Geithner pakt invloed lobby aan De slechtste baan in de Verenigde Staten Vader schiet zijn hele gezin dood Koningin Fabiola ligt nog op intensive care Doden door onrust op Madagaskar Jorge Zorreguieta raakt zijn toelage kwijt Israëlische militairen weer terug in Caza Minister VS komt met maatregelen om efïFect van hulp te vergroten. Nieuwe patriarch 8 [/Woensdag 28 januari 2009 PZC WILMINGTON - Een man in Wil mington bij Los Angeles heeft klaarblijkelijk zijn hele gezin.dood- geschoten en daarna zelfmoord ge pleegd. De politie trof in een wo ning de lijken aan van twee vol wassenen en vijf kinderen. De kin deren, allen jonger dan tien jaar, en hun moeder zouden zijn ver moord door de man. De dader nam kort voor de slachting nog contact op met de media. BRUSSEL - Koningin Fabiola (80), die elf dagen geleden met longont steking in het ziekenhuis werd op genomen, ligt nog op de intensive care. Haar toestand is ernstig, maar stabiel. Begin deze maand onderging de weduwe van de in 1993 overleden koning Boudewijn ook al een ziekenhuisbehandeling. Over de aard daarvan hult het ko ninklijk huis zich in stilzwijgen. ANTANANARIVO - De politie van Madagaskar heeft gisteren vijf plunderaars in de hoofdstad Anta nanarivo doodgeschoten. De van dalen sloegen toe tijdens geweldda dige protesten tegen de regering, waaronder het Afrikaanse land in de Indische Oceaan sinds twee da gen gebukt gaat. De onlusten eis ten inmiddels bijna twintig men senlevens. De plunderingen zou den zich uitbreiden. Jorge Zorreguieta BUENOS AIRES - Argentinië schrapt de verworvenheden van bewinds lieden uit de tijd van de junta. Een van de getroffen ex-bewindslieden is Jorge Zorreguieta, de vader van prinses Maxima. Mensen die tussen 1976 en 1983 president, minister, staatssecretaris of onderstaatssecretaris zijn ge weest, verliezen onder meer hun uitkering van omgerekend 800 tot 1000 euro per maand. GAZA-STAD - Israëlische militairen zijn gisteren de Gazastrook inge trokken. Zij zochten de daders van een bomaanslag bij de grens waar bij een Israëlische militair om het leven kwam. Ook de luchtmacht voerde een aanval boven Gaza uit. Minister Koenders van Ontwikke lingssamenwerking onderzoekt of Nederlandse projecten op de Ga zastrook schade hebben opgelo pen tijdens het recente geweld. WASHINGTON - De nieuwe Ameri kaanse minister van Financiën, Ti mothy Geithner, heeft gisteren een pakket aan nieuwe spelregels voor lobbyisten gepresenteerd. Om de effectiviteit van het econo mische reddingsplan van zeven honderd miljard dollar te vergro ten wil Geithner de invloed van lobbyisten zo ver mogelijk terug dringen. Overheidsmedewerkers mogen al leen financiële injecties aan een noodlijdend bedrijf of in moeilijk heden geraakte bank geven, als zij Onze correspondent in de Verenigde Staten schrijft wekelijks een column over de eerste honderd dagen van president Obama. Een dag na de wereldwijd be jubelde verkiezingsoverwin ning van Barack Obama kop te het satirische blad The Onion: 'Zwarte man krijgt slechtste baan in Amerika toegewezen'. Na zijn eerste werkweek is Obama erach ter dat er een kern van waarheid zit in de beschrijving die The Onion geeft van zijn nieuwe be trekking. „Stressvol en slecht be taald. De Afro-Amerikaanse man moet vier tot acht jaar lang troep opruimen die anderen hebben ach tergelaten." Een meevallertje heeft Obama in zijn eerste zeven dagen nog niet ge had. Op de dag van zijn inaugura- kunnen aantonen dat zij na objec tieve afweging tot de keus voor die specifieke bank of dat specifieke bedrijf zijn gekomen. Van de zevenhonderd miljard is al de helft uitgegeven tijdens de laat ste maanden van de rege- ring-Bush. De manier waarop dat is gebeurd is onderwerp van veel kritiek, omdat er weinig ipzicht is in de uitgaven van geredde ban ken. Rapporten tonen aan dat som mige grote banken een deel van de miljarden die zij hadden ontvan- Wil het reddingsplan voor de eco nomie effect boeken, dan moet de invloed van lobbyisten wor den uitgebannen, vindt minister Geithner van Financiën. Door onze tie klapte de aandelenmarkt ruim 4 procent in elkaar. De genationali seerde hypotheekbanken Fannie Mae en Freddie Mac lieten vervol gens weten dat ze samen ruim 50 miljard dollar aan extra overheids steun nodig hebben. En een reeks van grote bedrijven kondigde afge lopen maandag massaontslagen aan, 50.000 banen in totaal. En dit zijn dus de wittebroodswe ken: de rooskleurige tijd dat het Congres nog welwillend is, de be volking er nog in gelooft en de eer ste irritaties de ministersploeg nog moeten binnensluipen. Dat be looft wat voor na de honeymoon. Obama blijft vol goede moed, gen, gebruikten voor nog meer lob by-activiteiten in Washington. De nieuwe regels zijn erop gericht dat soort praktijken te voorkomen. De regering beloofde ook er beter op toe zien dat het geld dat aan banken wordt geleend uiteindelijk terechtkomt bij cliënten. Daar naast zal de beloning van topbe stuurders van banken aan banden worden gelegd. De rechtse media hebben inmid dels de aanval geopend op het sti muleringspakket. Het plan zou te weinig doen om de economie op korte termijn een oppepper te ge ven. Nog geen 20 procent van pre sident Barack Obama's overheids projecten kan dit jaar starten, staat in een uitgelekt rapport. Veel te maar niet iedereen heeft begrepen dat er een nieuw Amerika in de maak is. De 'tijd van hebzucht en onverantwoordelijkheid' is voor bij, zei Obama in zijn inaugurale rede. Bij Citigroup kregen ze het memo te laat. De financiële instelling, die alleen dankzij 50 miljard dollar overheids steun nog bestaat, kocht voor 50 miljoen dollar een privéjet voor het topmanagement. Er zitten twaalf leren zetels in en een bio scoopruimte. Citigroup staat in zijn recht. De re- gering-Bush heeft geen voorwaar den gesteld aan de overheidssteun. Wall Street zit nog in een fase van ontkenning. De inmiddels opgestapte tweede man van de Bank of America, John Thain, heeft beter op Obama gelet, maar niet helemaal zoals de nieuwe president zich dat voorge steld zal hebben. De bankier huur de de binnenhuisarchitect van Obama in om zijn kantoor op te weinig, volgens de Wall Street Journal. Obama doet intussen zijn best om de oppositie tevreden te houden. Hij wil minder kleingees tig gekibbel en meer onderling res pect, maar in de discussie over zijn economisch plan vliegen de verwij ten als vanouds over en weer. De linkervleugel van de Democrati sche partij ziet niets in de driehon derd miljard dollar aan belasting verlagingen die Obama wel heeft toegezegd om Republikeinen te paaien. De Republikeinen vinden driehonderd miljard niet genoeg en voelen zich geschoffeerd door Obama die hun plannen voor meer van tafel veegde met de woorden 'de verkiezingsdebatten zijn voorbij en ik heb gewonnen'. vrolijken in deze barre tijden. Kos ten: 800.000 dollar. Öp rekening van de zaak kocht hij onder meer' een tapijtje voor 87.000 dollar en vier paar gordijnen voor 28.000. Dat de Bank of America tientallen miljarden aan overheidssteun heeft gekregen, was voor Thain geen bezwaar. 'Yes we can', moet hij gedacht hebben. De aanhoudende economische horrorverhalen werken na een kleine week enigszins ontnuchte rend op het Amerikaanse publiek. Vlak voor zijn aantreden kon Oba ma nog de goedkeuring wegdra gen van maar liefst 83 procent van de Amerikanen. Inmiddels is dat teruggezakt naar 68 procent. Het satirische blad The Onion per sifleerde treffend het ongeduld bij het Amerikaanse publiek. „In het eerste half uur van zijn president schap faalde Obama keer en keer opnieuw om de verandering te brengen die hij beloofd heeft", zo merkte het blad bozig_op. stander van modernisering, die zou aansturen op een koers die onafhankelijker is van de Russische staat. foto Sergei Chirikov/EPA MOSKOU - Geestelijken van de Russisch-Ortho- met ruime meerderheid (508 van de 700 stem- doxe Kerk brengen hun stem uit in de Christus men) de metropoliet Kirill tot patriarch van Mos- Verlosserkathedraal in Moskou. Zij kozen daar kou en Rusland. Kirill wordt gezien als een voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6