Argentinië heeft zijn eigen crisis Turkse tv-spelletjes Waarom Mugabe vertrouwt alleen z'n chauffeur Stormloop Op Land heeft enorm voedseltekort door extreme droogte. www.hz.nl ...koos Martijn voor de opleiding Algemene Operationele Technologie OPEN DAG JANUARI Mensen zijn massaal op zoek naar rijkdom door financiële crisis. PZC Donderdag 29 januari 2009 1 1 Op een boerderij in Argentinië liggen de karkassen van dode koeien. Ongeveer 800.000 dieren zijn in 2008 we gens grote droogte gestorven. foto Natacha Pisarenko/GPD door Carel Goseling DEN HAAG - Argentinië kent de erg ste droogte sinds 1971, in sommige regio's zelfs sinds de jaren dertig. De graanoogst is al voor de helft verloren gegaan. De pampa's lig gen bezaaid met dode runderen. In Oost-Australië dreigt het hittere cord uit 1939 te sneuvelen. Op som mige plaatsen is het 46 graden. Bei-- de landen spelen een belangrijke rol in de wereldvoedselproductie. 'Te weinig en te laat'. Dat was de reactie van de Argentijnse boeren bonden op het besluit van presi dent Cristina de Kirchner om de door extreme droogte getroffen landbouwprovincies tot noodge- bied uit te roepen. Boeren die door de hoge tempera turen en uitblijvende regen min stens 50 procent van hun oogst of runderen hebben verloren, hoe ven gedurende een jaar geen belas ting te betalen, aldus het staats hoofd, die tevens premier is. Van de Argentijnse pampa, de uit gestrekte grasvlakten vol grazende runderen, is weinig meer over. Het gras is dood of er is alleen dro ge grond. Bodem waar de wind dankzij erosie vat op kreeg. Overal zijn er door gebrek aan voedsel en water stervende vlees koeien en stieren. Karkassen, er zijn naar schatting al 800.000 die ren gestorven, worden niet meer weggehaald. Elders staan akkers vol verdorde en door de zon verbrande tarwe en maïs. In sommige regio's is 90 procent van de gewassen verloren gegaan. De schade beloopt nu al miljarden euro's en zal zeker nog verder oplopen. Volgens Landbouwminister Chep- pi kan de droogte nog maanden aanhouden en kan ook de regen val die in april wordt verwacht de toestand niet normaliseren. De regering-De Kirchner en de boeren staan al langer op voet van oorlog met elkaar. Vorig jaar wis ten de boeren - die naar eigen zeg gen de basis zijn van de Argentijn se welvaart - door talloze wegblok kades een verhoging van de export belasting op hun producten van ta fel te krijgen. Nu dreigen ze weer met acties, eventueel een nationale staking. Geweld wordt niet uitgesloten. „Het uitstel van het betalen van be lasting met een jaar helpt een boer niet die zijn hele oogst is kwijtge raakt", aldus Cristian Roca van de boerenbond AAF. Met minister Cheppi valt echter niet te praten. Een bijeenkomst tussen hem en de landbouworgani saties duurde 20 minuten. Van een dialoog was geen sprake. Cheppi verwoordde het regeringsstand punt en verdween. De boeren ei sen nu overheidssubsidies, lenin gen met een lage rente, afschaffen van exportheffingen, het afschaf fen van productiequota en een vrije markt voor hun producten. Argentinië is een wereldmacht wat betreft de productie en export van granen, met name tarwe en maïs. De tarweproductie was tus sen medio 2007 en 2008 ruim 16 miljoen ton. Voor de periode 2008-2009 werd tot nu toe op 9,5 miljoen ton gerekend maar dat zal minder worden. Bij maïs hetzelfde beeld. Daar valt de productie zeker 20 procent lager uit. Argentijns vlees kent ongeveer de hele wereld. Vorig jaar sloegen de VN-organisaties WFP (World Food Program) en FAO (Food and Agriculture Organisation) alarm over de stijgende voedselprijzen dankzij toenemende vraag en on voldoende productie. De 'voedsel- crisis' trof circa 1 miljard mensen. De mondiale financieel-economi- sche crisis leidde er echter toe dat de stijging van de voedselprijzen na juli 2008 sterk afnam. Ook de vraag daalde. Voor 2009 werd een recordproduc tie aan graan voorzien, ruim tien procent meer dan in 2008. De toe stand in Argentinië zal dat beeld fors wijzigen, ook al omdat de pro blemen niet tot Argentinië be perkt blijven. Brazilië worstelt ook met droogte net als een andere agrarische wereldmacht: Australië. In Oost-Australië heerst een hitte-, golf met temperaturen tot boven 46 graden Celsius. Records uit het begin van de twintigste eeuw sneu velen. Ook in Australië zat de hitte naar verwachting nog enige tijd aanhouden met alle mogelijke ef fecten voor de landbouw daar. JOHANNESBURG - De paranoia van de Zimbabwaanse president Ro bert Mugabe neemt steeds verder toe. De bijna 85-jarige dictator stelt sinds kort geen vertrouwen meer in de Zuid-Afrikaanse 'zwaai lichtbrigade', de speciale eenheid voor het vervoer van hoogwaardig heidsbekleders. Mugabe neemt zijn eigen vloot mee en maakt uitsluitend gebruik van zijn zwarte Mercedes met ver trouwde chauffeur, meldde de Zuid-Afrikaanse krant Beeld giste ren. In tegenstelling tot alle andere staatshoofden kwam Mugabe bij het jongste topoverleg in het Zuid-Afrikaanse Pretoria met ei gen vervoer. Volgens een lid van de Zimbabwaanse delegatie wordt de president steeds achterdochti ger. Mugabe is bang dat de agen ten van de zwaailichtbrigade wor den omgekocht door westerse rege ringen die hem willen laten 'om leggen', aldus de ambtenaar die anoniem wil blijven. »"lk koos voor Algemene Operationele Tech nologie omdat ik techniek leuk en interessant 9 vind. Het is een brede opleiding, maar de nadruk ligt op energietechniek. Energie is een hot issue en zal dat alleen maar meer worden! Wij hebben elk jaar een projectweek en vorig jaar was die voor Total. Ze hadden een probleem met een koelingssysteem, wij hebben toen een oplossing bedacht. Weten dat het bedrijf er echt iets mee gaat doen voelt écht goed!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! 31 10.30- 15.00U j^Zeek Hogeschool Zeeland ISTANBUL - De financiële malaise zorgt in Turkije voor een storm loop op spelletjesprogramma's op tv. Meer dan 2,5 miljoen Turken hebben zich de afgelopen maan den aangemeld. Op jacht naar rijk dom. 'Var Misin, Yok Musun', de Turkse versie van Miljoenenjacht, is onge kend populair in Turkije. Dat uit zich niet alleen in hoge kijkcijfers, veel mensen willen graag zelf mee doen aan het wekelijkse spelpro- gramma. In een paar maanden tijd meldden zich maar liefst 1,5 mil joen mensen aan. Op de website van televisiezender Show TV, dat het programma uit zendt, worden de mogelijke kandi daten meteen gewaarschuwd: bel len, mailen of langskomen heeft absoluut geen zin. Aanmelden ge beurt alleen via een officieel aan meldingsformulier. En niet alleen de Turkse versie van Miljoenenjacht, een format van het Nederlandse Endemol, is in trek. Ook bij de vele andere qui zprogramma's - op de negen natio nale zenders in Turkije zijn er we kelijks twaalf te zien - loopt het storm. De afgelopen maanden heb ben in totaal 2,5 miljoen Turken zich opgegeven. Ook voor het pro gramma '50 blondjes', waarin kan didaten hun kennis meten met die van vijftig blonde vrouwen - naar idee van EyewOrks van Reinout Oerlemans - staan de kandidaten in de rij, zegt Buket Yaman van Fox TV. De Turkse variant van Rad van Fortuin heeft inmiddels een lijst van vijfhonderdduizend kandidaten. „We hebben er net tienduizend ge screend", vertelt Yaman. „De kan didaten moeten in ieder geval goed kunnen praten. En de blondi nes moeten er natuurlijk goed uit zien." Reden voor de enorme toe loop is de economische crisis, con cludeert onderzoeksbureau Ismm- mo. „Iedereen wil graag makkelijk en snel geld verdienen." De economische crisis raakt Tur kije hard. De kranten staan dage lijks vol met verhalen over ge dwongen ontslagen. De werkloos heid is de laatste maanden tot bo ven de elf procent gestegen, het be treft meer dan 2,68 miljoen men sen. Onder jongeren tussen de 16 en 25 jaar groeide de werkloosheid in drie maanden tijd zelfs tot 21 procent. De werkloosheidsuitke ring in Turkije is erg laag en voor veel families wordt het steeds moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. De prijzen van de spelle tjesprogramma's worden daardoor alleen maar aantrekkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11