Portretten van voorouders in de gang FNV Bondgenoten niet akkoord met gedwongen ontslagen bij Dow Dorpscomité Ritthem komt in actie tegen sluiting dorpsschool Wonen in het huis dat je betovergrootouders in 1804 bouwden. GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI Vakbpnd betreurt gesloten bedrijfscultuur bij chemieconcern. S PZC Donderdag 29 januari 2009 21 Huizen en boten hebben soms vreem de namen. In een serie verhalen wordt geprobeerd ze te verklaren. door Marijke Vael ZONNEMAIRE - Vanuit hun portret- lijst kijken ze de lange smalle gang in. Cornelis Hocke met, als schrijf gerei, een ganzenveer in de aan slag en Maria Moolenburgh met één van hun negen kinderen op schoot. Het zijn de betovergrootou ders van Quirina Roelvink, die met haar echtgenoot ]os Hoeijma- kers en hun zoon Thjeu in de Gro te Hofstede in Zonnemaire woont. De woning aan de voet van de Dijk van Bommenede werd in 1805 gebouwd op initia tief van Cornelis Hocke en ver keert nog grotendeels in originele staat. De 50-jarige Quirina woont dus in een huis dat de sfeer uit ademt van de familieleden, die ge neraties voor haar leefden. Toch komt ze haar grootvader vooral 'op straat' tegen. „In het dorp ontmoet ik nog steeds men sen die door hem getrouwd zijn of die hij benoemde in een func tie. Bijvoorbeeld Klaas Mandema- ker, die indertijd door hem werd aangesteld als de jongste onderwij zer van Nederland." Grootvader Herman Jacob Roelvink was, van af 1918, ruim veertig jaar burge meester van Zonnemaire. „De laat ste jaren waarnemend omdat Zon nemaire door de gemeentelijke herindeling onderdeel werd van de nieuwe gemeente Brouwersha ven." Quirina weet precies welke voor ouders in de Grote Hofstede woon den. „Cornelis Hocke, die het huis liet Bouwen, behoorde tot de Schouwse adel, veelal dijkgraven en baljuws." Hocke bewerkte zijn land, dat zich achter de woning uitstrekte tot de huidige Zuidweg, dan ook niet zelf, maar hield toe zicht op de dijken en het gedrag van burgers. Zijn dochter Johanna Hocke erfde het huis en haar zoon, Kornelis Hocke, nam de fimcties van zijn grootvader over. Omdat de zoon van Kornelis op jonge leeftijd stierf, kwam de Gro te Hofstede in handen van zijn zuster Pieternella. Tot ontzetting Quirina Hoeijmakers-Roelvink: „Ik ben gehecht aan dit huis. Het is hier heerlijk rustig.' van de familie trouwde zij met een dienstknecht; Johannes Verse- put, de overgrootvader van Quiri na. „Dat was natuurlijk ver onder haar stand. Daarom eiste de fami lie dat Verseput de woning bij op- 'De familie eiste dat dienstknecht Verseput het huis bij opbod zou kopen' bod zou kopen, anders zou het pand worden afgebroken." De dienstknecht gaf geen krimp en wist het benodigde geld bijeen te brengen, waardoor de Grote Hof stede bewaard bleef Het huis werd later bewoond door hun tweede dochter Krijna die in 1920 met de burgemeester van Zonne maire, Herman Jacob Roelvink, trouwde. Eén van hun twee zo nen was de vader van Quirina. „Als baby was ik al in dit huis, bij mijn grootouders," weet ze. Maar de echte jeugdherinneringen date ren van eind jaren zestig. „Toen na men mijn ouders de woning, die daarvoor een paar jaar werd ver huurd, in gebruik als vakantiewo- ning. Ik speelde in de tuin en mijn verjaardag werd hier gevierd." Quirina, die voorheen in Arnhem en Den Haag woonde, nam in 1992 met man en twee kleine kin deren permanent haar intrek in de Grote Hofstede. Ze heeft er nooit spijt van gehad. „Het is hier heerlijk rustig, waardoor onze twee zonen lekker konden spelen. Mijn man maakte onder andere een boomhut voor ze." Jos Hoeijmakers hing in die perio de ook twee nieuwe borden op met de naam van de woning. „Dat Historie van De Grote Hofstede foto Dirk-Jan Gjeltema deden we omdat het huis in Zon nemaire nog steeds bekend is als de Grote- Hofstede. En omdat we er blij mee zijn en trots op. Ik denk er meestal niet aan, maar het is toch wel bijzonder dat hier zo veel voorouders geleefd hebben." De Grote Hofstede werd in 1805 onderaan de Dijk van Bommenede ge bouwd op initiatief van Cornelis Hocke en Maria Moolenburgh. Zij be hoorden tot de Schouwse adel. De bekendste bewoner van de Grote Hofstede was Herman Jacob Roel vink, burgemeester van Zonnemaire van 1918 tot de gemeentelijke her indeling in 1961. Behalve een Gróte Hofstede stond in Zonnemaire ook een Kleine Hofste de, het huidige pand Viletta aan de Zuidweg. door René Hoonhorst TERNEUZEN - FNV Bondgenoten wil proberen gedwongen ontsla gen bij Dow Benelux in Terneu- zen te voorkomen. De bond is ge schrokken van de omvang van de reorganisatie en vraagt zich af waarom Dow direct drastische maatregelen neemt. Bondsbestuurder Liliane Schoon'e had liever gezien dat Dow tijdelijk arbeidstijdverkorting had aange vraagd voor een aantal medewer kers. Als de markt weer aantrekt, zouden de medewerkers weer vol tijds kunnen worden ingescha keld, redeneert ze. „Als Dow men sen tijdelijk elders stationeert, houdt het bedrijf hen wel in de buurt. Voor het bedrijf zelf toch makkelijk zou je denken." Dow heeft echter al drie Terneu- zense fabrieken permanent geslo ten. Ook op langere termijn blij ven die fabrieken dicht en het werk voor de daar actieve mede werkers is daarmee ook voorgoed verdwenen, verklaarde de Terneu- zense directeur Peter Holicki deze FNV Bondgenoten accepteert het niet dat Dow in Terneuzen men sen ontslaat. De vakbond heeft zo'n 150 leden die werkzaam zijn bij het chemieconcern. week nog. De FNV betreurt de ge sloten bedrijfscultuur van Dow. De vakbond is niet ingelicht over de forse inkrimping bij het bedrijf Van oudsher heeft de bond weinig aanhang bij het chemieconcern, dat voornamelijk met individuele contracten werkt. Toch wil Schoone de belangen van haar naar schatting 150 leden zo goed mogelijk behartigen. Ze houdt daarom binnen twee weken een bijeenkomst om met de leden de ontstane situatie te bespreken. „Dow heeft weliswaar laten weten de afslanking zoveel mogelijk op te willen vangen via natuurlijk ver loop. Maar dat impliceert tegelijker tijd dat er gedwongen ontslagen vallen. Dat accepteren we niet." RITTHEM - Het dorpscomjté van Ritthem stapt naar de Vlissingse wethouder van onderwijs voor een gesprek over het voortbestaan van de dorpsschool. Dat is beslo ten tijdens een bijeenkomst met de bewoners. Ritthem komt in verzet tegen een nota van de gemeente Vlissingen. Daarin staat dat de kinderen uit Ritthem met ingang van 2012 naar de brede school in Souburg-zuid moeten. „We moeten nu snel han delen, anders staan we straks voor een voldongen feit", zegt Paula Wouters van het Ritthemse dorps comité. Naast behoud van de school, zal het comité bij de wethouder plei ten voor het handhaven van het onderhoud aan het schoolgebouw. Ouders proberen via het schoolbe stuur van De Burcht-Rietheim slui ting te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63