Het monument www.pzc.nl/uit selectie Kabinetten Vleeshal Kunstuitleen Galerie Eikenaar KipVis Binnenuit 2 Donderdag 29 januari 2009 PZC Een toren van geluidsboxen loopt via gaten in de vloeren helemaal door tot boekhandel De Drukke rij. Dario D'Aronco verbindt zo de beide plekken en laat overal de mu ziek horen die de klanten in de winkel beluisterden. Max Gansber ger projecteert het Middelburgse stadssilhouet op een scherm in een verduisterde ruimte. t/m 15 maart, Zusterstraat 7, Mid delburg. Wouter Hoek uit Den Haag expo seert schilderijen, tekeningen en ruimtelijk werk in de Kunstuitleen Terneuzen, gevestigd in het ge bouw van Toonbeeld. Hoek stu deerde in 2007 af aan de Willem de Kooning Academie in Rotter dam. Speciaal voor deze tentoon stelling heeft hij een 'verrassings beeldje' gemaakt. t/m 28 februari, Bellamystraat 26a, Terneuzen door Rolf Bosboom Lydia Schouten uit Amster dam is de ontwerpster van het yeelbesproken monu ment voor de 117 verdron ken dorpen in Zeeland. Het ont werp leidde tot veel beroering. Aanvankelijk zou het in Kats ko men, maar vanwege de protesten is besloten het aan de zeedijk bij Colijnsplaat te realiseren. De discussie liet haar artistieke spo ren na. Schouten maakte in 2007 een tekening waarop het monu ment is te zien, omringd door wa ter. De commotie erover is weerge geven in de vorm van allerlei kran tenartikelen, die bijna letterlijk zijn weggezakt in de klei. De tekening bleek uiteindelijk de aanzet voor een reeks waarin wa ter en land een belangrijke rol spe len. De serie is nu te zien in deWil- lent3 in Vlissingen. Schouten grijpt terug op een werk dat ze in 2000 maakte voor het Zeeuws Archief Daar schilderde ze een kaart met de route die Ja cob Roggeveen aflegde bij de ont dekking van Paaseiland. „In de tijd van Roggeveen en de VOC ging men erop uit om land te ontdek ken. Als het was gevonden, dan plantte men een vlag en was het van hen." Ze legt een relatie met de hedendaagse migratiestromen van mensen die ergens aan land gaan in de hoop op een beter le ven. De meeste pogingen zijn ver geefs. „Ze mogen nergens aan land komen, zoals het monument van de verdronken dorpen ook ner gens mocht landen." Net als in werk van de verdronken dorpen maakt Schouten vaak ge bruik van documentair materiaal, doorgaans historische teksten en fragmenten uit krantenberichten over bootvluchtelingen. - In de andere zaal van deWillem3 exposeert Ton Slits zijn sculptuur R.E.A.C.H. the Infinite. Het is een een stapel losse elementen die maar net in de ruimte past. De to ren lijkt bedoeld om uiteindelijk tot in de hemel te reiken. Het is een metafoor voor onze cultuur, zegt Slits. „We zijn voortdurend aan het bouwen, maar dat gaat maar een tijdje goed." Om de to ren te verplaatsen, heeft de kunste naar aan de vier zijden handvatten gemaakt. „Noord, oost, zuid, west. De crux is: als je het geheel wilt verplaatsen, zul je heel goed moe ten samenwerken, anders stort het als een toren van Babel in elkaar." In een van de gaststudio's is het re sultaat te zien van een korte werk periode van Nicole Bianchet uit Berlijn. Dat bestaat vooral uit een enorm schilderij van een idyllisch landschap. Wie dichterbij komt, ziet dat het deels bestaat uit kras sen en gaten die in het doek zijn gemaakt. Wat lieflijk leek, blijkt juist behoorlijk agressief te zijn. Exposities t/m 22 maart (Bianchet t/m 1S februari) in deWillem3, Oran jestraat 4, Vlissingen. Geopend: wo. t/m zo, 12.00-17.00 uur. Ton Slits, R.E.A.C.H. the Infinite. De kracht van het universum ver sus de nietigheid van de mens spreekt uit Veel schilderijen van Anda Runia. Zij verpakt herkenba re emoties in spirituele landschap pen. De meeste schilderijen getui gen van een religieuze lading. Haar inspiratiebronnen zijn de menselij ke emotie, de mystiek van het le ven, de spiritualiteit en de natuur. verlengd t/m 8 maart, Zuidstraat 16, Burgh-Haamstede. Kunstwerkplaats KipVis is ver huisd van Middelburg naar het ROC-gebouw in Vlissingen. Ko de Jonge selecteerde voor de eerste tentoonstelling werk van de twaalf kunstenaars die in het pand hun atelier hebben. Verder maakten Machteld van de Wijst en Ramon de Nennie fraaie lichtbeelden voor de glazen toren. tot ongeveer eind februari, Drees straat 2, Vlissingen. In het kader van de manifestatie NieuwZout reist de tentoonstel ling Cultuur, Wereldbeeld Religie In beeld door de provincie. Deze bestaat uit werk van Zeeuwse ama teurfotografen, die de invloed van cultuur, wereldbeeld en religie op de mens in beeld brengen. De ex positie is nu bij woon- en inte rieurcentrum Binnenuit te zien. t/m 11 februari, Schouwersweg 7, Heinkenszand. iwwtüimtm au monumcnl Lydia Schouten, 117 Verdronken dorpen (2007).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42