'Omgeving mag weten Sluis zoekt locatie schapenboerderij Hulst werkt aan betere digitale dienstverlening Echtpaar Van Erp houdt hoop op voortzetting toeristisch schapenpark. Recordpoging whisky proeven in Gent Computerdokter helpt ouderen in Hulst Brass Ensemble speelt op Podium Zaamslag ïöffiyst Modderig Wagens kijken bij de Betekoppen in Sas Lezing in Hulst over reïncarnatie Bioscoop zet deuren open voor ouderen Riolering stort in bij voetbalvelden Hulst 18 Woensdag 28 januari 2009 PZC Z door René Hoonhorst HOOFDPLAAT - Het echtpaar Van Erp van schapenboerderij De Goe de Hope tussen Hoofdplaat en Nummer Een hoopt dat het toeris tisch bedrijf toch nog voortgezet kan worden. De Goede Hope mag weliswaar van de provincie niet uitbreiden in het omliggende nieuwe natuurge bied bij Nummer Een, maar de ge meente Sluis is naarstig op zoek naar een alternatieve locatie om het schapenpark voort te zetten. Mocht de gemeente slagen in die opzet, dan doet de familie Van Erp het bedrijf over aan een opvolg ster. De Van Erps kwamen in 2000 op speciaal verzoek van burge- CENT - Op het Emile Braunplein Gent wordt zaterdag 31 januari een poging gedaan het Guinness-we- reldrecord whiskyproeven te bre ken. Dat staat sinds 2001 op 1261 personen in Stockholm. Nu al heb ben er bij de Vlaams Caledonische Society zon 2100 proevers inge schreven. Vanaf 16.00 uur zijn er optredens. De 'tasting' begint om 17.00 uur. Info op www.worldre- cordwhiskytasting.be. HULST - 'Computerdokter' Willy van Nieulande staat ouderen uit de gemeente Hulst vrijdag 30 ja nuari weer met raad en daad bij. Hij houdt dan van 14 tot 16 uur weer spreekuur in dienstencen trum De Lieve aan de Bfoodmarkt in Hulst. Senioren met computerproble men kunnen dan zoals gebruike lijk weer gratis bij hem terecht met vragen. ZAAMSLAC - Op het Podium van Zaamslag komen vrijdag 30 janua ri 20.00 uur twaalf muzikanten concerteren. Het betreft het Co- darts Brass Ensemble, bestaande uit leerlingen van het Rotterdams conservatorium. Kaarten kosten 10 euro en zijn verkrijgbaar via de website www.podiumvanzaam- slag.nl, telefonisch 0115-611875 en aan de zaal. Ze schaamt zich dood. Eigenlijk meteen al, nadat ze de botte opmer king plaatste. Want grappig was het écht niet. Die bluf weet ze maar aan haar Brabantse oor sprong. Wat die Vlissingse dan uitkraamde tegen die lieve man van een schoon maakbedrijf, die de ramen van haar kantoor van viezigheid ont- meester Gosse Noordewier naar Hoofdplaat. De toenmalige ge meente Oostburg zag in het scha penpark een toeristische attractie van formaat. Jan en Miek van Erp begonnen met 23 diverse rassen en houden intussen 44 verschillende schapenrassen. Jan van Erp is de zes kruisjes gepasseerd en heeft na alle moeilijkheden met de provin cie geen lust meer om het bedrijf voort te zetten. „Maar we hebben iemand gevonden die het schapen park op dezelfde wijze wil exploi teren als wij het deden. We zijn heel blij dat de gemeente haar best doet voor het vinden van een nieu we bedrijfslocatie, ook al omdat onze opvolgster dan op termijn kan uitbreiden." De Van Erps ver wachten binnen enkele maanden zaken te kunnen doen, maar een woordvoerster van de gemeente durft geen voorspellingen te doen. SAS VAN CENT - In Sas van Gent houden de Betekoppen zaterdag 7 februari het traditionele 'wagens kijken'. Deelnemers kunnen dan zien hoe ver de wagenbouwers al zijn gevorderd. Belangstellenden verzamelen zich om 9.00 uur in ca fé-brasserie D'Ouwe Brug. Vervol gens worden de verschillende bouwlocaties bezocht. Het wagens kijken wordt om 12.39 uur beslo ten met een borrel. HULST - Stichting de Vier Wind richtingen houdt op 12 februari een lezing door Mieke Abel met als thema hoe vorige levens je hui dige leven kunnen beïnvloeden, in positieve of negatieve zin. De bij eenkomst over reïncarnatie vindt plaats in gemeenschapscentrum Den Dullaert aan de Sportlaan in Hulst. Aanvang 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 9 euro. Info en inschrijven via 0114-319399. TERNEUZEN - De Viewbioscoop in Terneuzen laat donderdagmiddag 29 januari de ouderen kennis ma ken met de cinema. Er wordt dan om 14.00 uur de film 'Oorlogswin ter' gedraaid. De bioscoop biedt de ouderen een kop koffie aan en de Stichting Welzijn Ouderen laat een bus rijden. De kosten zijn 8,50 euro per persoon. De bus vertrekt bij De Veste om 13.00 uur. deed, vlak naast de plaats waar zij haar modderige Polootje parkeer de. 'Oh, doe mijn auto ook maar meteen even!', had ze geroepen. 'Doe 't lekker zelf, sneerde een col lega die buiten stond te paffen. En die glazenwasser maar lachen. Haar auto heeft nog nooit zó ge blonken... En zij nog nooit zó ge bloosd. Thermphos, het vroegere Hoechst, maakt werk van een goed milieubeleid, maar loopt tegen grenzen aan. De provincie en omwonenden trekken aan de bel. door Harmen van der Werf Dat was schrikken. De provincie meldt eind vorig jaar dat zij Therm phos International in Vlissingen-Oost een dwangsom wil opleggen, als het bedrijf de uit stoot van het zware metaal cad mium niet aanzienlijk terug brengt. Hans van Dam, de altijd even ijve rige secretaris van de dorpsraad Nieuwdorp, zoekt via de zoekma chine 'google' uit welke eigen schappen cadmium precies heeft. Hij maakt zich zorgen. Cadmium is, zo blijkt uit informatie op inter net, een giftige stof die niet af breekt in het milieu, maar zich er in ophoopt. Van Dam klimt direct in de pen en vraagt de gemeente Borsele om opheldering. Borsele speelt dé vra gen door naar de provincie, want die is tenslotte verantwoordelijk voor de milieuvergunning van Thermphos International. Milieu ambtenaar Ron de Visser laat er geen gras over groeien. Hij ant woordt uitgebreid, in twee, volge- typte velletjes A4, waarvan de slot conclusie slechts een geruststellen de kan zijn. Thermphos International stoot dan wel meer cadmium uit dan de fosforproducent officieel mag, maar de vergunning is begin 2008 aanzienlijk aangescherpt. Lag de grens voor het uitstoten van cad mium eerder op 800 kilogram per jaar en zelfs enige tijd op 1000 kilo gram, die is nu'teruggebracht tot 280 kilogram. Alle onrust lijkt dus voor niets ge weest. Thermphos International is bezig met een veranderingsproces en kan nog niet aan alle eisen vol doen. Waarom is het bedrijf dan akkoord gegaan met zo'n strenge vergunning? En waarom is niet eerst afgewacht tot nieuwe technie ken zich hadden bewezen? Rob de Ruiter, directeur van Thermphos International, kan zich die vragen leven dig voorstellen. Zat de wereld maar zo simpel in elkaar. Op een maandagochtend neemt hij met Dirk den Ottelander, manager vei ligheid, gezondheid, milieu en kwaliteit, en milieucoördinator Jac- quelien Wijkhuijs alle tijd om uit leg te geven. „We hebben ook de dorpsraad Nieuwdorp uitgeno digd. We vertellen graag ons ver haal." Wat is er aan de hand? De Ruiter gaat terug naar 2007. De mi lieuvergunning voor Thermphos moet worden vernieuwd. „Ver nieuwen met de oude waarden kan niet. Europese regelgeving stelt strengere eisen. De provincie moet daar in de nieuwe vergunnin gen aan voldoen. En ook wij wil len onze processen aanpassen. Al leen, wat krijg je dan? De provin cie wil snelheid, wij gaan liever voor realiteit, voor wat haalbaar is." Thermphos International gaat aan de slag met de interne verwer kingsprocessen van fosfaaterts. In grijpende wijzigingen moeten daarvoor worden aangebracht. In middels zijn twee van de drie ovens gereviseerd. De derde volgt dit voorjaar. De Ruiter: „Je praat over een inves tering van in totaal meer dan tien miljoen euro om het cadmium zo veel mogelijk binnen te houden. Maar het punt is dat nergens ter wereld een vergelijkbare fabriek is als de onze. Concurrenten zitten in China, Kazachstan en de Vere nigde Staten. Zeker in die eerste twee landen gelden andere stan daards en ook in de VS is de pro cesvoering heel anders. Willen wij - zoals dat heet - aan de laatste stand der techniek voldoen, dan moeten we dat zelf ontwikkelen. En dat gaat soms met vallen en op slaan." In de aangepaste ovens raakten leidingen en kleppen verstopt. „Met als gevolg", legt De Rui ter uit, „dat we weer terug moes ten vallen op het oude proces. We konden de gewenste vermindering van de hoeveelheid cadmium niet halen en stootten dus meer uit dan vergund." De provincie trok daarover eind vorig jaar officieel aan de bel. De Ruiter en zijn milieumedewerkers vinden dat vervelend. Maar ze zijn ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn de situatie op tijd onder controle te hebben. De jaaruit- stoot moet 1 juni 2010, gerekend vanaf 1 juni 2009, op de vergunde 280 kilo cadmium liggen. Milieuambtenaar De Visser: „An ders gaat de dwangsom lopen van 25.000 euro per maand, met een maximum van 300.000 euro." De Ruiter wil er niet aan denken dat dit gebeurt. „De milieu-investerin gen die wij doen, zijn voor ons HULST - In de nabije toekomst hoe ven burgers van de gemeente Hulst niet meer naar de gemeente winkel om bepaalde documenten of diensten aan te vragen en af te rekenen. De gemeente werkt aan een digitale gemeentewinkel op haar nieuwe website. Zo wordt het bijvoorbeeld mogelijk een uittrek sel van de gemeentelijke basisadmi nistratie via de website aan te vra gen, of een evenementenvergun ning. Aangezien de beveiliging van de website waterdicht moet zijn, steekt Hulst daar veel energie in. De nieuwe website van de gemeen te wordt nog voor de zomer ver wacht. Thermphos-directeur Rob de Ruiter: „Nergens ter wereld is een vergelijkba re fabriek te vinden. We moeten alles zelf ontwikkelen." foto Thermphos Tip? redactie@pzc.nl HULST - De riolering onder een plantsoen nabij de Ernest Claesstraat in Hulst is ingestort. De buizen zijn verzakt, waardoor de voegen zijn openge gaan. Hierdoor is dertig kubieke meter zand in de buizen gestroomd. Het zand wordt de komende dagen uit het riool verwijderd en vervolgens wordt gekeken hoeveel buizen vervangen moeten worden, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72