Hypotheek geweigerd wegens erfpachtregel 'Omgeving mag weten Madd-initiatief dit keer in lente Gemeente moet grond verkopen of nieuw aanbod erfpacht doen. Volksuniversiteit geeft cursus inrichten huis Coach leert mensen beter ademen Hervormd Kerkkoor in dienst Serooskerke Dronkaard is rijbewijs kwijt na aanrijding Wandeltocht langs littekens van Ramp Goeree-Overflakkee herdenkt slachtoffers Taizédienst in kerk Burgh-Haamstede Groei en Bloei over bomen in kleine tuin 1 8 Woensdag 28 januari 2009 PZC S door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De kopers van het huis aan het Rode Dorp 42 in Zierikzee zaten al bij de notaris toen bleek dat er een addertje onder het gras zat. Het perceel is door de gemeen te Schouwen-Duiveland uitgege ven in erfpacht. In de voorwaar den hierbij staat dat de gemeente altijd het recht heeft de grond op te eisen. De betreffende bank wil in dit geval geen hypotheek ver strekken. „De voorwaarden ko men uit het oude Burgerlijk Wet boek en stammen uit 1872," legt ambtenaar Gaby Groen uit. „Het is natuurlijk aan de bank om op ba sis hiervan al dan niet hypotheek te verlenen. Een koper kan hier te genaan lopen." Groen inventari seert momenteel hoeveel percelen in de gemeente op basis van de oude voorwaarden in erfpacht zijn uitgegeven. Volgens Groen gaat het om enkele tientallen huizen. Voor het rijtje huizen in het Rode Dorp geldt dat de bewoners de grond kunnen kopen voor 275 eu ro per vierkante meter. Als zij hier toe binnen een half jaar besluiten, mag de grond voor de helft van de prijs weg. De gemeente is ook be reid de erfpacht te vernieuwen, maar dan wel voor een marktcon forme prijs. De Rode Dorpbewoners hebben het aanbod in overweging. De prijs van 275 euro is volgens hen de prijs van bouwgrond en die zou niet voor hun tuinen moeten gelden. Verder staan er volgens hen nog onduidelijkheden in de nieuwe erfpachtregeling. ZIERIKZEE - Acht lessen, waarin een interieurarchitect uitleg geeft over woninginrichting. Dat is de inhoud van de cursus binnenhuis architectuur van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Een excursie maakt deel uit van de cursus, even als uitleg over ontwerptheorie, ver lichting en materialen. De cursus begint 3 februari in het ROC aan het Jannewekken in Zierikzee. In formatie: 0118-634800. BURGH-HAAMSTEDE - Ademcoach Connie Huibregtse houdt zaterdag een workshop 'balance breathing' in Haamstede. Daarinjeert ze deelnemers hoe ze door middel van oefeningen opti maal hun ademhalingssysteem kunnen gebruiken. De manier kan voor iedereen verschillend zijn. De workshop duurt van 9.30 uur tot 17.00 uur. Meer informatie en aanmelden kan via 06 50556403. SEROOSKERKE (S) - Het Hervormd Kerkkoor uit Burgh-Haamstede is zondag te gast tijdens de avond dienst van de hervormde kerk in het Schouwse Serooskerke. De le den brengen een aantal liederen ten gehore. De dienst in de kerk aan het dorps plein begint om 19.00 uur. De meditatie wordt verzorgd door de 'vaste' predikant, dominee G.Bos. BORSSELE - De politie heeft het rij bewijs afgepakt van een 30-jarige automobilist uit de gemeente Bor- sele die maandagavond in dronken toestand een voetganger raakte. Dat gebeurde op de Monsterweg bij Borssele. Het slachtoffer werd geraakt door de spiegel van de voorbijganger. Die ging er na een korte stop vandoor, maar kon later worden aangehouden. Hij had bijna 3,5 keer teveel gedronken. OUWERKERK - Staatsbosbeheer houdt zaterdag bij Ouwerkerk de excursie 'Littekens van de Ramp'. Een gids vertelt over de natuur en de gevolgen van de watersnood ramp voor de omgeving. De tocht gaat door het krekengebied en langs de Oosterschelde. Vertrek is om 13.30 uur op de par keerplaats bij het Watersnoodmu seum. Aanmelden kan bij de VW in Zierikzee of via 0900 2020233. GOEDEREEDE - De gemeenten Goedereede en Oostflakkee op Goeree-Overflakkee herdenken zondag de watersnoodramp. Op de begraafplaats in Oude-Ton- ge is om 12.15 uur een plechtigheid en burgemeester Ger van de Velde van Goedereede houdt een toe spraak tijdens een bijeenkomst bij het herdenkingsmonument aan de Brielsestraat in Stellendam. Die be gint om 15.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de gerefor meerde kerk aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede wordt zondag 1 februari een Taizédienst gehou den. Tijdens deze dienst worden liederen uit de internationale chris telijke oecumenische kloosterge meenschap Taizé in Frankrijk ge zongen. Dit zijn 'eenvoudige liede ren waarbij bemoediging en bezin ning centraal staat. De dienst be gint om 19.30 uur. 'S-GRAVENPOLDER - Beplantingsad viseur Cor van Gelderen geeft mor gen een lezing over bomen voor de kleine tuin. Hij doet dat op uit nodiging van de afdeling Goes, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei. De lezing begint om 19.30 uur in Dorpshuis Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat 4 in 's-Gravenpol- der. Thermphos, het vroegere Hoechst, maakt werk van een goed milieubeleid, maar loopt tegen grenzen aan. De provincie en omwonenden trekken aan de bel. door Harmen van der Werf Dat was schrikken. De provincie meldt eind vorig jaar dat zij Therm phos International in Vlissingen-Oost een dwangsom wil opleggen, als het bedrijf de uit stoot van het zware metaal cad mium niet aanzienlijk terug brengt. Hans van Dam, del altijd even ijve rige secretaris van de dorpsraad Nieuwdorp, zoekt via de zoekma chine 'google' uit welke eigen schappen cadmium precies heeft. Hij maakt zich zorgen. Cadmium is, zo blijkt uit informatie op inter net, een giftige stof die niet af breekt in het milieu, maar zich er in ophoopt. Van Dam klimt direct in de pen en vraagt de gemeente Borsele om opheldering. Borsele speelt de vra gen door naar de provincie, want die is tenslotte verantwoordelijk voor de milieuvergunning van Thermphos International. Milieu ambtenaar Ron de Visser laat er geen gras over groeien. Hij ant woordt uitgebreid, in twee, volge- typte velletjes A4, waarvan de slot conclusie slechts een geruststellen de kan zijn. Thermphos International stoot dan wel meer cadmium uit dan de fosforproducent officieel mag, maar de vergunning is begin 2008 aanzienlijk aangescherpt. Lag de grens voor het uitstoten van cad mium eerder op 800 kilogram per jaar en zelfs enige tijd op 1000 kilo gram, die is nu teruggebracht tot 280 kilogram. Alle onrust lijkt dus voor niets ge weest. Thermphos International is bezig met een veranderingsproces en kan nog niet aan alle eisen vol doen. Waarom is het bedrijf dan akkoord gegaan met zo'n strenge vergunning? En waarom is niet eerst afgewacht tot nieuwe technie ken zich hadden bewezen? Rob de Ruiter, directeur van Thermphos International, kan zich die vragen leven dig voorstellen. Zat de wereld maar zo simpel in elkaar. Op een maandagochtend neemt hij met Dirk den Ottelander, manager vei ligheid, gezondheid, milieu en kwaliteit, en milieucoördinator Jac- quelien Wijkhuijs alle tijd om uit leg te geven. „We hebben ook de dorpsraad Nieuwdorp uitgeno digd. We vertellen graag ons ver haal." Wat is er aan de hand? De Ruiter Thermphos-directeur Rob de Ruiter: „Nergens ter wereld is een vergelijkba re fabriek te vinden. We moeten alles zelf ontwikkelen." foto Thermphos BURGH-HAAMSTEDE - Machines hebben in de afgelopen tijd flink huisgehou den langs bedrijventerrein De Roterij in Burgh-Haamstede. Alle struiken die tot nu toe het aanzicht van het dorp bepaalden, zijn verdwenen. Wat rest is een vrije blik op de witte loodsen en de rommelige terreinen daaromheen. foto Dirk-Jan Gjeltema gaat terug naar 2007. De milieuver gunning voor Thermphos moet worden vernieuwd. „Vernieuwen met de oude waarden kan niet. Eu ropese regelgeving stelt strengere eisen. De provincie moet daar in de nieuwe vergunningen aan vol doen. En ook wij willen onze pro cessen aanpassen. Alleen, wat krijg je dan? De provincie wil snelheid, wij gaan liever voor realiteit, voor wat haalbaar is." Thermphos International gaat aan de slag met de interne verwer kingsprocessen van fosfaaterts. In grijpende wijzigingen moeten daarvoor worden aangebracht. In- middels zijn twee van de drie ovens gereviseerd. De derde volgt dit voorjaar. De Ruiter: „Je praat over een investering van in totaal meer dan tien miljoen euro om het cadmium zoveel mogelijk bin nen te houden. Maar het punt is dat nergens ter wereld een verge lijkbare fabriek is als de onze. Con currenten zitten in China, Ka- zachstan en de Verenigde Staten. Zeker in die eerste twee landen gel den andere standaards en ook in de VS is de procesvoering heel an ders. Willen wij - zoals dat heet - aan de laatste stand der techniek voldoen, dan moeten we dat zelf ontwikkelen. En dat gaat soms met vallen en opslaan." In de aangepaste ovens raakten leidingen en kleppen verstopt. „Met als gevolg", legt De Rui ter uit, „dat we weer terug moes ten vallen op het oude proces. We konden de gewenste vermindering van de hoeveelheid cadmium niet halen en stootten dus meer uit dan vergund." De provincie trekt daarover eind vorig jaar officieel aan de bel. De Ruiter en zijn milieumedewerkers vinden dat vervelend. Maar ze zijn ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn de situatie op tijd onder controle te hebben. De jaaruit- stoot moet 1 juni 2010, gerekend vanaf 1 juni 2009, op de vergunde 280 kilo cadmium liggen. Milieu ambtenaar De Visser: „Anders gaat de dwangsom lopen van 25.000 euro per maand, met een maximum van 300.000 euro." De Ruiter wil er niet aan denken dat dit gebeurt. „De milieu-investerin gen die wij doen, zijn voor ons een licentie - een vergunning - om te bestaan." De bal ligt bij Thermphos Interna- ZIERIKZEE - Make a difference day (madd), de landelijke campagne waarbij vrijwilligerswerk twee da gen in de schijnwerpers staat, valt dit keer in het voorjaar: op vrijdag 20 maart en zaterdag 21 maart. Het Welzijnshuis in Zierikzee roept Schouwen-Duivelandse vrij willigersorganisaties op zich aan te melden om zo in contact te ko men met mogelijke medewerkers en een aantal extra klussen gedaan te krijgen. Vrijwilligers kunnen tijdens de twee dagen activiteiten organise- ren of zich juist bij andere organi saties aanbieden om te helpen. Daarbij is internet een prima hulp middel: via www.madd2009.nl worden zoekers en vragers aan el kaar gekoppeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56