden. Maar we zijn veel verder gegaan: we hebben het in het hele gebied gedaan." Dan ergert de dorpsraad zich ook nog over het dichtgroeien van de ruiterpaden. Op sommige plaatsen is het pad niet eens meer als pad herkenbaar. „Iemand die hier vreemd is zal dat pad niet vin den." Met als gevolg dat ruiters de wandelpaden kapot maken. De dorpsraad kaartte de onvrede over de 'teloorgang' van het bos af gelopen jaar, via de zogenaame kwaliteitskring, al diverse malen aan bij de gemeente Veere. Maar de dorpsraad heeft niet de indruk dat dit iets heeft uitgehaald. „De gemeente laat zelf het onkruid in de straten groeien." Daarom wil de dorpsraad in april, wanneer het gemeentebestuur een dorps- schouw houdt, een hartig woordje met de bestuurders wil wisselen. Staatsbosbeheer wil op korte ter mijn met de dorpsraad in contact te treden. V 'f v 1 4} door Henk Postma Dat Staatsbosbeheer de bosaanplant bij Zoutelan de laat verloederen, spreekt opzichter Christ Mollen berg met grote beslistheid tegen. Maar dat de dorpsraad zich ergert aan het gedrag van het 'ruitervolk' kan hij goed begrijpen. „Dat rui ters zich met hun paarden op de wandelpaden begeven, is ook ons een doorn in het oog." In het bosgebied zijn ruiterpaden vlissingen - Wim Meulmeester, directeur van de archipelschool Theo Thijssen-Paauwenburg in Vlissingen, heeft gisteren op school na bijna veertig jaar af scheid genomen van het onder wijs. Zijn functie wordt overgeno men door Rob Geljon en Peter Crucq, die momenteel samen lei ding geven aan archipelschool 't Mozaiek in Oost-Souburg. De raad van bestuur van de Archipelscho len bekijkt nu hoe de opvolging op 't Mozaïek het beste geregeld kan worden. middelburg - De Vrije School Zee land in Middelburg begint een ei gen buitenschoolse opvang: Bui tenkans. De reden is dat ouders bij reguliere opvangorganisaties vaak tegen lange wachtlijsten aanlopen. Een andere reden is dat de school de opvang zoveel mogelijk wil la ten aansluiten op haar onderwijs visie. BSO de Buitenkans staat ook open voor leerlingen van andere scholen. Geïnteresseerden kunnen zaterdag 7 februari van 10 tot 13 uur naar de open dag op de school aan de Willem Arondeusstraat 59. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Verzoek ex art. 1:109 B.W. opheffing gemeenschap van goederen d.d. 23 januari 2009 Partijen: Jannv Cornelia Maria Ofte, werkzaam in de zorg, Nieuwdorp Leonard William Johannes Parley, zonder beroep, Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20