Dow schrapt 200 banen 'Omgeving mag weten Veere geeft boeren geld voor bouw in oude stijl Veere haalt ondernemersmanager binnen om te 'zwaluwstaarten' Voedselbank krijgt eten van Acaciahof Natuurlijk verloop en vervroegd pensioen voorkomen ontslag niet Loungebank W* w "ffl Still J§§ !hj S ^Wr 1 8 Woensdag 28 januari 2009 PZC W door Henk Postma DOMBURG - Nieuwe landbouwschu- ren zouden meer op oude gebou wen moeten lijken, vindt de ge meente Veere. Er wordt alsnog wat geld opzij gelegd om dat te sti muleren. Bij nieuwbouw in tradi tionele stijl, vergoedt de gemeente een kwart van de extra kosten die daar mee zijn gemoeid, tot een maximum van 10.000 euro. De gemeenteraad beslist aanstaan de donderdag over deze nieuwe subsidieregeling. Eerder deze maand ontstond er wat beroering over. De regeling bleek niet uit voerbaar omdat er geen geld voor opzij was gelegd. Dat is nu her steld. Er is jaarlijks 25.000 euro voor beschikbaar. Dat betekent dat ieder jaar zo'n twee tot drie boe ren ervan kunnen profiteren. Dat gaat dan weer wel ten koste van de subsidieregeling voor her stel van de bestaande historische schuren. Daar was 75.000 euro voor beschikbaar. Daar gaat nu 25.000 euro af Boeren die hun historische land- bouwschuur in oude luister her stellen krijgen voortaan veertig procent van de kosten vergoed, tot een maximum van 25.000 euro. Voor beide regelingen geldt: wie eerst komt, eerst maalt. Mocht op 1 oktober nog geld resteren, dan kan dat van het ene naar het ande re potje worden overgeheveld. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het chemieconcern Dow schrapt tweehonderd van de 2150 banen in Terneuzen. De maat regel is het lokale gevolg van een wereldwijde reorganisatie van het bedrijf die in december werd aan gekondigd. Ook zal in Terneuzen verder bezuinigd worden op aange nomen werk (contractors) en de eigen bedrijfsvoering. Op de Dow-vestiging in Delfzijl verdwij nen ook nog eens vijf banen. De ingreep levert een besparing op van circa veertig miljoen euro. De arbeidsplaatsen zullen volgens Dow-directeür Peter Holicki 'zo spoedig mogelijk verdwijnen'. In Terneuzen wordt het banenverlies voor een groot deel opgevangen door (vervroegde) pensionering en natuurlijk verloop. Met de on dernemingsraad is een sociaal plan opgesteld. „Toch kunnen we niet met alle mensen die het betreft een regeling treffen. Er zullen ook medewerkers ontslagen moeten worden. Niet alleen oudere, ook jongere mensen. We zullen probe ren dit aantal tot een minimum te beperken", zei Holicki. Overigens zullen de Dow-medewerkers die bij het chemiebedrijf mogen blij ven werken niet zeker zijn van het behoud van hun functie. Door het wegvallen van medewerkers en contractors dienen er intern her schikkingen te moeten worden doorgevoerd. In december kondigde de concern leiding een wereldwijde reorganisa tie aan. Mondiaal zouden er 5000 banen verdwijnen, elf procent van het totaal, en moesten er twintig fabrieken dicht. Dow Terneuzen conformeert zich met de sluiting van drie fabrieken en het afstoten van 200 banen redelijk aan de Dow-missie. Volgens Holicki kan Dow-Terneuzen weinig anders. „Als er drie fabrieken dichtgaan, dan betekent dat het werk van mensen komt te vervallen. Daar komt bij dat de gevolgen van de economische crisis veel slechter uitpakken dan dat we enkele maanden geleden hadden durven voorspellen. De vraag naar onze producten is drastisch afgenomen. Voor enkele is er wel weer wat groei, maar over de hele lijn is het nog steeds uitermate slecht en wanneer er een kentering valt te verwachten is volstrekt onduide lijk", aldus Holicki. door Henk Postma DOMBURG - Gemeentebestuur en bedrijfsleven in Veere huren sa men een hulpje in. Deze 'onderne mersmanager' moet de 'smeerolie' worden in de contacten tussen ge meente en ondernemers. Er wordt gezocht naar een parttimer die de ze klus zelfstandig klaart. De 'verbindingsman' (of vrouw) krijgt drie jaar de tijd om het nut te bewijzen. Jaarlijks wordt beke ken of het zinvol is ermee door te gaan. De gemeente telt er per jaar 45.000 euro voor neer. De Rabo bank vergoedt daarvan 15.000 eu ro, de Kamer van Koophandel 5.000. De Veerse Federatie van On dernemersverenigingen (FOV) zal optreden als steun en toeverlaat. De manager wordt betaald voor Thermphos, het vroegere Hoechst, maakt werk van een goed milieubeleid, maar loopt tegen grenzen aan. De provincie en omwonenden trekken aan de bel. door Harmen van der Werf Dat was schrikken. De provincie meldt eind vorig jaar dat zij Therm phos International in Vlissingen-Oost een dwangsom wil opleggen, als het bedrijf de uit stoot van het zware metaal cad mium niet aanzienlijk terug brengt. Hans van Dam, del altijd even ijve rige secretaris van de dorpsraad Nieuwdorp, zoekt via de zoekma chine 'google' uit welke eigen schappen cadmium precies heeft. Hij maakt zich zorgen. Cadmium is, zo blijkt uit informatie op inter net, een giftige stof die niet af breekt in het milieu, maar zich er in ophoopt. Van Dam klimt direct in de pen en vraagt de gemeente Borsele om opheldering. Borsele speelt de vra gen door naar de provincie, want" die is tenslotte verantwoordelijk voor de milieuvergunning van Thermphos International. Milieu ambtenaar Ron de Visser laat er geen gras over groeien. Hij ant woordt uitgebreid, in twee, volge- typte velletjes A4, waarvan de slot conclusie slechts een geruststellen de kan zijn. Thermphos International stoot dan wel meer cadmium uit dan de fosforproducent officieel mag, maar de vergunning is begin 2008 aanzienlijk aangescherpt. Lag de grens voor het uitstoten van cad mium eerder op 800 kilogram per jaar en zelfs enige tijd op 1000 kilo gram, die is nu teruggebracht tot 280 kilogram. Alle onrust lijkt dus voor niets ge weest. Thermphos International is bezig met een veranderingsproces en kan nog niet aan alle eisen vol doen. Waarom is het bedrijf dan akkoord gegaan met zo'n strenge vergunning? En waarom is niet eerst afgewacht tot nieuwe technie ken zich hadden bewezen? Rob de Ruiter, directeur van Thermphos International, kan zich die vragen leven dig voorstellen. Zat de wereld maar zo simpel in elkaar. Op een maandagochtend neemt hij met Dirk den Ottelander, manager vei ligheid, gezondheid, milieu en kwaliteit, en milieucoördinator Jac- quelien Wijkhuijs alle tijd om uit leg te geven. „We hebben ook de dorpsraad Nieuwdorp uitgeno- digd. We vertellen graag ons ver haal." Wat is er aan de hand? De Ruiter Thermphos-directeur Rob de Ruiter: „Nergens ter wereld is een vergelijkba re fabriek te vinden. We moeten alles zelf ontwikkelen." foto Thermphos vijftien tot twintig uur per week. Deze opzet passeert op 29 januari de gemeenteraad. Die is al min of meer akkoord. Daarbij is nadrukke lijk bedongen dat de manager zich niet voor het karretje mag laten spannen van individuele onderne mers. Die kunnen er wel terecht voor goede raad. Het is de bedoeling dat de mana ger de 'brug' wordt tussen onder nemers en de ambtelijke organisa tie, en er zorg voor draagt dat het gemeentelijk beleid en de activitei ten van de ondernemers met el kaar gaan 'zwaluwstaarten'. Onder nemersplannen wachten nu soms te lang op behandeling. En er wordt in het gemeentehuis niet al tijd voldoende meegedacht met ondernemers, is de klacht. ZIERIKZEE - Het is met drieënhalve meter de grootste in zijn soort. Daniëlle Boogert, Jaimy van der Schelde, Elmar Stouten en Cynthia Boogert (van links naar rechts), leerlingen van de afdeling bouwkunde van de Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee, zijn trots op de door hen gebouwde loungebank. De bank wordt vandaag afgewerkt." foto Dirk-Jan Gjeltema gaat terug naar 2007. De milieuver gunning voor Thermphos moet worden vernieuwd. „Vernieuwen met de oude waarden kan niet. Eu ropese regelgeving stelt strengere eisen. De provincie moet daar in de nieuwe vergunningen aan vol doen. En ook wij willen onze pro cessen aanpassen. Alleen, wat krijg je dan? De provincie wil snelheid, wij gaan liever voor realiteit, voor wat haalbaar is." Thermphos International gaat aan de slag met de interne verwer kingsprocessen van fosfaaterts. In grijpende wijzigingen moeten daarvoor worden aangebracht. In middels zijn twee van de drie ovens gereviseerd. De derde volgt dit voorjaar. De Ruiter: „Je praat over een investering van in totaal meer dan tien miljoen euro om het cadmium zoveel mogelijk bin nen te houden. Maar het punt is dat nergens ter wereld een verge lijkbare fabriek is als de onze. Con currenten zitten in China, Ka- zachstan en de Verenigde Staten. Zeker in die eerste twee landen gel den andere standaards en ook in de VS is de procesvoering heel an ders. Willen wij - zoals dat heet - aan de laatste stand der techniek voldoen, dan moeten we dat zelf ontwikkelen. En dat gaat soms met vallen en opslaan." In de aangepaste ovens raakten leidingen en kleppen verstopt. „Met als gevolg", legt De Rui ter uit, „dat we weer terug moes ten vallen op het oude proces. We konden de gewenste vermindering van de hoeveelheid cadmium niet halen en stootten dus meer uit dan vergund." De provincie trok daarover eind vorig jaar officieel aan de bel. De Ruiter en zijn milieumedewerkers vinden dat vervelend. Maar ze zijn ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn de situatie op tijd onder controle te hebben. De jaaruit- stoot moet 1 juni 2010, gerekend vanaf 1 juni 2009, op de vergunde 280 kilo cadmium liggen. Milieu ambtenaar De Visser: „Anders gaat de dwangsom lopen van 25.000 euro per maand, met een maximum van 300.000 euro." De Ruiter wil er niet aan denken dat dit gebeurt. „De milieu-investerin gen die wij doen, zijn voor ons een licentie - een vergunning - om te bestaan." De bal ligt bij Thermphos Interna- MIDDELBURG - Leerlingen van basis school Acaciahof in Middelburg schonken gisteren ruim vijfhon derd kilo levensmiddelen aan de Voedselbank Zeeland. Met name koffie, thee, pasta en rijst. Vanaf september 2007 spaarden de leerlingen van die school wekelijks geld om daarmee boodschappen te kunnen doen voor de Voedsel bank. Daarnaast hebben ze ook meegeholpen met werken bij de Voedselbank. Op hun beurt gaven vrijwilligers op de school uitleg over armoede in de nabije omge ving. Zo deelt de Walcherse Voed selbank wekelijks bijna tweehon derd voedselpakketten uit aan ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20