'Crèche-killer mogelijk schizofreen' Raketten op Kamp Holland Dertig jaar cel voor doodfolteren zoon Amerikaan John Updike (76) Verzet tegen Opening was zeer productief schrijver kerncentrale Bulgarije Kunstwerken Brussel beschadigd Zes zonen en twee dochters in vijf minuten Duitse bestelt vuurwapen als decoratie in woonkamer Verdachte zocht volgens ouders tevergeefs hulp bij psychiater. PZC Woensdag 28 januari 2009 I 7 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Is de 20-jarige Kim de G. die vrijdag twee baby's en een leid ster van kindercrèche Fabeltjes- land in Dendermonde doodstak, schizofreen? Uit verklaringen van zijn ouders blijkt dat zij hem twee jaar geleden gedwongen wilden la ten opnemen in een inrichting vanwege zijn bizarre gedrag. De psychiater vond dat niet nodig. Dat heeft zijn advocaat Jaak Haen- tjes gisteren gezegd. Die stelde hardop de vraag of het drama voor komen had kunnen worden als de psychiater zijn werk beter had ge daan. Volgens Haentjes zonk De G. toen hij vijftien, zestien jaar was weg in een diepe depressie. Hij hoorde ook stemmen, hetgeen duidt op een psychose. Zijn ouders zochten tevergeefs hulp. De jongen trok zich steeds meer terug op zijn ka mer en twee maanden geleden ging hij op zichzelf wonen, in een zo goed als ongemeubileerd appar tement waar hij zijn dagen door bracht zonder enig contact met de buitenwereld. Met Kerstmis stuur de hij zijn ouders enkel een sms'je. Ook nu, in de gevangenis, wil hij zijn familie niet zien. De G. moest gisteren voor de raad kamer verschijnen, die zoals ver wacht zijn aanhouding verlengde. Kim de G., de crèchemoordenaar uit Dendermonde, is mogelijk schizofreen. Hij had nauwelijks meer contact met de buitenwe reld, zeggen zijn ouders. De verdacht zelf deed er, zoals meestal, het zwijgen toe. Volgens Haentjes wil hij wel meewerken aan het onderzoek, maar beweert hij dat hij zich niets kan herinne ren van die bewuste vrijdagoch tend. Eerder werd bekend dat De G. ook de vermoedelijke moorde naar is van de 73-jarige Elza van Raemdonck uit Beveren. Zijn advocaat benadrukte gisteren dat er geen enkel bewijs is dat De G. zich bij zijn gruweldaad baseer de op het personage van The Joker uit de nieuwste Batmanfilm The Dark Knight. Eerder werd beweerd dat hij zich geschminkt had als The Joker, met wit gezicht en zwar te ogen. Vermoedt wordt dat mensen dat dachten, omdat De G. een erg bleek gezicht heeft met donkere in gevallen ogen. Intussen heeft het er alle schijn van dat opnieuw de psychiatrie in België zwaar heeft gefaald. Volgens H'aentjes werd het dossier-De G. na enkele behandelingen door de psycholoog gesloten. Hetzelfde gold voor andere kindermoorde naars als Mare Dutroux en Abdal- lah Ait Oud. KAMP HOLLAND - Op de militaire basis Kamp Holland in de provin ciale hoofdstad Tarin Kowt in Af ghanistan zijn maandagavond drie raketten afgevuurd. Twee kwamen neer binnen de buitenste omhei ning van het kamp, maar niemand raakte gewond. Dat heeft het mi nisterie van Defensie gisteren be kendgemaakt. Er is volgens Defen sie ook geen materiële schade. Het betrof vermoedelijk 107-milli- meterraketten die vanuit de omge ving zijn afgeschoten. Er worden maatregelen genomen om het ge vaar van dit type aanvallen te redu ceren, maar uit te sluiten valt het nooit, stelt het ministerie. Om ope rationele redenen worden over de aard van deze maatregelen geen verdere mededelingen gedaan. Het is de derde keer deze maand dat de basis onder vuur is geno men. Op 18 januari werd de 'Ne derlandse' basis voor het eerst sinds ruim twee jaar beschoten met 107-millimeterraketten die binnen de buitenste beveiligings- ring binnenkwamen. Vorige week gebeurde het ook. In geen van de gevallen vielen er ge wonden of was er schade. De Amerikaanse schrijver en criticus John Updike is gis teren op 76-jarige leeftijd overleden. Hij stierfin Massachu setts aan de gevolgen van longkan ker. Updike werd op 18 maart 1932 ge boren in Reading in Pennsylvania. Naar verluidt spoorde zijn moeder hem al aan om veel te schrijven. Hij volgde dit advies op en na een studie Engels aan de Harvard uni versiteit maakte de auteur snel faam in de literaire wereld van Amerika. Critici houden Updike voor een van de grootste Amerikaanse schrijvers van de twintigste eeuw. Hij ontving tweemaal de Pulitzer Prijs, een van de meest prestigieu ze prijzen in de literaire wereld. Verschillende keren werd hij ge noemd als kandidaat voor de No belprijs voor de Literatuur, maar die heeft hij nooit ontvangen. Updike was zeer productief, hij schreef meer dan 25 romans, tien tallen korte verhalen en daarnaast poëzie. Ook wist hij het vuur aan de schenen te leggen van colle ga-schrijvers in zijn fijnzinnig ge schreven boekenrecensies. Ook de bestseller The Witches of Eastwick (De heksen van East- wick) uit 1984 is van zijn hand. John Updike 1932-2009 Het boek werd in brede kring be kend door de film met Jack Ni cholson, Susan Sarandon, Cher en Michelle Pfeiffer in de hoofdrol len. In de roman krijgen drie hek sen het aan de stok met een duivel se man. Vorig jaar verscheen het vervolg The Widows of Eastwick (De weduwen van Eastwick), het werd Updike's laatste boek. Het bekendste werk van de auteur bestond uit een serie van vier boe ken over Harry 'Rabbit' Angstrom. Updike beschrijft daarin hoe Rab bit in de tweede helft van de twin tigste eeuw omgaat met het leven, de dood en zijn relaties met ande ren. DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen van Buitenlandse Zaken ver wacht niet dat Bulgarije toestem ming krijgt van de Europese Com missie de verouderde kerncentrale Kozloduy op te starten. Nederland vindt dat geen goed idee. Er is ech ter nog geen formeel verzoek over ingediend. Het Bulgaarse parlement besloot vrijdag de Europese Commissie toestemming te vragen voor de heropening van de centrale die in 2006 om veiligheidsredenen werd gesloten. Volgens Nederland is dat in strijd met de afspraken uit het toetredingsverdrag dat Bulgarije sloot met de Europese Unie. Bo vendien is het land gecompen seerd voor de sluiting van de cen- BRUSSEL - In het Museum van Oude Kunst in Brussel zijn 150 kunstwerken beschadigd door een defect in het systeem dat de lucht vochtigheid regelt. Dat meldde het weekblad Télé Moustique gisteren. Volgens een informant zou de di rectie het incident verborgen wil len houden, aldus het tijdschrift. Door het defect daalde de lucht- trales met een bedrag van 500 mil joen euro, waaraan ook Nederland meebetaalt, zei Verhagen. Dat toetredingsverdrag biedt wel de mogelijkheid centrales te ope nen als noodvoorziening. Maar vol gens Verhagen is daar nu geen noodzaak meer toe. De gasvoorzie- ning aan Bulgarije is hersteld. Bulgarije was net als Slowakije door de gasruzie tussen de Oekraï ne en Rusland tijdelijk afgesloten van gas. Tientallen bedrijven kwa men stil te liggen en honderddui zenden huishoudens zaten in de kou. De Slowaakse regering maak te vrijdag bekend dat het haar cen trale in Jaslovske Bohunice juist niet zou heropenen, omdat de gas ruzie al voorbij was. vochtigheid, waardoor vooral hou ten panelen schade hebben opgelo pen. Het hout droogde uit, waar door de verflaag loskwam en scheurtjes ontstonden. Grote meesters zouden niet getrof fen zijn, maar wel kunstwerken van onder anderen Vlaamse primi tieven. De schade loopt mogelijk op tot 300.000 euro. BELLFLOWER - Een vrouw in de Ver enigde Staten is bevallen van een achtling. De zes jongens en twee meisjes kwamen negen weken pre matuur ter wereld door middel van een keizersnede en wegen tus sen de 680 en 1474 gram. Ondanks alle voorbereidingen wer den de artsen verrast: ze hadden op een zevenling gerekend en wa ren stomverbaasd toen nummer acht te voorschijn kwam. Het laat ste kind zag vijf minuten na het eerste het levenslicht. Twee van de baby's moesten aan de beademing worden gelegd, maar alle acht zet ten meteen na de geboorte een keel op en trappelden flink met armpjes en beentjes. Waarschijn lijk zullen ze nog twee maanden in het ziekenhuis moeten blijven. Het is pas de tweede keer dat een achtling levend ter wereld komt. In 1998 gebeurde dat voor het eerst in Houston. De baby's wegen tussen 680 gram en 1474 gram en zijn 31 weken oud. Infographic: CvW FRANKFURT - Een rechtbank in Frankfurt heeft een huisvrouw ver oordeeld, omdat zij een kalasjni- kov- aanvalsgeweer als decoratie in haar woonkamer wilde hangen. De 49-jarige vrouw kreeg een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. De vrouw had het wapen besteld op internet in de Verenigde Sta ten. Zij verklaarde dat ze had veronder steld dat het om een nep-kalasjni- kov ging. De autoriteiten namen het semi-automatisch aanvalsge weer op de luchthaven van Frank furt in beslag. De kalasjnikov van 169 euro bleek met enkele handgrepen weer schietklaar te maken. De vrouw werd veroordeeld om dat zij de wet op de controle van oorlogswapens had overtreden, meldden Duitse media gisteren. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUGGE - Dertig jaar cel. Dat is de straf die een moeder (41) en stief vader (43) gisteren bij het Hof van Assisen in Brugge opgelegd kregen voor het uithongeren en doodmar telen van hun 17-jarige zoon. De licht verstandelijk gehandicapte Davey was in de maanden voor zijn dood zo vreselijk toegetakeld dat de gerechtsdokters met moeite de doodsoorzaak konden vaststel len. De moeder trok in 2001 in bij de stiefvader, samen met de toen 13-jarige Davey en zijn jongere broertje. Tot dan had hij een vrij normaal leven geleid. Het paar kreeg nog twee dochtertjes. Zijn stiefvader zag Davey als een last pak en pakte hem hard aan. De jongen kreeg, als hij al iets te eten kreeg, vreselijke dingen voorge schoteld zoals rauwe lever of zijn eigen uitwerpselen. Als hij dwars was, werd hij door zijn stiefvader afgetuigd en moest hij voor straf op 'een tapijt van punaises' staan. Hij leefde in het washok, zonder bed, toilet, verwarming of drink water. Het proces tegen de ouders was ook een aanklacht tegen de omge ving van het echtpaar. Die greep nooit in, hoewel de buren de jon gen hoorden kermen en de oma en een vriendin door de moeder op de hoogte werden gesteld. Maar niemand deed iets. Zelfs zijn broertje en zusjes gaven niks om Davey, die door niemand in het ge zin nog als een mens werd be schouwd. De moeder beweerde dat zij bang was voor haar man en daarom niet ingreep. Volgens de psychia ters was zij echter gewoon egoïs tisch en stond Davey haar geluk in de weg. Achtling geboren wervelkolom baarmoeder baarmoeder hals

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7