www.pzc.nl/uit 8 Donderdag 29 januari 2009 PZC Geen schotel die de zo mer dichterbij brengt dan een plateau fruits de mer. Alleen de gedachte er aan al doet vis- en schaaldierlief hebbers watertanden. In janua ri, als het buiten rond het vries punt is, begint het verlangen naar een plateau fruits de mei- op een terrasje in de haven van een Franse badplaats bij aange name temperaturen en een glas droge witte wijn. Maar waarom eigenlijk in Frank rijk, als er op steeds meer plaat sen in Zeeland schatten van de zee op de kaart staan? Om het vakantiegevoel op te wekken kun je in eigen land blijven. Brasserie Maritime in Zierikzee bijvoorbeeld is een van de Zeeuwse visrestaurants waar fruits de mer in verschillende prijsklassen worden aangebo den. Op de menukaart prijken drie plateaus: van 25,50 tot 52,50 eu ro. Voor de genieter die veel te besteden heeft, kan een riante etagère voor twee personen wor den besteld (62,50 euro pp.) „Maar dan krijg je ook wat", zegt Johan Brongers van Brasse rie Maritime. „Voor die prijs ben je met zijn tweetjes een paar uur zoet en er komt ook nog een oesterproeverij aan te pas.". De gast moet van pulken hou den. Op de schaal ligt de vangst van de dag, zoals garnalen, krab- benpoten, gamba's, alikruiken, langoustines en nog meer zee dieren als wulken, kokkels en scheermessen. Bestel je de prijzi ge schotels dan krijg je er nog een hele kreeft bij geserveerd. Sinds deze winter weet ik dat fruits de mer niet overal aan de zomer is gekoppeld. In Parijs worden bij de diners rond de winterse feestdagen steevast Sint Jakobsschelpen, wulken en andere weekdieren - waaronder ook de zee-egel - op gediend. De Jakobsschelpen en andere exclusieve producten la gen goed op het zicht op stuk ken ijs uitgestald. Voor de viskra men stond steevast een rij wach tende Parijzenaars. Auberge Maritime ver anderde in Brasserie Maritime toen Stefan Kalwij (in de bedie ning) en Ernesto Besling het team van Johan Brongers gingen versterken. Dat was vijfjaar gele den. Het klassieke Franse restaurant aan de Nieuwe Haven in Zierikzee kreeg een facelift. Om de geslaagde gedaantewisseling te vieren, biedt de auberge aantrekkelijk geprijsde menu's aan, zoals het vijfgangen ja- nuari-jubileummenu voor 25 euro. Een mooie prijs, met een even- mooie smaak? Het was gewaagd om zonder te re serveren naar de brasserie te rij den. Daar kwamen we achter toen een serveerster, gekleed in een wit matrozenuniform, ons met een be zorgde blik vroeg 'heeft u gereser veerd'? Ze liet ons enkele minuten wachten, maar wees nog naar een tweetje, midden in de zaak. We pikten de laatste onbesproken plek in. Dat is een goede bezetting in het laagseizoen voor een restau rant, dat plaats biedt aan ruim vijf tig gasten en een uitwijkmogelijk heid naar de opkamer op de eerste verdieping met nog eens vijftien stoelen. We bestellen het jubilieummenu en beginnen met een pasta van scampi's en gedroogde tomaat. Een wat simpele, maar eerlijke star ter, die gevolgd wordt door een pit tige bouillon van gevogelte, op smaak gebracht met kokosmelk, ci troengras en gember. De kok heeft een uitstapje naar de Oosterse keu ken gemaakt. Dat is een verrassen de keuze na de mediterrane star ter. De gangen bijten elkaar niet, integendeel, ze vullen elkaar aan. Van een sorbet ben ik geen grote fan. Liever heb ik hartige, dan zoe te tussengerechten, maar de sorbet van campari met chocolade pakt goed uit. Dat is te danken aan de stevige chocolade, die wordt opge pept door de geleiachtige campari. Voor het hoofdgerecht kan geko zen worden uit met de lijn gevan gen kabeljauwfilet of een zacht ge gaarde kalfssucade met knolselde- rie en jus van kalf met knoflook. We zijn in een visrestaurant en willen vis eten. We kiezen de ka beljauw met linzen en gebakken aardappeltjes. We bestellen er een extra schaal dikke frieten bij, die we op de tafel bij de buren zien staan. Die friet vinden we later niet terug op de rekening. De kabeljauw smaakt kraakvers en Iris, een van de jonge personeelsle den, beklemtoont dat de vis echt met de hengel gevangen is. Ze overtuigt, alsof ze zelf de zee op is gegaan. „Ja", zal ze later zeggen, „ik heb mijn mondje mee he." Dat is waar en dat is prettig. Het jonge team hecht minder aan hoe het hoort, meer aan eigenzinnigheid. Ze zijn correct en hebben het alle maal in hun vingers om het gasten naar hun zin te maken. Ze stralen uit dat ze zin hebben in hun werk en geven een prettige losse sfeer aan de brasserie. Bij maritime praat je gemakkelijk met de buren. Dat gebeurt ook een paar keer. Onze buren willen laten weten dat de kalfssucade ver rukkelijk is. „Echt boterzacht." Ik geloof ze direct, het vlees ruikt lek ker. Als je er een hekel aan hebt, dat de tafels dicht bij elkaar staan en intimiteit soms gedeeld moet worden met de buren, dan ben je hier aan het verkeerde adres. Wij genieten van de ontspannen en tourage en het goede eten. We be- Tafelen in Brasserie Maritime Prijs-Kwaliteit: Entourage: Bediening: Horen, zien en ruiken: Hoe heerlijk zal het zijn weer schijnt en we met fruits de mer op het tei haven kunnen zitten. Conclusie: Intimiteit wore deeld met de buren omd dicht bij elkaar staan. On: niet. Het is in alle opz prettig restaurant met 1 eten. zie ook: www.pzc.nl In Eten doen de PZC redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eet gelegenheden. Wat oogsten de boeren? In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. tekst Ondine van der Vleuten foto Mechteld Jansen T e hebt spruitjes en spruitjes. I Spruitjesteler Peter Vijverberg haalt ze er vanachter de sorteer- machine zó uit, de A-, B-, D- en C-tjes. De hele grote zijn de C'tjes. Je zou denken: hoe groter, hoe be ter, maar daj: is niet zo. Niemand wil ze meer. Vroeger gingen de C'tjes naar instellingskeukens, voor de stamppot. Tegenwoordig vreten de koeien ze op. De B'tjes zul je hier in de super markt niet zien. Die zijn voor de export, want de Duitsers zijn er dol op. Aan B valt dus het meest te verdienen. Telers proberen dus spruitkolen te kweken die zoveel mogelijk B'tjes aan de steel heb ben zitten. Voor ons blijven de A- en D-tjes over, waarbij de D-tjes dan de kleinste zijn. Er is in Nederland zo'n 3000 hecta re met spruitjes beplant. In Zee land moet je voor spruitjesteelt op de lichte kleigrond van Schouwen zijn. Zo'n 300 hectare spruiten vind je daar. Spruitjesteler Peter Vijverberg plant van half april tot eind mei en kan van begin okto ber tot half maart oogsten van de 65 hectare die hij in Ouwerkerk heeft. Dat gaat met een speciale spruitjesplukmachine, waarop vijf man zit te plukken. Spruitjes telen is arbeidsintensief De rassen van vroeger smaakten bitter,, als je ze at vóór de vorst er overheen geweest was. Die van nu hebben dat niet meer. Als je wil, kun je ze ook in de zomer krijgen, maar dan komen ze uit Egypte. Wie erg van spruitjes houdt, kan ze bij de boerderij van Peter Vijver berg in Ouwerkerk zó van het land kopen. Voor een kilo A'tjes betaal je twintig cent en de D'tjes doen vijftig cent de kilo. Verser kun je ze niet krijgen. Maar dan moet je wel naar Schouwen. Spruitjes zijn koploper in vitami ne C. Verkouden? Neem liever spruitjes dan een sinaaasappel! Spruitige ovenschotel Kook 500 gram spruitjes beetgaar. Rul 350 gram gehakt. Voeg fijngesne den preitje toe en peper naar smaak. Meng met blikje vleesragout. Doe al les in een ovenschaal. Erbovenop aardappelpuree. Na 45 min. in de oven is de schotel klaar. www.spruitjesjanatuurlijk.nl 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48