Eens was' Met poëzie heb Derde verdieping Westerschelde door bezwaren verder vertraagd Landjepik Antwerpse uitspraken over start in mei zijn heel optimistisch. 2 I Donderdag 29 januari 2009 PZC WILLEM VAN DAM De Groot-Zeeuwsche-Gedachte, wat moet ik ermee? Zeeland moet aan landjepik doen, zo luidde een van de uitkomsten van het debat dat deze courant eerder deze week hield over de toekomst van onze provincie. Goeree-Overflakkee en de Hoekse Waard moeten Zeeuws wor den. En huppetee, doe er meteen maar een stukje Brabant bij ook. Want hoe groter de provincie, hoe steviger de vuist waar mee in Den Haag op tafel kan worden geslagen, is de redene ring. Leuk hoor, zo'n avondje luchtfietsen. Vanuit het provinciehuis te Middelburg werd al een paar keer eerder heel nadrukkelijk naar Goeree-Overflakkee gelonkt. Het leverde slechts blauwtjes op; 'Wat heugt, wat heugt, geen ene Zeeuw die deugt', is op Goe- ree een gevleugelde uitdrukking. Dat zal dus nooit wat worden. Roosendaal en Bergen op Zoom Zeeuws? Daar moet je toch niet aan denken! Een Zeeuw die 'houdoe' roept en het Zeeuw se Volkslied met zo'n trommelvlies teisterende zachte g staat te zingen, dat kan helemaal niet. Het proefballonnetje dat de Zeeuwse commissaris van de ko ningin Karla Peijs maandagavond in Middelburg opliet, was ge lukkig al lek voordat het achter de Brabantse Wal was geland. Te Roosendaal en Bergen op Zoom slaat men zich op de knie ën van de pret alleen al bij de gedachte dat de Brabantse vlag zou moeten worden verruild voor een leeuw die zich aan het water ontworstelt. Aan één kant is dat toch wel een beetje jammer. Met de annexatie van Roosendaal zouden we eindelijk weer eens een profvoetbalclub binnen onze provinciegrenzen heb ben. Een Zeeuw die houdoe roept, dat kan helemaal niet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen?. Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per.kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 voorletters Straat - Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie A Joop Buma, stadsdichter van Middel burg: „Lachten is een zeer efficiënte manier van vertellen. Wie gedichten leest, kan in korte tijd veel taal en beelden tot zich nemen. Hét gedicht bestaat niet. Elk gedicht heeft zijn eigen schoonheid." Hans van de Sande van boekhandel Van de Sande in Terneuzen: „Gedich ten zijn mooi en kunnen je tot steun zijn, je helpen met leven. Het mooiste gedicht? Broer, van Hugo Claus. Heel krachtig. Het gaat over het overlijden van zijn enige broer." Het is Gedichtendag vandaag in Nederland en Vlaanderen. Voor Mario Molegraaf is het echter elke dag gedichtendag. „Poëzie is zo iets essentieels." door Rolf Bosboom Hij leest elke dag poëzie. „Dat is voor mij vanzelf sprekend", zegt Mario Molegraaf, die actiefis als onder meer poëzierecensent en -bloemlezer. „Poëzie is zó'n spie gel van je leven, dat je er elke dag beter wordt. Je hebt geen ander medicijn meer nodig om tegen het leven bestand te zijn." Proza legt het daartegen ruim schoots af, vindt Molegraaf „Proza is maar een plichtmatig genre. In een gedicht staat vaak meer dan in een roman van tweehonderd blad zijden. Gedichten hebben het voor deel dat je in korte tijd tot een compleet andere wereld kunt door dringen. Dat lukt met een roman Johanna Kruit, dichter/schrijver uit Biggekerke: „Omdat het je leven ver rijkt. Er is niet één gedicht dat je ge lezen moet hebben, er zijn er zo veel. Ik zou zeggen: begin bij de oudere dichters. Martinus Nijhoff en Hendrik de Vries bijvoorbeeld." Frank van Doeselaar, leraar Neder lands aan SSG Nehalennia: „Poëzie iet taal onder hoogspanning en op die manier jou als lezer onder stroom. Zodat je begrijpt wie je bent. Lees Tjitske Jansen: 'Dit is een brief aan vaders en moeders...' soms ook wel, maar daar heb je da gen voor nodig." Het algemene beeld is echter dat poëzie vooral moeilijk en onbegrij pelijk is. „Dat beeld probeer ik voortdurend te veranderen, want het is een onzinnig verhaal. Het ene gedicht is het andere niet. Er zijn enorm veel soorten gedichten. Sommige doen inderdaad een groot beroep op je, maar andere spreken rechtstreeks tot je." Molegraaf wijst er ook op dat poë zie in zware tijden, bijvoorbeeld bij een overlijden, vaak in een dui delijke behoefte voorzien. „Als er iets ergs gebeurt in iemands leven, dan blijkt elke keer weer dat veel mensen naar gedichten grijpen." De poëzie bloeit, aldus Molegraaf, ook al zijn de verkoopcijfers van de meeste bundels minimaal. „Ik maak vaak bloemlezingen en zie dat die heel goed verkopen. Het is dus echt een mythe dat poëzie slecht verkocht en gelezen zou worden." „Een bundel is toch een wat ge heimzinnige wereld. Die ziet eruit alsof ze alleen bedoeld is voor inge wijden. In bloemlezingen, zeker de thematische, staat altijd wel iets wat op dat moment direct op je le ven aansluit, dat je in een bepaal de situatie kunt gebruiken. Voor het voorbestaan van de poëzie is het overigens wel belangrijk dat de gewone bundels blijven verschij nen. Een bloemlezing is uiteinde lijk maar secundair." „Ik vind dat de poëzie in Neder land en Vlaanderen momenteel heel interessant is, heel veelzijdig. Er gebeurt ongelooflijk veel. Zo'n twintig jaar geleden leek het erop dat poëzie op een doodlopend spoor zat. Dat is helemaal weg. Er komt steeds nieuw vuur bij. Het is wel treurig dat zoiets essentieels als de poëzie in de media zo onder gesneeuwd is geraakt. Poëzie is niet iets om op neer te kijken, maar juist om trots op te zijn." Gisteravond werd de nieuwe Dich ter des Vaderlands bekendge maakt. Molegraaf heeft niets tegen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De derde verdieping in de Westerschelde begint op zijn vroegst eind dit jaar. Dat is twee jaar later dan gepland. Oorzaak: de bezwaren die door diverse partijen zijn ingediend tegen zowel het tra- cébesluit als de uitvoeringsbeslui ten. De stellige verwachting van het Antwerpse Havenbedrijf dat de baggeraars in mei al aan de slag kunnen, is wel heel erg optimis tisch. Projectleider Harm Verbeek van Rijkswaterstaat wil er geen commentaar op geven. Haventop man Bruyninckx beweerde dat mensen van Rijkswaterstaat een start in mei bevestigden. „Ik heb het nagevraagd maar niemand bij ons weet ervan", aldus Verbeek. Hij beklemtoont dat Rijkswater staat hecht aan een zorgvuldige af handeling van de wettelijke proce dures. De inhoud van de bezwa ren is volgens hem ook van dien aard dat er nog eens goed nage ld* Bezwaren tegen het tracébesluit en de uitvoeringsbesluiten leiden ertoe dat pas eind 2009 de der de verdieping in de Westerschel de kan beginnen. dacht moet worden over de ver gunningen voor de verruiming. Bij de Raad van State hebben zes partijen bezwaar aangetekend te gen het half vorig jaar verschenen tracébesluit. Wanneer de raad uit spraak doet, is niet bekend. Vier partijen hebben bezwaren in gediend (zienswijzen genaamd) te gen de uitvoeringsbesluiten. Daar op komt vóór eind april antwoord. Worden ze afgewezen dan kan er binnen zes weken worden begon nen met het werk, maar er is voor de partijen ook nog een gang naar de Raad van State (opschorting vragen) mogelijk. Meest aanneme lijk is dat er pas eind 2009 duide lijkheid komt over de verdieping.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2