'We sturen elkaar altijd een kaart' Dow ziet na klap toch weer groei BenZeker De allerhoogste spaarrente van Nederland? Fusie op Goeree is nog geen feit Spaanse les via internet op Goese Lyceum Dow Terneuzen schrapt 200 van 2150 banen Datenin jeregio 8 PZC Woensdag 28 januari 2009 21 Adri en Tiny Moerman-Traas uit 's Heer-Arendskerke en Jan vlak na elkaar in Ellewoutsdijk. Intensief contact hebben ze en Nel Maat-Hollestelle uit Ellewoutsdijk gaven elkaar op niet, maar ze sturen ze elkaar nog wel elk jaar een 27 januari 1949 het ja-woord. Beide echtparen deden dat felicitatiekaartje. Adri en Tiny Moerman hebben het spinnewiel, waardoor ze voor het eerst echt met elkaar in gesprek kwamen, bewaard. foto Willem Mieras Jan en Nel Maat-Hollestelle hopen zo lang mogelijk in Ellewoutsdijk te kun nen blijven wonen. foto Willem Mieras door Raymond de Frel 'S-HEER ARENDSKERKE - Wie zee houdt, wint de reis.Die spreuk schilderde Jaap Karelse jaren gele den op een fles voor Adri en Tiny Moerman-Traas uit 's-Heer Arendskerke. En als zij hun zestig jarig huwelijk nu eens moeten sa menvatten? Ja, dan is die spreuk een waarheid als een koe. „Het kan waaien, het kan stor men, maar houd koers. Blijf altijd op je doel afgaan", zegt Tiny. „Je moet gewoon blijven ademen en altijd naar elkaar blijven luisteren. Dan ben je voor je het weet zestig jaar getrouwd." Tiny (83) ontmoette haar Adri (83) in oorlogstijd. Zeeland was al bevrijd, de rest van Nederland nog niet. Adri bewaakte het Fort Elle woutsdijk. „Ik ging met een collec tebus rond voor de overlevenden van concentratiekamp Dachau. Ik vond dat de militairen ook wel iets konden geven, die kregen toch ge- DEN HAAG - De provincie Zuid-Hol land heeft nog niet besloten dat de vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee moeten fuseren. Wel stelt ze dat dat het meest gere de eindbeeld lijkt te zijn. De gemeente Goedereede, tegen stander van fusie, 'lekte' twee we ken geleden over het instellen van een commissie die de mogelijke sa menwerking moet onderzoeken. De provincie wilde toen geen com mentaar geven. Ze zegt nu dat fu sie is te voorkomen, maar alleen als de gemeenten Goedereede, Middelharnis, Dirksland en Oost- flakkee met een alternatief komen. noeg premie. Adri nam de collecte bus van mij over, zodat ik niet tus sen de soldaten hoefde te lopen. Hij had een prachtig uniform aan, hij zag er toen al heel verzorgd uit", vertelt Tiny. Adri had Tiny ook al een tijdje in de gaten. „Ik had haar al eens in het zonnetje schapenwol zien spin nen. Dat vond ik wel interessant, dus begon ik een praatje. Ik mocht bij haar komen zitten om ook eens op het pedaal te trappen." Twee kinderen, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen later durven Adri en Tiny Moer man-Traas te stellen dat ze het niet beter hadden kunnen treffen. Ze bruisen nog van de énergie, al worden ze af en toe afgeremd door lichamelijk ongemak. Tiny: „Dat neemt niet weg dat we nog al tijd onze eigen groentes in de tuin verbouwen. Daar eten onze kinde ren én een aantal buurtbewoners nog steeds graag van mee." door Raymond de Frel ELLEWOUTSDIJK - Zo heel veel wen sen hebben Jan en Nel Maat-Holle stelle niet meer. Nou vooruit, een tje dan. „Wij willen zo lang mogelijk in El lewoutsdijk blijven wonen. Het liefst tot het einde. En als het even kan, blijf ik ook graag zo lang mo gelijk in mijn Opel Astra rijden. Want zonder auto ben je vanuit El lewoutsdijk nergens", vertelt Jan. De voormalig werknemer van de PZEM is geboren en getogen in El- lesdiek; zijn vrouw Nel zag het le venslicht in Heinkenszand en groeide op in Ovezande. „We hadden als jongeren in deze streek bijna niets te doen. Kon ook niet, het was volop oorlog. Je moest om half zeven thuis zijn, maar tot die tijd liepen we dik wijls over de dijken en wegen. Daar kwamen de jongeren elkaar tegen. Zo heb ik Jan ook leren ken nen. Maar we hadden niet meteen iets met elkaar, hoor!", zegt Nel. Jan (86) en Nel (83) trokken lang zaam aan steeds meer met elkaar op. Jan bracht Nel steeds vaker naar huis, kwam eens in de week bij haar op visite en heel voorzich tig raakten de twee ervan over tuigd dat dit wel eens ware liefde kon zijn. „Het is nooit meer uit ge weest. Jan was de eerste, de enige en de ware voor mij", zegt Nel. Jan kan het alleen maar beamen. Hij is zielsgelukkig met zijn Nel, maar of zij nou de ideale vrouw is? „Dat kan ik niet zeggen. Ik heb namelijk geen vergelijkingsmateri aal, haha! We kunnen gewoon pri ma met elkaar door één deur, we vullen elkaar prima aan. Dus ja, misschien is Nel dan toch mijn ide ale vrouw. Wij zijn samen tevre den. Over het leven en met el kaar." Het echtpaar viert zijn zes tigjarig huwelijk zaterdag onder meer met hun twee zonen en drie kleinkinderen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - „Een klap voor de mensen die bij Dow werken, voor een paar honderd mensen die toch wat te verwerken krijgen, en eendclap voor de streek." Zo rea geerde burgemeester Jan Lonink van Terneuzen op het bericht van Dow dat de lokale vertaling van de mondiale reorganisatie bij het con cern uiteindelijk toch het verlies van tweehonderd vaste banen in houdt. Dat aantal was in december ver wacht, maar de ondernemings raad van Dow koesterde nog hoop om het banenverlies te beperken tot 150. Het mocht niet zo zijn. De OR wist in samenspraak met de Terneuzense directie wel te berei ken dat er voor de medewerkers die weg moeten, een goed sociaal plan op tafel ligt. Een belangrijk deel van de oudere Dow-medewerkers zal er ver vroegd uit kunnen met een rege ling. Daar is veel belangstelling voor. Ook voor Dow-medewerkers die zelf willen vertrekken valt er fi nancieel wel wat te verhapstuk ken. Toch zo, gaf directeur Peter Holicki aan, zal een aantal mensen gedwongen ontslag wachten en dat is voor Dow nieuw. Maar Holicki houdt vol dat de posi tie van Dow Terneuzen als de be ADVERTENTIE VAN DE DAG Man, 52, sportief lichaam. Zkt gezellige, slank, blond haar, blauwe ogende vrouw voor LAT rel. Hv kranten lezen, sporten, reizen. 0900-0401117 Postbus: 100675 Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Duze' service werlft met met een telefoon. langrijkste vestiging buiten de VS pal overeind blijft staan. „We gaan door met de nieuwbouw van de polyolfabriek, de fenolplant wordt gemoderniseerd en ik verwacht nog meer nieuwe activiteiten. Ons perspectief om in westelijke rich ting uit te breiden blijft ongewij zigd." Dat gegeven en het feit dat Dow zich blijft inzetten voor on derwijszaken in de regio stemt Lo nink gelukkig: „Het geeft de ver bondenheid van Dow met de re gio aan." FNV Bondgenoten maakt zich zor gen over de onslaggolf bij Dow'en houdt volgende week een ledenbij eenkomst. door Ellen Erkens GOES - Leerlingen die op het Goe se Lyceum Spaans leren, doen dat vanaf september op een hypermo derne manier. Er staat dan geen docent meer voor de klas, maar via een internetverbinding en groot scherm geeft de leraar Spaans, die zich op dat moment in het Spaanse Salamanca bevindt, les aan de leerlingen. Ed Oudesluys, teamleider tweede fase van het Goese Lyceum, is ver heugd over de nieuwe manier van lesgeven. „Leerlingen konden hier al Spaans volgen, op de traditione le manier. Maar we vonden dat niet succesvol. Het was veel leren en leerlingen vonden het vak niet leuk. Nu concentreren we ons op het kunnen converseren". Het Goe se Lyceum begint in het nieuwe schooljaar met twee groepen aan de pilot. Stichting Kennisnet hielp het Goese Lyceum bij het opstar ten door de school alle benodigde apparatuur te schenken. TERNEUZEN - Het chemieconcern Dow schrapt tweehonderd van de 2150 banen in Terneuzen. De maat regel is het lokale gevolg van een wereldwijde reorganisatie van het bedrijf, die in december werd aan gekondigd. Ook zal in Terneuzen verder bezuinigd worden op aange nomen werk (contractors) en de eigen bedrijfsvoering. Op de Dow-vestiging in Delfzijl verdwijnen ook nog eens vijf ba nen. De ingreep levert een bespa ring op van circa veertig miljoen euro. De arbeidsplaatsen verdwij nen volgens Dow-directeur Peter Holicki 'zo spoedig mogelijk'. In Terneuzen wordt het banenverlies voor een groot deel opgevangen door (vervroegde) pensionering en natuurlijk verloop. Met de on dernemingsraad is een sociaal plan opgesteld. „Toch kunnen we niet met alle mensen een regeling tref fen. Er zullen ook medewerkers ontslagen moeten worden." vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45