Kabinet onderzoekt vertrek diensten 'Houd Berenburcht open' Rechtbank blijft, maar onder bestuur Breda Expansiedrift Zeeland valt slecht in Brabant Geen straf na noodweer Veroordeeld wegens ontucht GOESE RESTANTEN 3-PAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI Gevolgen van reorganisaties voor regio's op een rij gezet. 'Toezegging minister verandert wezenlijk niets aan plannen.' www.hz.nl ^pr ...creatief moet je volgens Anneke zijn voor de opleiding Communicatie OPEN DAG JANUARI Kamervragen over mogelijke sluiting van kleine basisschool. pzc Woensdag 28 januari 2009 25 door Jeffrey Kutterink den haag - Het kabinet onder zoekt de gevolgen van reorganisa ties bij Rijksdiensten voor verschil lende regio's. Ingezoomd wordt op Zeeland, Limburg en Noord oost Nederland. Minister Guusje ter Horst (PvdA, Binnenlandse Za ken) zal het onderzoek coördine ren. De coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie hebben aangedron gen op een nadere analyse. Aanlei ding vormen onder andere de be richten over het opheffen van de Zeeuwse politie en de rechtbank in Middelburg. PvdA-Kamerlid Ton Heerts is mor dicus tegen opheffing van de recht spraak in Zeeland. Ook zegt hij 'nog lang niet toe te zijn aan het opheffen van de rechtbank'. „Ik maak wel een onderscheid tus sen opheffen van rechtspraak en rechtbank. Dat zijn twee verschil lende dingen. Er moeten altijd rechters recht blijven spreken in Zeeland." Toch steunt hij ook niet zonder meer het plan van Hirsch Ballin. „Voor een aantal regio's, zoals Zee land, valt het dubbeltje te vaak naar de verkeerde kant. Of het nu geldt voor Zeeland of Limburg, dat accepteren we niet. Daarom zijn in de coalitie afspraken gemaakt om die gevolgen nu eens goed in kaart te brengen." Ook het CDA wil precies weten wat de gevolgen zijn van reorgani saties bij Rijksdiensten voor re gio's zoals Zeeland. CDA-Kamerlid Nicolien van Vroonhoven: „De huidige gerechte lijke kaart stamt nog uit de tijd van Napoleon. Dus dat die wordt herzien is helemaal niet vreemd. Maar daarbij is voor ons de regio nale benadering heel erg belang rijk. Het onderzoek waarop de coa litie heeft aangedrongen moet je Minister Guusje ter Horst onder- zoekt wat de gevolgen zijn van reorganisaties bij Rijksdiensten voor met name Zeeland, Lim burg en Noordoost Nederland. breder zien dan alleen politie en rechterlijke macht. Het gaat bij voorbeeld ook over de hoge scho len. Als je in de Tweede Kamer elk plan op zich beoordeelt, kan het best zo zijn dat er niet zo veel mis mee is. Maar wij hebben nauwe lijks of geen zicht op de gevolgen die al die .reorganisaties bij elkaar opgeteld voor een regio tot gevolg hebben. Daarom hebben we op een onderzoek aangedrongen." Morgen spreekt de Tweede Kamer over de herziening van de gerech telijke kaart. De PvdA zal aange ven dat de rechtspraak niet uit Zee land mag verdwijnen. Het CDA wil in dit overleg niet specifiek in gaan op de Zeeuwse situatie. Het onderzoek dat minister Ter Horst nu uitvoert staat los van een intern onderzoek van het CDA naar Rijksdiensten. Kamerlid Ad Koppejan vertelde in december aan de PZC dat het CDA behoefte heeft om gevolgen van reorganisa ties voor regio's in kaart te breng en. Op basis van de uitkomsten van het onderzoek wil het CDA haar standpunten kunnen bepa len. door Marcel Modde middelburg - „Het doet wel goed als de minister van justitie zegt dat het gebouw met medewerkers en rechters gehuisvest blijft in Middel burg. Maar", relativeert president van de rechtbank Ludo van Dijke ogenblikkelijk de boodschap die Hirsch Ballin in Zeeland heeft-ach tergelaten, „Middelburg en Breda worden nog steeds onder één be stuur gebracht en daarbinnen wordt Middelburg een nevenvesti ging-" De 'keiharde toezegging' van de minister aan commissaris van de koningin Karla Peijs verandert vol gens Van Dijke wezenlijk niets aan de plannen die de bewindsman in december al kenbaar maakte. „Ik ben zelf niet bij dat gesprek ge weest, maar ik heb begrepen dat de minister ook heeft gezegd dat hij vasthoudt aan het verminderen van het aantal arrondissementen. De bedoeling is één groot gerechts- bestuur met verschillende locaties waar de rechtspraak blijft. Dan zie je toch al snel dat de kleinere ne venvestigingen (wat Middelburg dan is) steeds minder belangrijke zaken krijgt. Wanneer het ge- rechtsbestuur verdwijnt, betekent dat toch aantasting van de zelfstan dige rechtspraak in Zeeland. Wéér een klein stukje van de worst." Een woordvoerder van het ministe rie kon gisteren niets zeggen welke zaken ook straks nog in Middel burg worden behandeld. Peijs laat weten geen reactie te willen ge ven, voordat zij de brief heeft ge had waarin de minister toelicht welke functies in de provincie be houden blijven. door Peter Ullenbroeck roosendaal - De oproep die de Zeeuwse Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs maandag tijdens een discussie in Middelburg deed om Zeeland uit te breiden met West-Brabant is in laatstgenoem de regio afwijzend ontvangen. De Bergse burgemeester Han Pol man maakt zich geen zorgen. „Ik snap het wel. Zeeland wil de beste binnenstad van Nederland binnen zijn provinciegrenzen hebben", haalt hij via zijn woordvoerder de landelijke uitverkiezing van het Bergse centrum aan. „We werken veel samen met Zeeland, met na me met Tholen. Maar West-Bra bants Zeeuws? Dat gaat te ver." De Brabantse Commissaris van de Koningin Hanja Maij-Weggen is kort over de suggestie van Peijs. „Brabant is ondeelbaar", laat ze via haar woordvoerder weten. Ook de Roosendaalse burgemees ter Michel Marijnen kan zich niet voorstellen dat zijn gemeente mm. Zeeuws wordt. „Totaal niet aan de orde. Er zijn totaal geen argumen ten voor." De andere eerste burger van Roosendaal, althans in carnavals- tijd, Prins Olav (Posthumus) kan er de humor wel van inzien. „Wij bij Zeeland? Nou, dan heeft Karla Peijs ons carnavalsmotto goed be grepen. Dat luidt 'gin zeej t' oog'. Nee, zonder dollen: een Zeeuws carnaval in Roosendaal? Moeten we niet doen. Ik geloof dat ze in Zeeland alleen in Hulst carnaval vieren. Dat zegt genoeg lijkt me." Peijs heeft het overigens zo niet be doeld", zegt haar woordvoerster In- grid Martens. „Op de discussie avond reageerde ze op de stelling dat Goeree als eiland beter bij Zee land gevoegd zou kunnen worden. Toen zei ze nog wel een paar gebie den te kennen die daarvoor in aan merking komen. Inderdaad, de Brabantse kleigebieden. Maar u kunt gerust gaan slapen. Zeeland is niet op annexatiepad." Hoe Mm 31 10.30- 15.00U »"Je moet zeker creatief zijn op het vakgebied van communicatie, marketing en reclame. Dit heeft echter niet alleen te maken met het ontwerpen van mooie dingen. Je moet creatief in oplossingen kunnen denken: hoe ga je iets aan pakken of organiseren? Deze vaardigheid leer je ontwikkelen. Zo leren we bij het vak evene mentenorganisatie een evenement op te zetten en uit te voeren. Wij organiseren een dans- evenement op een basisschool om geld in te zamelen voor Dance4Life!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 26-jarige Vlissinger, tegen wie drie jaar cel was geëist voor poging doodslag, ontslagen van rechtsver volging. De Vlissinger, die stan daard een mes bij zijn voordeur had liggen, werd op 12 oktober zonder enige aanleiding - terwijl hij in de deuropening stond - door de ex van zijn vriendin aangeval len. De rechtbank oordeelde dat de Vlissinger niet de opzet had ge had zijn belager te doden en in noodweer had gehandeld. door Jeffrey Kutterink den haag - Sluiting van basis school de Berenburcht in Baarland moet worden voorkomen. Dat vindt het Zeeuwse Tweede-Kamer lid Luuk Blom (PvdA) die daar over vragen heeft gesteld aan staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA, Onderwijs). De Berenburcht moet eind van het schooljaar sluiten wegens leer lingengebrek. Scholen die drie jaar achtereen minder dan 23 leerlin gen hebben, moeten dicht. In de cember voerde de Tweede Kamer daarover een debat en dwong staatssecretaris Dijksma de wet te veranderen. Zij zegde de Kamer toe dat kleine scholen langer open Staatssecretaris Dijksma (Onder- wijs) moet voorkomen dat basis school de Berenburcht moet slui ten. Kamerlid Luuk Bloni (PvdA) heeft vragen gesteld. mogen blijven. Voorwaarde is wel dat de kwaliteit van het onderwijs op orde is. Ook moet er op ter mijn uitzicht zijn op groei van het aantal leerlingen. Hoe lang die ter mijn duurt, zei Dijksma niet. De nieuwe wet gaat met terugwerken de kracht in per 1 augustus 2008. Blom vindt dat voorkomen moet worden dat scholen op basis van de huidige wet moeten sluiten, ter wijl ze volgens de nieuwe wet open kunnen blijven. Hij vraagt Dijksma hoe ze het probleem van de Berenburcht gaat oplossen. middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 50-jarige man uit Hellevoetsluis een gevangenisstraf van 180 dagen opgelegd waarvan 75 dagen voor waardelijk, zestig uur taakstraf en een tenuitvoerlegging van een eer der vonnis van dertig dagen. Ook moet de man zijn slachtoffer een schadevergoeding van 1061 euro betalen. De man is schuldig bevon den aan het plegen van ontucht met een 9-jarig meisje. Hij heeft haar betast in een kleedhokje van een zwembad te Brouwershaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27