wat wij allemaal doen' Zuidchemie wil imago verbeteren Groei en Bloei over bomen in kleine tuin Workshop voor startende ondernemers Expo over wielrennen op de Brabantse Wal Twijfels over rol Sasse kunstmestfabriek als moderne onderneming. UDEURLOO B PZC Woensdag 28 januari 2009 19 Donja Odijk bron Provincie Zeeland foto Willem Mieras we weer terug moesten vallen op het oude proces. We konden de ge wenste vermindering van de hoe veelheid cadmium niet halen en stootten dus meer uit dan ver gund." De provincie trok daarover eind vorig jaar officieel aan de bel. De Ruiter en zijn milieumedewerkers vinden dat vervelend. Maar ze zijn ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn de situatie op tijd onder Thermphos International BV 'S-GRAVENPOLDER - Beplantingsad viseur Cor van Gelderen geeft mor gen een lezing over bomen voor de kleine tuin. Hij doet dat op uit nodiging van de afdeling Goes, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei. Van Gelderen belicht in een lezing met dia's minder beken de kleinere bomen en er is ruimte voor vragen over snoei en plant- combinaties. De lezing begint om 19.30 uur in Dorpshuis Ons Dorps even aan de Poelvoordestraat 4 in ravenpolder. controle te hebben. De jaaruit- - stoot moet 1 juni 2010, gerekend vanaf 1 juni 2009, op de vergunde 280 kilo cadmium liggen. 'Milieuambtenaar De Visser: „An ders gaat de dwangsom lopen van 25.000 euro per maand, met een maximum van 300.000 euro." De Ruiter wil er niet aan denken dat dit gebeurt. „De milieu-investe ringen die wij doen, zijn voor ons een licentie - een vergunning - om BERGEN OP ZOOM - Een aantal Thoolse en West-Brabantse onder nemers, gebundeld onder de naam Ondememerslnfo, houdt mor gen de workshop Klaar voor de start in het Officierscasino in Ber gen op Zoom. Startende onderne mers gaan hierin in gesprek met notaris, accountant, fiscalist, com municatieadviseur, verzekerings specialist en bedrijfsadviseur van de Kamer van Koophandel. In 2009 staan nog twee van dergelij ke workshops op het programma. ww.ondernemersinfo.nu te bestaan." De bal ligt bij Thermp hos International. Niet alleen van wege het cadmium, ook vanwege een toenemend aantal klachten af gelopen jaar over rook afkomstig van het bedrijf „We komen van 'nul' en zitten nu op enkele klach ten", geeft De Ruiter aan. „Niet veel dus, maar voor ons is dat vol doende. Je wilt er niet één, en als er klachten zijn, wil je snappen waar die klachten vandaan ko men." Van een verband tussen cad mium en de rook van Thermphos is - wil De Rui ter een mogelijk misverstand weg nemen - geen sprake. „Cadmium ruik je niet." Thermphos International is volop bezig te achterhalen wat de oorza ken van de klachten kunnen zijn. Manager Den Ottelander: „Is er bij voorbeeld sprake geweest van spe cifieke bedrijfsomstandigheden? Stond de wind in de zomer wel licht meer in de hoek van Nieuw- WOENSDRECHT - Twee oud-wielren- ners, Adrie van der Poel en René Pijnen, openen morgenavond de tentoonstelling Wielrennen op de Brabantse Wal van Woensdrecht. De expositie, te zien in Streekmu seum Den Aanwas in Ossen- drecht, toont het wielrennen als cultuur en belicht daarnaast ren ners en wielerwedstrijden van naam in West-Brabant. De organi satie is in handen van heemkunde kring Het Zuidkwartier. De ope ning is morgenavond om 19.30 uur in The Kettle iii Ossendrecht. dorp? We behandelen alle klach ten serieus." Van Dam van de dorpsraad Nieuw- dorp erkent dat Thermphos dit doet. Helemaal gerustgesteld is hij desondanks nog niet. Hij roept Thermphos op beter te communi ceren met de omgeving. Het werk bezoek van de dorpsraad kan daar toe een aanzet zijn. „Als Total in Vlissingen-Oost een onderhouds- stop uitvoert in de olieraffinaderij, wordt een nieuwsbrief de dorpen in gestuurd." Den Ottelander herinnert zich dat Hoechst en vanaf 1997 rechtsopvol ger Thermphos International van 1990 tot 2003 aparte bijeenkom sten wijdden aan de jaarlijkse mi- lieuberichten. „In de Schouwburg in Middelburg zijn we daarmee be gonnen. Er was zo weinig belang stelling en er waren verder geen klachten. Wat voor zin had het dan nog daarin tijd en energie te steken? Om te communiceren met je omgeving moet er wel een re den zijn. Die is er nu." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Zuidchemie wil zich in de nabije toekomst nadruk kelijk profileren als een modern bedrijf in de kunstmestsector dat oog heeft voor zijn medewerkers en de samenleving. Zuidchemie stond tot voor kort be kend als een gesloten, non-com municatieve onderneming. Een be drijf, opgericht aan het begin van de vorige eeuw, met oude fabrieks- installaties en een mentaliteit die daarbij paste. Sinds 2006 maakt het bedrijf onderdeel uit van de Franse chemiegigant Total en met die overname kwam ook een ande re wind door de Sasse onderne ming waaien. Wie vandaag de dag voorbij de Sas se vestiging rijdt, ziet een redelijk opgeruimd fabrieksterrein. „Het is nog nooit zo schoon geweest", zei personeelsmanager Els van Haelst vorige week. De oorzaak van die schone terreinen ligt overigens ver ankerd in de econmische crisis. In december vroeg Zuidchemie voor de ruim honderd medewerkers ar beidstijdverkorting aan. De men sen werden - door de afnemende vraag naar meststoffen - een dag in de week naar huis gestuurd en konden een andere dag opleidin gen volgen. Daarnaast werd het be drijf opgeschoond. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat de produc tie weer wordt opgeschroefd. Re den voor de fabrieksleiding om nogmaals op Sociale Zaken een be roep te doen voor verlenging van de arbeidstijdverkortingsperiode. De Sasse stadsraad heeft twijfels over de nieuwe rol die het bedrijf zich aanmeet. Recent blokkeerde Zuidchemie de bouw van twee ap partementengebouwen op het Sas se Kanaaleiland en op ontwikke ling van het bedrijventerrein Sasse Poort zat Zuidchemie ook niet echt te wachten. De bouw zou een rem kunnen betekenen op de be drijfsvoering, werd gesteld. Voorzitter Ben Voermans van de stadsraad zou graag zien dat Zuid chemie in de toekomst afziet van dergelijke obstructies. „Als het be drijf echt een verbintenis met de Sasse gemeenschap wil aangaan, dan moet er toch begrip zijn voor het feit dat we nieuwbouw nodig hebben. Vooralsnog hebben we als stadsraad nog niets van het bedrijf vernomen." Haringvlietplein 4, Zierikzee www.deurloomeubelen.nl di t/m vrij 10 - 17.30 uur za 10 - 17 uur Thermphos International BV, tot 1997 Hoechst, heeft in Vlissingen-Oost de hoofdvestiging met 480 werknemers. Het bedrijf heeft ook productieactiviteiten in Duitsland, Groot-Britannië, Frankrijk, Argentinië en China. Thermphos verwerkt jaarlijks zo'n 600.000 ton fosfaaterts tot fosfor en af geleide chemische producten. Het fosfaaterts komt voornamelijk uit het Middellandse Zeegebied, maar Thermphos werkt ook aan hergebruik van fosfaat uit de as die vrijkomt bij de verbranding van zuiveringsslib en mest. Fosfor en afgeleide producten zijn grondstoffen voor onder meer schoon maakmiddelen, gewasbeschermingsmiddelen en levensmiddelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43