DANSLES 'Omgeving mag weten 'Over twee maanden duidelijkheid kliniek' Fietsen maken is nieuwe roeping van Rinus Ventiel Janvier Dance Masters in Goes £-7 Hon eyi noon c yfsüs(12lessei l) woensdag 1' 9 uur 28januari Reserveer nü 01 7 3-220 7 76 Ook Salsa - Kids - Streetdance H Initiatiefnemers zijn in gesprek met grote derde partij. Grote verkeerscontrole op tholen: 50 boetes Speeltuinvereniging Tentoonstelling van vergadert over klusdag Rinus Spruit in Kapelle 18 Woensdag 28 januari 2009 PZC B door Carmen van Zijl KLOETINCE - In café Baarends wordt hij al 'Rinus Ventiel' ge noemd. Rinus Zuidweg is sinds een week officieel fietsenmaker in Kloetinge. Na vijfentwintig jaar klussen als loodgieter bij zijn va der in het bedrijf en later zijn ei gen bedrijf, moest hij door rugpro blemen stoppen. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en nu maakt hij fietsen. Dat er vraag naar is, weet hij in middels. „In de afgelopen ander halve week heb ik het druk gehad, ondanks dat het winter is. Dat is geen goede tijd om te beginnen, want iedereen fietst in de zomer. Ik ben continue bezig geweest met banden plakken en opknapbeur ten." Rinus heeft ook al een aantal fietsen uit het magazijn verkocht en is verder bezig met het opknap pen van wat fietsen voor de ver koop. „Er is veel vraag naar opoe- fietsen maar die heb ik op het mo ment niet", zegt hij. „Daar is moei lijk aan te komen." Vorige week zijn er folders ver spreid in de verschillende dorpen en Rinus plakte er ook een paar op het raam van de vorige fietsen maker Verstelle. „Ik kwam vroeger al met mijn skeltertje bij Verstelle. Toen hij vorig jaar overleed, heb ik meegeholpen met het opruimen van de fietsenwinkel. Ik ken zijn dochter ook goed. Daarom mocht ik daar wat folders ophangen." Concurrentie van de grote fietsen- handels ziet Rinus niet. „Als je niet in jezelf en de mensen ge looft, dan kan je net zo goed niet beginnen. Ik denk dat het wel goed zal lopen. Als het nu, in een slechte periode, al meteen goed gaat, dan denk ik dat ik dit nog wel even kan blijven doen." Rinus Ventiel, aan de Brederode- straat 2, is iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 open. Dinsdags is hij gesloten. door Luc Oggel WOLPHAARTSDIJK - Over twee maanden is er meer duidelijkheid over de plannen voor een versla vingskliniek in Wolphaartsdijk. Dat zegt bestuursvoorzitter Wub- bo Petersen van de GGZ Westelijk Noord-Brabant, die samen met de van oorsprong Schotse instelling Castle Craig, de initiatiefnemer is. Hoewel de partijen beschikken over de benodigde vergunningen, is het al een tijdje stil rond de plan nen voor een luxe afkickcentrum in voormalig bejaardenhuis Zorg Thermphos, het vroegere Hoechst, maakt werk van een goed milieubeleid, maar loopt tegen grenzen aan. De provincie en omwonenden trekken aan de bel. door Harmen van der Werf Dat was schrikken. De provincie meldt eind vorig jaar dat zij Therm- phos International in Vlissingen-Oost een dwangsom wil opleggen, als het bedrijf de uit stoot van het zware metaal cad mium niet aanzienlijk terug brengt. Hans van Dam, del altijd even ijve rige secretaris van de dorpsraad Nieuwdorp, zoekt via de zoekma chine 'google' uit welke eigen schappen cadmium precies heeft. Hij maakt zich zorgen. Cadmium is, zo blijkt uit informatie op inter net, een giftige stof die niet af breekt in het milieu, maar zich er in ophoopt. Van Dam klimt direct in de pen en vraagt de gemeente Borsele om opheldering. Borsele speelt de vra gen door naar de provincie, want die is tenslotte verantwoordelijk voor de milieuvergunning van Thermphos International. Milieu ambtenaar Ron de Visser laat er geen gras over groeien. Hij ant woordt uitgebreid, in twee, volge- typte velletjes A4, waarvan de slot conclusie slechts een geruststellen de kan zijn. Thermphos International stoot dan wel meer cadmium uit dan de fosforproducent officieel mag, maar de vergunning is begin 2008 aanzienlijk aangescherpt. Lag de grens voor het uitstoten van cad mium eerder op 800 kilogram per jaar en zelfs enige tijd op 1000 kilo gram, die is nu teruggebracht tot 280 kilogram. Alle onrust lijkt dus voor niets ge weest. Thermphos International is bezig met een veranderingsproces en kan nog niet aan alle eisen vol doen. Waarom is het bedrijf dan akkoord gegaan met zo'n strenge vergunning? En waarom is niet eerst afgewacht tot nieuwe technie ken zich hadden bewezen? Rob de Ruiter, directeur van Thermphos International, kan zich die vragen leven dig voorstellen. Zat de wereld maar zo simpel in elkaar. Op een maandagochtend neemt hij met Dirk den Ottelander, manager vei ligheid, gezondheid, milieu en kwaliteit, en milieucoördinator Jac- quelien Wijkhuijs alle tijd om uit leg te geven. „We hebben ook de dorpsraad Nieuwdorp uitgeno digd. We vertellen graag ons ver haal." Wat is er aan de hand? De Ruiter gaat terug naar 2007. De milieuver gunning voor Thermphos moet worden vernieuwd. „Vernieuwen met de oude waarden kan niet. Eu ropese regelgeving stelt strengere eisen. De provincie moet daar in de nieuwe vergunningen aan vol doen. En ook wij willen onze pro cessen aanpassen. Alleen, wat krijg je dan? De provincie wil snelheid, wij gaan liever voor realiteit, voor wat haalbaar is." Thermphos International gaat aan de slag met de interne verwer kingsprocessen van fosfaaterts. In grijpende wijzigingen moeten daarvoor worden aangebracht. In middels zijn twee van de drie ovens gereviseerd. De derde volgt dit voorjaar. De Ruiter: „Je praat over een inves tering van in totaal meer dan tien miljoen euro om het cadmium zo veel mogelijk binnen te houden. Maar het punt is dat nergens ter wereld een vergelijkbare fabriek is als de onze. Concurrenten zitten in China, Kazachstan en de Vere nigde Staten. Zeker in die eerste twee landen gelden andere stan daards en ook in de VS is de pro cesvoering heel anders. Willen wij - zoals dat heet - aan de laatste stand der techniek voldoen, dan moeten we dat zelf ontwikkelen. En dat gaat soms met vallen en op slaan." In de aangepaste ovens raakten lei dingen en kleppen verstopt. „Met als gevolg", legt De Ruiter uit, „dat Thermphos-directeur Rob de Ruiter: „Nergens ter wereld is een vergelijkbare fabriek te vinden. We moeten alles zelf ontwikkelen." foto Thermphos vliet in Wolphaartsdijk, waaraan een logiesgebouw met zestien ap partementen zou moeten worden gebouwd. Volgens Petersen wordt op dit moment even 'pas op de plaats gemaakt', omdat er gesprek ken worden gevoerd met een 'gro te derde partij'. Welke dat is, wil Petersen niet zeggen. Naast de locatie in Wolphaartsdijk - het pand staat nog steeds te koop bij makelaarskantoor Faasse en Fer- mont - bekijken de instellingen of er ook elders kan worden begon nen, maar Petersen wil daar even eens nog geen verdere mededelin gen over doen. De plannen voor de kliniek wer den een kleine twee jaar geleden bekend en stuiten op veel verzet. THOLEN - In totaal schreef de poli tie gistermorgen tussen 06.45 en 11.45 circa vijftig bekeuringen uit tijdens een grote verkeerscontrole op Tholen. Er werden diverse over tredingen geconstateerd, waaron der het niet dragen van de autogor del, slechte- of geen verlichting, het ontbreken van rij-, kenteken-, keurings- en identiteitsbewijzen. De controle gebeurde op diverse lo caties verspreid over het eiland. Ook bromfietsers ontkwamen niet aan de controle, ze werden alle maal op de rollerbank gezet. HEINKENSZAND - Speeltuinvereni ging 't Zandkasteel uit Heinkens- zand houdt zaterdag 4 april een klusdag. Vrijwillligers steken dan de handen uit de mouwen om de speeltuin klaar voor het seizoen te maken. Morgenavond is er een bij eenkomst in De Stenge waarin de club bepaalt hoe deze dag eruit komt te zien en wie welke klus toe bedeeld krijgt. Het speelseizoen wordt in Heinkenszand op zater dag 18 april geopend. De informa tieavond morgen in De Stenge be gint om 19.30 uur. KAPELLE - Amateur-fotograaf Ri nus Spruit laat tot 20 februari een selectie uit zijn werk zien in de hal van het Kapelse gemeentehuis. De tentoonstelling Rijkdom van een voud toont foto's van katten, bo men, landschappen en mensen. Spruit is auteur van het Zeeuws Boekenweekgeschenk van vorig jaar, Zwieg Stille. Hij fotografeert al tientallen jaren. Veel foto's zijn te rug te vinden op ansichtkaarten. De expositie is te bezoeken tijdens de openingstijden van het gemeen tehuis in Kapelle. ert at jn te- trten. jdens teen- ?pippSli Rinus Zuidweg uit Kloetinge werkte jaren als loodgieter, maar heeft nu een nieuwe roeping gevonden: fietsen maken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42