EU-miljarden voor milieu derde wereld Duitsland ziet dreiging in terreurvideo's 'Waldfrau' vertelt over Getuige Lubanga-zaak trekt zijn verhaal in Zwaaien naar Obama bestraft Voornemen om te helpen met halen van klimaatdoelstellingen. Duitse vrouw trok door Europa en leefde vooral in open natuur. Begin van proces bij Internationaal Strafhof verloopt moeizaam. www.hz.nl OPEN DAG JANUARI ...is Mei op stage geweest voor haar opleiding Maritiem Officier -1- 6 Donderdag 29 januari 2009 PZC door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EU moet miljarden euro's pompen in ontwikkelings landen om die te helpen bij het te rugdringen van de koolstofdioxi de-uitstoot. Wereldwijd is in 2020 175 miljard euro nodig voor alle kli maatmaatregelen, waarvan 95 mil jard in de ontwikkelingslanden. Zonder die maatregelen zal het niet lukken de temperatuurstijging op aarde tot 2 graden Celsius te. be perken. Dat staat in een gisteren gepubli ceerde notitie van de Europese Commissie over de doelstellingen van de EU voor het wereldwijde klimaatoverleg, dat eind dit jaar in Kopenhagen tot een akkoord moet leiden. De belofte van miljarden- steun aan de derde wereld is be doeld om die landen over te halen ernst te maken met de terugdrin ging van de koolstofdioxide-uit stoot. De EU heeft zich ertoe verplicht om in 2020 deze uitstoot met 20 procent te verminderen ten opzich te van 1990. Voor de ontwikke lingslanden ligt de doelstelling op het verminderen van de groei van de uitstoot vanaf nu met 15 tot 30 procent. Dat is minder ambitieus dan de Europese norm, maar is voor veel ontwikkelingslanden al moeilijk genoeg. De EU loopt voorop bij de aanpak van de klimaatverandering. Vooral in opkomende economieën, zoals Brazilië, India en China, wordt nog te weinig gedaan tegen de koolstofdioxide-uitstoot, vindt De Europese Commissie denkt dat er miljarden in de derde we reld gepompt moeten worden, willen die landen hun klimaat doelstellingen kunnen halen. Brussel. Deze landen vrezen dat hun groei geschaad wordt als zij aan de strenge eisen van het Wes ten moeten voldoen, net nu hun economieën in de lift: zitten. Volgens Europees Commissaris. Stavros Dimas (Milieu) is een for se bijdrage van de rijke landen es sentieel. Hij noemde geen con creet bedrag. „Dit is de laatste kans om de klimaatverandering onder controle te krijgen", zei hij. In een eerdere versie werd gesproken over 30 miljard euro per jaar vanaf 2020, maar dat cijfer was in de defi nitieve notitie niet meer terug te vinden. Het is ook nog onzeker of de lidstaten met deze voorstellen zullen instemmen. Het geld moet onder meer wor den gebruikt om de ontbossing te rug te dringen, zonne- en hy- dro-energie te bevorderen en schonere productiemethoden in die landen te introduceren. De kap van tropisch bos moet in 2030 ge halveerd zijn ten opzichte van nu. BERLIJN - Terreurvideo's waarin Duitssprekende figuren optreden vormen een nieuw soort dreiging voor Duitsland en zijn troepen in Afghanistan. Dat heeft het Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken gisteren gezegd. De laatste video werd volgens de Amerikaanse inlichtingengroep Si te maandag op een Turkse jihadis- tische website geplaatst en wordt toegeschreven aan de Unie van de Islamitische Jihad, een afsplitsing van een Oezbeekse terreurgroep die ook actief is in Duitsland. Zes gemaskerde mannen spreken daar op in onder meer het Duits over het Israëlische offensief in Gaza en de vele Palestijnse doden die daar bij zijn gevallen. „De wereld heeft toegekeken", zegt een Duitsspre kende man. „Waar is de VS? Waar zijn (de Duitse bondskanselier) mevrouw Merkel en haar kabi net?" Hoewel de man geen directe bedreigingen uit jegens Duitsland ziet de Duitse regering er wel een nieuw soort bedreiging in. Vorige week opende de Duitse ju stitie een onderzoek naar de ter reurverdachte Bekkay Harrach, een 31-jarige Duitser van Marok kaanse afkomst die in oktober op een video bedreigingen tegen Duitsland uitte. Harrach woonde naar verluidt jaren in Bonn en zou zich nu in het grensgebied van Pa kistan en Afghanistan ophouden. MOGADISHU - Franse mariniers nemen piraten gevangen die voor de kust van Somalië een Indiaas vrachtschip probeerden te kapen. Somalië heeft sinds 1990 geen functionerende regering meer, laat staan een kustwacht of een marine. De kustwateren wemelen van de piraten. Vo rig jaar vielen zij ruim honderd schepen aan en wisten zij zich van 42 mees- CLEVELAND - Een brandweerman uit Cleveland is uit de fanfare ge stapt, omdat hem een half jaar lang de leiding van het muziek korps ontnomen was. De schor sing was de straf voor het zwaaien naar Barack Obama toen die werd geïnaugureerd. Tamboer-majoor John Coleman zei dat hij te gekwetst is om nog langer de leiding van de fanfare op zich te nemen. Hij werd geschorst, omdat hij tijdens de inauguratie van Barack Obama niet genoeg de corum in acht zou hebben geno men. De brandweerman heeft toe gegeven dat hij naar president Oba ma heeft gezwaaid toen die voor bijliep, al was iedereen in de fanfa re gezegd dat niet te doen. Maar Coleman zegt dat Obama begon. HAMBURG - De Duitse vrouw die vorige week na twaalf jaar vermist te zijn geweest in een Zwitsers bos bleek te wonen, zou graag een ge woon dak boven haar hoofd heb ben, heeft ze gisteren gezegd. Ga- briele Schulze werd in 1997 door haar familie in de buurt van Ber lijn als vermist opgegeven. Een week geleden werd ontdekt dat ze in een bos in Zwitserland woon de, in de buurt van Bern. Daar be woonde de vrouw een hutje, ge maakt van paraplu's en teerzeil. Kort daarna werd ze herenigd met DEN HAAG - Het eerste getuigenver hoor in de zaak-Lubanga bij het In ternationaal Strafhof (ICC) in Den Haag verloopt moeizaam. Een jon gen, die kindsoldaat zou zijn ge weest, beweerde in eerste instan tie door soldaten van Lubanga's militie te zijn meegenomen naar een kamp. Later zei hij dat dit ver haal niet waar is. Een medewerker van een non-gou vernementele organisatie zou hem verteld hebben wat hij moest zeg gen. De getuige zegt nu dat hij nooit naar een militair kamp is ge weest. „Ik ga nu zeggen wat ik zelf wil zeggen en niet wat anderen me hebben opgedragen te vertel len", aldus de getuige, die oog in oog zat met de Congolese krijgs heer Thomas Lubanga. De minder jarige jongen is de eerste getuige die wordt gehoord in de zaak. Het ICC begon maandag met de behandeling van de zaak, de eerste in de geschiedenis van het straf hof Eigenlijk had het proces veel eerder moeten beginnen, maar on enigheid over vertrouwelijk bewijs materiaal leidde tot maanden uit stel. Lubanga wordt verdacht van het ronselen en inzetten van kind soldaten in de Democratische Re publiek Congo in 2002 en 2003. Volgens internationaal recht is dat een oorlogsmisdaad. De derde dag van het proces be gon rommelig. Zo moest de getui ge drie keer de eed in het Swahili afleggen omdat de techniek het liet afweten, waardoor vertalingen niet doorkwamen. Dinsdag leidde de afwezigheid van hoofdaankla ger Luis Moreno Ocampo tot wre vel bij de verdediging. 31 10.30 - 15.00U •Waar... Hogeschool ■UjZeeland DE RUYTER m Spoil MARITIEM INSTITUUT »"Een hele dag stil zitten op kantoor is niets voor mij: een van de redenèn waarom ik voor 9 de opleiding Maritiem Officier koos. Mijn stage op een cruiseschip van de Holland Amerika Lijn is goed bevallen. Ik werkte in de machinekamer en op de brug. Je ziet veel van de wereld, ik ben in Canada, Alaska, Amerika, Hawaii en Mexico geweest. Kennismaken met deze opleiding en met diverse rederijen? Kom op 31 januari naar de Scheepvaartdag aan het Maritiem Instituut 'De Ruyter', Boulevard Bankert 156 in Vlissingen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6