Op je wang kauwen Rechtbank gelast man uit Vlissingen miljoen euro in staatskas te storten Bill Wym I' 2 I Woensdag 28 januari 2009 PZC Transportbedrijf was volgens OM dekmantel voor drugstransporten. ERNST JAN ROZENDAAL 1ÉiÜ Stone alone heet het boek dat Bill Wyman schreef over zijn tijd als bassist van de Rolling Stones. Dertig jaar maakte hij deel uit van de rockgroep, maar hij bleef een buitenstaander. Aanzienlijk ouder dan Mick Jagger en Keith Ri chards, getrouwd en liefst op zichzelf. Steen alleen tussen de zwerfkeien. Omdat hij zich nooit op de voorgrond drong, luid de zijn bijnaam ook wel de Quiet Stone. De stille steen. Wyman is één van de wonderbaarlijkste figuren van de rock roll. Zijn hobby's zijn archeologie en fotografie. Van jongsaf aan houdt hij een gedetailleerd dagboek bij. Een bassende boekhouder, zou je zeggen. Maar wel van ongebruikelijke fei ten. In Stone Alone doet hij pre- r ii cies uit de doeken wie van de Stones in 1965 de meeste meis- boekhouder, jes had gehad. In krap twee jaar kwam hij zelf tot een score van ZOU je zeggen 278, Brian Jones tot 130, Mick Jag ger ongeveer 30, Keith Richards 6 en Charlie Watts geeneen. De hilarische opsomming geeft extra betekenis aan de uitdrukking Van bil gaan'. Gisteravond trad Wyman met zijn band The Rhythm Kings op in dé Stadsschouwburg in Middelburg. Voor een film op de PZC-site mocht ik hem kort voor het concert even intervie wen. „Als je maar niet te veel vragen stelt over.de Rolling Sto nes", waarschuwde het management. Ik moest meteen den ken aan Basil (John Cleese), de hotelhouder in de comedyserie Fawlty Towers. „Niet over de oorlog beginnen", bijt hij zijn per soneel toe als er Duitse gasten komen. Prompt was ik bang me, net als Basil, voortdurend te verspreken. Of het nog veel satisfaction gaf om als 72-jarige in een rockband te spelen? Of hij soms sticky fingers had gekregen van de Zeeuwse bolussen? Binnen een seconde stelde Wyman me op mijn gemak. Het begrip levende legende zei hem niks, kapsones kent hij niet. Bill bleek een Stone Gewoon. Een kei van een vent. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON :v y T'V.'V'; PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voorde uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC eh ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088- 013 99 10 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Of je nou later tomatensoep wil onderzoeken, een medicijn wil vinden tegen kanker of moorden wil oplossen: de DNA-basis ligt op de HZ in Vlissingen. door Wendy van den Hurk Een wit, dichtgeritst pak over je kleren. Een netje om je haardos, een capu chon er overheen en blau we zakjes om je schoenen. Een ruimtevaartuitrusting is er niets bij. Geen haartje, geen schilfertje, geen snippertje DNA mag ont snappen. „Wil je nu dertig secon den op je wang kauwen?" Even spoelen met nep-zeewater. „Spuug het nu maar in dit epje." Epje, dat is een verbastering van Eppendorf, het merk van de centri fuge waarin de conische centrifuge buis -epje, dus- verdwijnt. Na een minuut haalt Maaike Herrebout het buisje er weer uit. „Kijk, je ge netisch materiaal ligt keurig op de bodem." De HZ is de eerste hogeschool in Nederland met een DNA laborato rium. Een kamertje in de chemie- gang met een computer, een lami- naire flow kast, ofwel veiligheids kabinet, een thermocycler, een handschoenenkast, een gel-elektro- forese apparaat, een pippeteer ro bot, een automatische DNA se quencer, rekken vol reageerbuis jes... En héél veel herseninhoud. Van Maaike, van haar studiege noot Arwin Ralf en van hun do cent Dolf Evenberg. Die vertelt dat hij weliswaar heeft gezorgd dat het lab er kwam, maar dat de aanzet is gegeven door Arwin. „Ik heb altijd al geroepen dat ik iets met DNA wil doen", zegt die. „Het is gewoon het interessantste dat bestaat. Alles heeft het. Van de kleinste bacterie tot jij en ik. Voor mijn minor, mijn vrije onderzoek, koos ik DNA als onderwerp. Tege lijkertijd liepen de opgravingen op het Scheldekwartier, in Vlissingen. Ik heb toen onderzocht of het mo- -JF Jpi. Student Arwin Ralf (21) aan het werk in het DNA-laboratorium van de HZ. foto's Ruben Oreel door Ad Roos MIDDELBURG - Op de kop af 1.070.758 euro. Dat is het bedrag dat een 59-jarige Vlissinger met zijn criminele activiteiten heeft verdiend en daarom dan ook in de staatskas moet storten. Dat heeft de rechtbank in Middelburg giste ren bepaald. Voor het Openbaar Ministerie in Middelburg is dit een leuk succesje, zeker nadat een ont nemingvordering van in eerste in stantie ruim een miljoen euro en later teruggebracht tot vijf ton - op een Zeeuws-Vlaamse drugsbaron volledig werd afgewezen. De Vlissinger, destijds hoofdver dachte in de zaak 'Python', is in 2006 door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot vijf jaar cel voor onder meer het smokkelen van twee miljoen sigaretten en en kele tonnen hasj, het witwassen van geld en deelname aan een cri minele organisatie. In hoger be roep, kreeg hij een jaar méér opge legd. Zijn Engelse transportbedrijf in Breskens fungeerde volgens het OM als dekmantel en was speciaal opgericht om drugstransporten van onder meer Spanje via Neder land naar Engeland te kunnen rea liseren. Zo werden er met een ge wone trailer vruchten uit Spanje gehaald die bij aankomst direct ver nietigd werden en reden er regel matig wagens met lege containers. Opdrachtgevers waren er amper en van de omzet die werd behaald kon het bedrijf absoluut niet be staan. De zaak kwam aan het rol len toen er onder meer na een on geval in Spanje in de wagen van het bedrijf 2070 kilo hasj werd ge vonden en medio januari 2005 in een loods in Breskens 2880 kilo hasj in beslag werd genomen. Vol gens de Vlissinger heeft hij 'geen cent te makken', is zijn transport bedrijf failliet en heeft hij nog een schuld van een dikke drie ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2