'Je hebt hier goede grond' BenZeker nl Fusie vier gemeenten nog geen feit Zuidchemie wil imago verbeteren De allerhoogsts spaarrente van Nederland? Recordpoging whisky proeven Datenin jeregio Expositie over wielrennen op Brabantse Wal Melk- en vleesbedrijven boeren goed op Schouwen-Duiveland. 'Het gebeurt niet vaak dat je met koeien op goede landbouwgrond mag' Zuid-Holland laat deur op Goeree-Overflakkee op klein kiertje staan. 0900-0401117 Twijfels over rol Sasse kunstmestfabriek als moderne onderneming. S PZC Woensdag 28 januari 2009 21 Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In een korte serie worden de verschil lende deelgebieden belicht. Vandaag de veehouderij. door Melita Lanting NOORDGOUWE - „Het klimaat voor veehouderijen is bijna ideaal op Schouwen-Duiveland." Dat zegt Kees Kool, melkveehouder in Noordgouwe. „Je hebt hier goede grond. Het gebeurt niet zo vaak dat je met koeien op goede land bouwgrond mag." Schouwen-Duiveland heeft mo menteel rond de 23 melkveehoude rijen waarvan sommige boeren nog een kleine neventak hebben. Daarnaast is er een handvol vlees bedrijven, vijf varkensbedrijven, GENT - Op het Emile Braunplein in Gent wordt zaterdag een poging gedaan het Guinness-wereldrecord whiskyproeven te breken. Dat staat sinds 2001 op 1261 personen in Stockholm. Nu al hebben er bij de Vlaams Caledonische Society zon 2100 proevers ingeschreven. Vanaf 16.00 uur zijn er optredens. De proeverij begint om 17.00 uur. Q Meer informatie is te vinden op www.worldrecordwhiskytasting.be. twee nertsenfokkers en een paar kippenhouders. De meeste vleesboeren hebben hun vee (deels) in de natuurgebie den lopen zoals De Vroongronden en De Maire bij Burgh-Haamstede of in Tureluur. Daarbij snijdt het mes aan twee kanten. De runderen beheren het natuurgebied en de boer heeft een ruimte waar de koeien de eerste tijd vrijelijk kunnen lopen. „Stie renmesters zeggen vaak dat het goed is dat een stier een tijdje bui ten loopt. Dan krijgen ze meer bo dy en dat betekent ook meer vlees." Afmesten gebeurt later op de boerderij. Toen de eerste koeien in de Prunje (Tureluur) werden losgelaten werd nog gedacht om dit vlees als 'prun- jevlees' in de markt te zetten. Een soort kwaliteitslabel voor scharrel vlees uit de natuur. „Dat is nooit van de grond gekomen", zegt Kool. „Dat komt waarschijnlijk doordat er geen uniformiteit was. Het was teveel versnipperd." In de natuurgebieden lopen ver schillende rassen van verschillen de boeren. Voor afnemers ongun stig, want die vragen nu eenmaal een constante kwaliteit. De melkveehouderij is de grootste tak van de veehouderij op Schou wen-Duiveland. Deze sector is mo menteel volop in beweging. Ongeveer de helft van de bedrij ven denkt aan uitbreiding of heeft al uitgebreid. De afgelopen twee jaar waren goede jaren voor de melkveehouders en het melkquo tum verdwijnt geleidelijk tot deze maatregel in 2015 helemaal verdwe nen is. Daarmee vervalt de beper king voor het aantal liters (kilo's) melk wat een boer mag melken. Een gemiddeld bedrijf heeft nu rond de 60 tot 70 koeien en haalt daar een inkomen uit. Door het wegvallen van het melk quotum gaat de melkprijs waar schijnlijk wat naar beneden. „En dan moet je meer liters melken om hetzelfde inkomen te hou den." Enkele bedrijven hebben daar al op ingespeeld en hebben fors uitge breid om door te kunnen groeien naar 180 of zelfs boven de 200 koeien. Dan moet je een bedrijf wel vergaand automatiseren met bijvoorbeeld melkrobots. Of je moet een maatschap aangaan. Be drijven met een dergelijke omvang zijn niet meer met één persoon te runnen. Kees Kool gaat dat niet doen. Hij gaat wel wat uitbreiden, maar dat is vooral bedoeld om zijn bedrijf wat efficiënter in te richten. door Martijn de Koning DEN HAAG - De provincie Zuid-Hol land heeft nog niet besloten dat de vier gemeenten op Goeree-Over- flakkee moeten fuseren. Wel is ze 'geneigd te veronderstellen dat dit het meest gerede eindbeeld lijkt te zijn'. Dat laat het dagelijks provin ciebestuur weten in een persbe richt. De gemeente Goedereede, fel te genstander van fusie, 'lekte' twee weken geleden over het instellen van een commissie die de moge lijkheden voor samenwerking moet onderzoeken. De provincie wilde toen geen commentaar ge ven. Ze zegt nu dat fusie nog is te voorkomen, maar alleen als de ge meenten Goedereede, Middelhar- nis, Dirksland en Oostflakkee als nog tot een gezamenlijk gedragen alternatief komen. Dat probeert het kwartet overigens al maanden lang, zonder resultaat. Deze 'be stuurlijke impasse' vormt de be langrijkste reden voor het instellen van de commissie, stelt Zuid-Hol land. Voor deze zomer brengt de commissie advies uit aan Gedepu teerde Staten, waarna de beslissing valt. Overigens is de achterban van het dagelijks-bestuur deels kritisch over een gedwongen fusie. ADVERTENTIE VAN DE DAG Man, 52, sportief lichaam. Zkt gezellige, slank, blond haar, blauwe ogende vrouw voor LAT rel. Hv kranten lezen, sporten, reizen. Postbus: 100675 Zie de volledige pagina op donderdag of kijk pp www.dateninjeregio.nl .moeten ilfi iaat zijn of ouder. Mocht ie hulp bben bel 0900-0*100038 of email naar inieregio@ukcustotnmupport.com. ce werkt niet met een analoge telefoon. nodjg 'hebben bel aateninj 'Deze service door Conny van Gremberghe SAS VAN CENT - Zuidchemie wil zich in de nabije toekomst nadruk kelijk profileren als een modern bedrijf in de kunstmestsector dat oog heeft voor zijn medewerkers en de samenleving. Zuidchemie stond tot voor kort be kend als een gesloten, non-com municatieve onderneming. Een be drijf, opgericht aan het begin van de vorige eeuw, met oude fabrieks- installaties en een mentaliteit die daarbij paste. Sinds 2006 maakt het bedrijf onderdeel uit van de Franse chemiegigant Total en met die overname kwam ook een ande re wind door de Sasse onderne ming waaien. De Sasse stadsraad heeft twijfels over de nieuwe rol die het bedrijf zich aanmeet; Re cent blokkeerde Zuidchemie de bouw van twee appartementenge bouwen op het Sasse Kanaaleiland en op ontwikkeling van het bedrij venterrein Sasse Poort zat Zuidche mie ook niet echt te wachten. WOENSDRECHT - Twee oud-wielren ners, Adrie van der Poel en René Pijnen, openen morgenavond de tentoonstelling Wielrennen op de Brabantse Wal van Woensdrecht. De expositie, te zien in Streekmu seum Den Aanwas in Ossen- drecht, toont het wielrennen als cultuur en belicht daarnaast ren ners en wielerwedstrijden van naam in West-Brabant. De organisatie is in handen van heemkundekring Het Zuidkwar tier. De opening is morgenavond om 19.30 uur in The Kettle in Ossen- drecht. vergelijkt en helpt u op weg! Kees Kool in zijn stal. „Stierenmesters meer vlees." zeggen vaak dat het goed is dat een stier een tijdje buiten loopt. Dan krijgen ze meer body en dat betekent ook foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59