Afrik* Kabinet wilde meedoen aan inval in Irak GEFELICITEERD! PZC OcLS Dow Terneuzen krimpt in HZ-primeur met DNA-lab: spuug maar in het epje 2 en 3 AFRIKAJAAR IN GOES Spiegel van een zieke geest 7,8 en 9 Oververhitte Djokovic moet de strijd staken 29 Nederland stond in 2003 op het punt een fregat te sturen. De elektrische Innergy fiets is gekozen tot Fiets van het Jaar O Een filmpje over het concert is te vinden op www.pzc.nl HS Word ook abonnee! WOENSDAG 28 januari 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 23 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 www.pzc.nl/afrikajaar WALCHEREN DEN HAAG - Het kabinet heeft in 2003 wel degelijk overwogen mili taire steun te geven aan de inval in Irak. Ook was er in maart van dat jaar al een brief van het kabinet in voorbereiding waarin het de Twee de Kamer wilde vragen om een oorlog te beginnen, samen met de VS en Groot-Brittannië. Uiteinde lijk kwam het niet zo ver, omdat de PvdA al tijdens de kabinetsfor matie die toen speelde, duidelijk maakte op geen enkele manier mi litaire steun te willen verlenen. Premier Jan Peter Balkenende heeft altijd ontkend dat de Ameri kanen formeel om steun hebben gevraagd. Maar uit documenten van RTL Nieuws blijkt dat het wel degelijk de bedoeling was in elk ge val een fregat te sturen. Ook zou Nederland elders taken van de Amerikanen waarnemen, zodat die zich konden vrijmaken voor Irak. Dat laatste is overigens geen feitelijke deelname aan een oorlog. PvdA-senator Klaas de Vries is ver bijsterd over de nieuwe feiten. Hij maakt zich sinds eind vorig jaar sterk voor een parlementair onder zoek naar de gang van zaken. „Ik wist absoluut niet dat er al een zo geheten artikel 100 brief klaar lag. Als het parlement daarmee in stemt, ga je ermee akkoord dat jouw land een oorlog voert. Dat is nogal wat." Het verklaren van een Het kabinet heeft in 2003 wel degelijk overwogen militaire steun te geven aan de inval in Irak. Het was de bedoeling in elk geval een fregat te sturen. oorlog wordt geregeld in artikel 100 van de Grondwet. Ook de fractie van D66 in de Twee de Kamer is verontwaardigd. Frac tieleider Alexander Pechtold eist openheid van de premier. Hij hoopt die over twee weken tijdens een debat te krijgen. „De premier moet zijn strijd tegen de waarheid staken en een onderzoek niet lan ger blokkeren", zegt Pechtold. „Hij moet nu eindelijk volledige open heid van zaken geven." Pechtold wijst erop, dat er steeds weer nieuwe feiten naar buiten ko men over de steun aan de aanval op Irak. Vorige week werd bekend dat topambtenaren het kabinet ad viseerden om de oorlog niet te steunen, omdat die in strijd was met het internationale recht. Ook volgens de SP is een onder zoek naar de Nederlandse betrok kenheid bij de Irak-oorlog niet meer tegen te houden. „Er zijn te veel kwesties die moeten worden opgehelderd." In de Tweede Ka-' mer is er nog geen meerderheid voor. Het CDA is fel tegen en de PvdA is wel voorstander, maar heeft zich bij de kabinetsformatie neergelegd bij de wens van het CDA. Gisteren zei oud-CDA-pre- mier Ruud Lubbers er voor te zijn 'zo snel mogelijk totale openheid te geven'. Lubbers: „We kunnen ons met de belangrijke vragen waar Nederland nu voor staat niet veroorloven hier lang tijd aan te verspillen." Voor de WD in de Tweede Ka mer is het document niet voldoen de om een onderzoek te steunen. In de Eerste Kamer lijkt de WD al wel voor een onderzoek, omdat de fractie ontevreden is over de ant woorden die Balkenende op eerde re vragen heeft gegeven. www.kras.nl/innergy MIDDELBURG - Ex-Rolling Stone Bill Wyman, 72 jaar in middels, trad gisteravond op in een compleet uitver kochte Stadsschouwburg in Middelburg. Hij speelde met zijn 'hobbyband' Rhythm Kings, vol muziekcoryfee- ën, een keur aan popklassiekers. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De werkgelegenheid bij Dow in Terneuzen neemt af. Van de 2150 banen bij de vestiging zullen er op termijn tweehonderd verdwijnen. Naar verwachting wordt het banenverlies groten deels opgevangen door pensione ring en natuurlijk verloop. De in krimping is het gevolg van een we reldwijde reorganisatie die het con cern in december aankondigde. pagina 19: Dow Terneuzen schrapt tweehonderd banen c§> pagina 27: verslag concert Zeeland: 2 en 3, 17 t/m 25; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Achter grond: 10; Meningen: 11; Economie: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur/ Agenda: 27; Sport: 29 t/m 33; Televisie: 34 en 35. Ontkennen Holocaust moet strafbaar blijven Zie ook pagina 4 reageer op www.pzc.nl reacties; 541 Bedrijven gaan te snel over op massaontslag 85% BMfns 15% Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1