Het is prima winkelen Heldere taal geëist over Schorebrug Film over Franse SRV-man doet liefde voor het platteland spreken 10-jarige is de trekker van het smartlappenfestival in Zierikzee Gedeputeerde Van Waveren verrast door raad Reimerswaal. Toneel in Waarde en Krabbendijke Nieuwjaarsconcert in kerk van Kapelle Nepglazenwasser licht Middelburgers op Alles moet weg! 1 8 Donderdag 29 januari 2009 PZC door Harmen van dér Werf KRUININGEN - Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) wil dat de gemeente Rei merswaal zo snel mogelijk helder heid verschaft over het al dan niet meewerken aan de aanleg van het het omstreden (natte) bedrijven terrein Schorebrug bij Kruiningen. Hij is onaangenaam verrast door het verzet tegen Schorebrug dat dinsdagavond breed bleek te leven in de gemeenteraad van Reimers waal. Zoals gemeld staakten dinsdaga vond de stemmen in de raad van Reimerswaal over een voorstel om onder voorwaarden akkoord te gaan met Schorebrug. Negen raads leden stemden voor: alle zes aan wezige SGP'ers, het enige WD- raadslid, één PvdA'er en één CDA' er. Tegen stemden drie PvdA'ers, twee CDA'ers, Leefbaar Reimers waal en de Christenunie, ook sa men negen stemmen. Het voorstel waarover is gestemd, hield in dat Reimerswaal akkoord gaat onder de voorwaarden dat de hele polder bedrijventerrein wordt (zodat alle bewoners kunnen wor den uitgekocht), dat de ontwikke ling niet ten koste mag gaan van ZIERIKZEE - Een to-jarig meisje is zaterdag 7 februari de ster van het elfde Smartlappengala in poppo dium Brogum. Aukje Fijn be stormt momenteel de hitlijsten met het nummer Ben je verliefd en komt volgende week naar Zierik- zee. Aukje deed al op haar zevende mee aan talentenwedstrijden. Te- andere bedrijventerreinen in Rei merswaal en dat Reimerswaal ter compensatie uiteindelijk twee mil joen euro krijgt van de provincie. Dit geld zou voor de herinrichting van het centrum van Kruiningen zijn. Omdat de stemmen over het voor stel staakten, moet het in de eerst volgende raadsvergadering weer in stemming worden gebracht. Die is 17 februari. De kans is groot dat de stemmen dan weer staken. Het dinsdagavond afwezige SGP-raads- lid dat de doorslag kan geven, Tin lanszen, is dan waarschijnlijk nog in het buitenland. Staken de stem men opnieuw, dan is het voorstel officieel verworpen. Van Waveren wil dit niet afwach ten, liet hij gisteren weten. „Uit de stemming blijkt dat er geen breed draagvlak voor Schorebrug is. Ik wil daar snel over praten met Rei merswaal." Schorebrug is onder meer bedoeld om watergebonden bedrijven uit het Goese haven- en industriegebied onderdak te bie den. Snelheid is daarbij geboden, ook vanwege subsidie van de rijks overheid. „In 2011 moet de spa de grond in", aldus Van Waveren. Hij wil verder nog niet op de zaken vooruitlopen. De provincie kan ook zelf, zonder de gemeente, een planologische procedure begin nen. Van Waveren doet dat liever niet. genwoordig treedt ze gemiddeld een keer in de maand ergens in het land op, vertelt haar moeder Hettie. „En ze vindt het geweldig." De zangeres uit het Gelderse We- zep brengt vooral covers, van on der meer Marianne Weber, Charlè- ne en Jannes. De avond in Brogum begint om 21.30 uur. Kaar ten kosten 12,50 euro. Henk van den Berge toetert nog elke dag Bevelanders hun huizen uit voor een boodschap. Maar hoe lang nog? De moderne tijd speelt de rijdende winkels parten, door Raymond de Frel Tuuuutuuuuuut! Zo, Elle- woutsdijk zal het weten dat Henk van den Berge (63) woensdagmiddag het kombord gepasseerd is. Leny Marteijn zat er al op te wachten. „Henk stopt altijd voor mijn deur. Gelukkig maar, want er is in dit dorp verder helemaal niets meer. Oké, het is hier misschien iets duurder dan in de gewone super markt, maar de spulletjes worden nu wel zowat op je aanrecht ge legd", vertelt ze. Op naar de volgende halte. Janny Stouthamer stapt de wagen bin nen. „De navelsinaasappelen zijn op, Janny. Is het goed dat ik ze za terdag voor je meeneem?", steekt Henk meteen van wal. „Graag, want 't bin zukke lekkere. Ik zou het heel erg vinden als de SRV-wa- gen hier niet meer zou komen. Ik kont natuurlijk ook in de gewone supermarkt, maar bij de SRV weet ik zeker dat ik producten krijg die lekker van smaak zijn. Het is ook ontzettend makkelijk. Als je ziek bent, zet Henk een mandje voor WAARDE - Toneelgroep Waardevol uit Waarde brengt de komende we ken drie maal het stuk Vaarwel Vaarwel op de planken. Het ver haal gaat over Dora, de weduwe van Felix van Ruysdaal, die na zijn dood op het schip Vaarwel blijft wonen. Daar schrijft ze een roman over haar leven met de dominante en ontrouwe Felix. De voorstellingen vinden plaats in het dorpshuis van Krabbendijke (31 januari), en het dorpshuis in Waarde (13 en 14 februari), steeds vanaf 19.30 uur. de deur. En als je eens niet thuis bent, betaal je je bestelling ge woon de volgende keer." Kijk, dat zijn de klanten waar Van den Berge het van moet hebben. Maar dat aantal neemt af, weet Van den Berge. „Tien jaar geleden reden er nog twintig wagens op de Bevelanden, nu is dat nog maar een handvol. Veel mensen roepen wel dat ze het een aderlating voor hun dorp zouden vinden als ik niet meer kom, maar tegelijkertijd bewijzen ze het tegendeel door niet meer bij mij te kopen. Ja, ze vinden het erg omdat ze dan niet meer even snel een vergeten pak suiker bij mij kunnen halen. Maar daar kan ik natuurlijk niet van be staan. De mensen zouden beter el- Boodschappen aan huis SRV staat voor Samen Ratio neel Verkopen. De kleine rijdende supermarkt komt van oudsher vooral in dorpen en woonkernen waar geen supermarkt (meer) is. SRV ontstond uit een samen werking van een aantal groot handels, die door heel Neder land voornarrielijk leverden aan de melkhandel. Inmiddels is de SRV-formule opgeheven en voortgezet in de modernere Springer-formule. Het doel blijft hetzelfde: aan huis makkelijk en voordelig boodschappen doen. KAPELLE - Het harmonie-orkest van muziekvereniging Ons Genoe gen uit Kapelle verzorgt zaterdag het traditionele nieuwjaarsconcert in de Nederlands Hervormde kerk in diezelfde plaats. Gast is dit jaar de Christelijke Ora toriumvereniging uit Goes, onder leiding van Mark Lippe. Naast ora toria worden er ook kleinere wer ken uitgevoerd. Er zijn onder meer gedeeltes te horen van de Jo hannes Passion en de Messiah. Het concert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 7,50 euro. ke week een tientje besteden om deze voorziening te behouden." Op Van den Berges wagen staan nog altijd de letters SRV, ook al werkt hij via de Springer-formule. „Deze wagen is vijftien jaar oud. Ik denk er niet meer aan om hem te vervangen. Zolang ie niet kapot gaat, blijf ik ermee rijden. Ik heb geen opvolger en heb er eerlijk ge zegd ook een hard hoofd in dat een ander het overneemt. Een goe de tweedehandswagen kost al snel tachtigduizend euro. Aan de ande re kant; de vraag zwakt nu af, met name omdat jonge stellen overdag allebei werken. Maar als er straks helemaal niets meer is, neemt de behoefte aan een winkel aan huis misschien juist weer toe." Want het kan zo makkelijk zijn. Van den Berge, door zijn kinderen liefkozend 'de opa van de papkar' genoemd, is supermarkt, postkan toor, pinautomaat en apotheek in een. Nieuwe inwoners van het dorp snappen meestal niet veel van de sociale functie van de rij dende winkel, vindt klant John den Hollander. Zijn vrouw runde drie jaar een buurtsuper in Elle- woutsdijk, maar dat bleek toch niet helemaal haar ding. Sinds de sluiting koopt hij bij Van den Ber ge. „Ik kom vooral voor hem. Hij is zeker niet de goedkoopste, maar dat begrijp ik ook wel. Die wagen vraagt nu eenmaal ook om benzi ne. Ik kan makkelijk voor bood schappen naar Goes rijden, maar ik vind het leuker om in zijn wa gen even lekker te ouwehoeren." MIDDELBURG - Enkele bewoners van de Driewegenhof in Middel burg zijn gisteren opgelicht door een man die zich voorstelde als gla zenwasser. Dat bleek hij helemaal niet te zijn. De bewoners stemden in met zijn voorstel de ramen te lappen en ga ven hem ook alvast het geld voor die klus. Later was de man in geen velden of wegen meer te beken nen. Hij had de ramen niet gewas sen en het geld meegenomen. Twee bewoners hebben aangifte gedaan van oplichting. GOES - Bij speelgoedwinkel Vissertoys aan de Lange Kerkstraat in de bin nenstad van Goes nemen ze het woordje 'leegverkoop' wel erg letterlijk. De winkel wordt opgesplitst in een speelgoed- en kledingwinkel, dus wacht een grootscheepse verbouwing. Alles moet weg, zelfs de voordeur. De elek trische schuifdeur moet tweeduizend euro opbrengen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Het zal je maar gebeuren. Je vader heeft een rijdende winkel op het platteland. Hij krijgt een hart aanval en jij moet, als zoonlief, de stad verlaten en de de zaak waarnemen. Het overkomt de jonge Antoine in de Franse film Lefils de l'épicier die vanavond en morgenavond in podium 't Beest in Goes te zien is. „Geen grote, commerciële publieksfilm", weet cur suscoördinator Wim Millenaar van de Zeeuwse tak van Alliance Frangaise, „maar he füs de l'épicier is wel één van de films die Frankrijk de laatste jaren op film gebied weer op de kaart hebben gezet." Millenaar spreekt van een 'opleving van zeer typisch Franse films', waarvan Lefils de l'épicier dus een voor beeld is. De maker van de rolprent, Eric Guirado, brengt via zoon Antoine en zijn langzaam herstellen de vader het Franse platteland in beeld. Ter voorberei ding op zijn film volgde Guirado een aantal maanden enkele rondrijdende verkopers in de Alpen en op Cor sica. Hij maakte daar ook een documentaire over. En het is net als in Nederland: de SRV-mannen kunnen ook in Frankrijk slechts met moeite het hoofd boven water houden. Maar, ze hebben dus wel de aandacht van een heuse filmmaker. „Nostalgie", verklaart Mille naar, „een hunkering naar de Franse cultuur die op het platteland nog in de puurste vorm aanwezig is." Lefils de l'épicier zou ook zo verplaatst kunnen wor den naar het Zeeuwse platteland, zoals meer films uit de Franse film-renaissance. Volgende week dinsdag- en woensdagavond en vrij dagmiddag 13 februari draait er weer zo'n rolprent in 't Beest, Paul dans sa vie, over boer Paul Bedel (75) die op de uiterste westkaap van Normandië woont. De filmbeelden roepen herinneringen op aan Het is een schone dag geweest die Jos de Putter maakte over zijn vader, een landbouwer in Zeeuws-Vlaanderen. Maar, Franse regisseurs gaan verder. Ze slagen er ook in commerciële successen te behalen met films vol nos talgie. Frankrijk-kenner Millenaar wijst op de hit die regisseur Dany Boon vorig jaar scoorde met Bienve- nue chez les Ch'tis. Het 'armzalige' Noord-Frankrijk wordt daarin vrolijk op de hak genomen. „Dat is een film in de beste traditie van Franse komedies met Louis de Funès", stelt Millenaar. „Hilarisch." Q Le fils de l'épicier, podium 't Beest, Goes, vanavond en mor genavond 20.30 uur, entree zes euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76