'Wij denken niet zwart-wit, 'Het is tijd voor ongevraagd advies' Bewoners niet blij met Arduin Watersnoodmuseum krijgt keurmerk Werkstraf van zestig uur voor kraanmachinist JËF Wkmm Wzgsmb. Wk 0mk w». Wk ffF fi %g? 3 %M 1 %m Zorgstichting koopt penthouse in Hulster appartementencomplex. 'Grijp je kans' geeft wethouder Melse de Veerse jeugdraad mee. 'Ik denk dat we een goede jeugd vormen' doorsnee van de Veerse Alles moet weg w 1 8 Donderdag 29 januari 2009 PZC door Harold de Puysseleijr HULST - De bewoners van apparte mentencomplex Het Havenfort op de hoek van de Stationsweg en het Havenfort in Hulst zijn er niet blij mee dat zorgstichting voor ver standelijk gehandicapten Arduin één van de twee penthouses in het gebouw heeft gekocht. De consternatie komt voor Arduin volledig uit de lucht vallen, laat woordvoerster Patty van Belle van de zorgstichting desgevraagd we ten. Het Havenfort telt tien apparte menten en twee penthouses op het dak van het gebouw. De elf oudere bewoners van het complex -de jongste is 62- begrijpen niet waarom Arduin het leegstaande penthouse heeft gekocht om daar drie verstandelijk gehandicapte cliënten te huisvesten. „Wij begrij pen niet wat de toegevoegde waar de hiervan is in relatie tot de inte gratie van gehandicapten in de sa menleving", aldus een woordvoer der van de Vereniging van Eigena ren van Het Havenfort. „Wij hebben niets tegen verstande lijk gehandicapten in het alge meen. We zijn ook niet bang voor overlast, maar het contact tussen de mensen van Arduin en de rest van de bewoners in het complex zal minimaal zijn." De bewoners fronsen de wenkbrauwen over de investering van rond de half mil joen euro die met de aankoop en aanpassing van het appartement gemoeid is. Arduin had er volgens hen beter aan gedaan om voor minder geld een woning in een woonwijk elders in Hulst aan te kopen. Van Belle van Arduin legt uit, dat de stichting 'luistert naar de woon wensen van cliënten en hun ouders of verzorgers'. „Die hebben aangegeven dat ze graag in Hulst willen wonen en vervolgens zijn wij op zoek gegaan." Arduin is voornamelijk actief bo ven de Westerschelde en is vol gens Van Belle ook niet van plan actief de Zeeuws-Vlaamse markt op te gaan. Een jaar na installatie kijkt de jeugdraad in Veere terug. Redelijk tevreden zijn ze, maar tijd om achterover te leunen hebben ze niet. Want er is genoeg te doen. door Annemarie Zevenbergen Het is best druk. Een aparte jeugdraadagenda naast de schoolagenda is voor de meiden Melinda Dekker (24), Marije Al- bach (14), Kim de Nooijer (15) en Stephanie Roose (17) geen overbo dige luxe. Maar 'leuk' en 'gezellig' vinden ze het nog steeds. Dat geldt ook voor raadsvoorzitter Jo- ram van Sluis (20) „Het is voor mij geen verplichting. Ik blijf het doen tot ik weg moet." De maximum leeftijd is 23 jaar. Gezellig of niet, ze zijn zich er dui delijk van bewust dat ze serieus be zig moeten zijn met zaken die de jeugd in de gemeente aangaan. Af- door Annemarie Zevenbergen VEERE - „De jeugdraad is duidelijk groeiende", is .de overtuiging van wethouder Jaap Melse van de ge meente Veere. „Het afgelopen jaar zijn ze met na me bezig geweest met aftasten. Wat gebeurt er waar? Hoe moeten we werken en dergelijke zaken. Maar het is nu de tijd om echt iets te doen. De raad moet zich nu be wust worden van het feit dat ze ook ongevraagd advies moet ge ven. Juist ongevraagd. Het is niet de bedoeling dat wij als oudere baasjes met een bevoogdend vin gertje aanwijzen waar ze zich mee bezig moeten houden. Grijp je kans,.zou ik tegen ze willen zeg gen," Ik heb het idee dat er nu nog te veel volgens de hap-snapmethode gewerkt wordt. Geef veel signalen gelopen jaar waren dat onder meer de mobiele pannakooi, de JOP in Oostkapelle en Hooikoorts, het podiumproject voor jonge Zeeuwse bands. Maar ook de noti tie Straathoekwerk, de oud-en nieuwviering en het 'oppimpen' van de jongerenbus van Veere vroeg hun aandacht. Eens per maand komen de twaalf leden bijeen. Een 'harde kern' van tien die sinds de oprichting deel uitmaakt van de raad en twee nieu we leden. Eigenlijk zijn er drie ech te die hards al langer bezig. Van Sluis: „Ik ben samen met Rens den Hollander en Erik Jakobsen vanuit de jeugdpanels van de ge meente doorgegaan naar de raad." „We zijn met zestien begonnen", vertelt Stephanie. „Er is wel wat verloop. Als je bijvoorbeeld ergens anders gaat studeren, is het afgelo pen." Zij is nu al bezig met het zoe ken naar een opvolgster omdat ze na haar eindexamen naar Amster- af en zorg ervoor dat je daadwerke lijk invloed uitoefent op het ge meentebeleid. Want wij als ge meenteraad nemen ze serieus. We hebben niet voor niets aangedron gen op de oprichting van zo'n raad." „Het politieke spel hebben ze nog niet echt gespeeld en ik merk ook dat ze daarin niet echt willen mee spelen. Maar dat is bij alle jonge- 'Je moet naast de jeugd staan, niet erboven. Achter elke jongere zit een verhaal' ren zo. Ze stellen iets voor en dat moet dan snel gebeuren. Ze heb ben geen zin om ellenlang te verga deren over eén onderwerp. Ge woon direct ja of nee." „Maar ik ben positief over het functioneren van onze jeugdraad. Toen wij die wilden opzetten, be weerden boze tongen dat zoiets toch niet zou lukken. We hebben door Martijn de Koning OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk krijgt het keur merk 'geregistreerd museum' van de Stichting Nederlands Museum- register. Daardoor hoort het vanaf nu bij het keurkorps van de Neder landse musea: zo'n dertig procent van de twaalfhonderd heeft dat keurmerk. Het Watersnoodmuseum vroeg het certificaat drie jaar geleden aan, vertelt directeur Jaap Schoof. „Daarna krijg je enkele jaren de tijd om aan alle eisen te voldoen." Het gaat om negen basisvoorwaar den, variërend van een registratie- register van de collectie tot het be wijzen dat het museum financieel dam gaat voor een studie Oudheid kunde. De jeugdraad bestaat uit scholie ren en werkende jongeren uit ver schillende kernen. Melinda: „Het is een diverse club. We hebben al lemaal onze eigen ideeën en ko men ook niet allemaal uit dezelfde hoek. Ik denk dat we een goede doorsnee van de Veerse jeugd vor men. Tijdens de vergaderingen zijn we het ook lang niet altijd met elkaar eens. Maar we komen er wel uit." Joram: „Ik zie het afgelopen jaar als een opstartjaar. We hebben wel wat dingen bereikt, maar we moeten nu verder gaan. Niet wach ten tot de gemeente ons dingen toeschuift. Dat is onze taak; de ge meenteraad gevraagd en onge vraagd advies geven. Dat 'onge vraagd' zal de komende tijd meer aandacht moeten krijgen." loke Damen, jongerenwerker in de gemeente, is 'trots op haar jonge- het tegendeel bewezen. Het is ge woon gelukt. Je ziet dat de raad goed op weg is en heel enthousiast aan het werk is. Ik vind het een goede manier om jongeren te be trekken bij wat er speelt in hun ge meente. Het is volgens mij ook de enige manier. Want de leden van die raad weten wat er leeft in de Veerse kernen en zijn betrokken bij wat er gaande is. In het begin speelde eigenbelang nog een grote rol. Maar laten we eerlijk zijn, dat zie je bij gemeenteraadsleden ook." „Ik begrijp niet dat collega-wethou der Albert de Vries in Middelburg niets ziet in zo'n club. De Veerse jeugdraad telt heel veel verschillen de poppetjes en kan gewoon ver schil uitmaken." Glimlachend: „Ja, er valt nog een slag te maken voor onze buren." De Veerse wethouder ziet zichzelf als pleitbezorger voor 'zijn' jeugd. Jaap Melse: „Je moet naast de jeugd staan, niet erboven. Achter iedere jongere zit een verhaal. Het gezond is. En van het maken van een beleidsplan tot het realiseren van voldoende voorzieningen voor bezoekers. Een ambitieus museum kan niet zonder de kwaliteitserkenning, stelt Schoof „Je komt op achter stand als je het keurmerk niet hebt. Als je wilt uitwisselen, vra gen andere musea steeds vaker om de registratie. Heb je die niet, dan doen ze vaak geen zaken met je." Dankzij het keurmerk komt het museum ook in aanmerking voor compensatie van de overheid als het kinderen gratis binnen laat. „Bezoekers verwachten van ons dat we daaraan meedoen. Boven dien willen we het zelf ook graag." ren'. „Ik zie duidelijk dat ze ge groeid zijn. Ook als individu. Ze durven meer, uiten zich beter. Dit jaar was een jaar van uitproberen. Iedereen was in het begin erg op het eigen dorp gefocust, maar dat is nu anders. Ze worden steeds meer de tentakels in een gemeen schap. Ze zijn volgens mij nu echt klaar om verder te gaan, op tal van vlakken. We gaan ons de komen de tijd zeker bezig houden met het uitleggen van wat we eigenlijk doen. Veel jongeren hebben wel van ons bestaan gehoord, maar we ten niet wat wij voor ze kunnen betekenen." De jeugdraad viert het éénjarig be staan morgenavond met een feest voor de Veerse jeugd in De Zand- put in Serooskerke. Joram: „Het feest is voor alle jongeren in de ge meente." Thema is Black Whi te. „Maar wij denken echt niet zwart-wit. We denken in allerlei kleuren", aldus Marije. Ze gaat sa men met Stephanie de stad in om te gaan 'shoppen voor de aankle ding van het feest'. „Lekker hoor, geld uitgeven dat niet van jezelf is voor leuke dingen." is belangrijk om met elkaar te wer ken: Niet denken dat jongeren al leen maar lastig zijn of dat oude ren alleen maar zeuren. Het moet een wisselwerking zijn tussen jong en oud." Jeugdraad Veere De eerste jeugdraad van Veere werd geïnstalleerd op 31 januari 2008. De jeugdraad begon met zes tien leden; nu zitten er twaalf jongeren inde raad. De raad moet de belangen be hartigen van de jongeren in de gemeente. De jeugdraad viert haar eenja rig bestaan morgenavond in De Zandput in Serooskerke. Het feest duurt van 20.00 tot 01.00 uur. Alle jongeren van 14 tot en met 23 jaar zijn wel kom. Er zijn optredens van DJ Funk's en DJ Baath. MIDDELBURG - Een kraanmachinist uit Vlissingen is gisteren door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot een werkstraf van zestig uur. Daarnaast kreeg hij een voor waardelijke rijontzegging van zes maanden. De man veroorzaakte op 25 januari 2008, rijdend met zijn kraan, een verkeersongeval. Op het moment dat hij linksaf sloeg, botste een motorrijder te gen zijn machine en raakte daarbij zwaargewond. Twee weken gele den eiste het Openbaar Ministerie een werkstraf van 120 uur tegen de bestuurder. Volgens de rechtbank handelde de kraanmachinist on voorzichtig en heeft hij aanmerke lijke schuld aan dat ongeval. GOES - Bij speelgoedwinkel Vissertoys aan de Lange Kerkstraat in de bin nenstad van Goes nemen ze het woordje 'leegverkoop' wel erg letterlijk. De winkel wordt opgesplitst in een speelgoed- en kledingwinkel, dus wacht een grootscheepse verbouwing. Alles moet weg, zelfs de voordeur. De elek trische schuifdeur moet tweeduizend euro opbrengen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20