Chinezen zijn beter af in Guantanamo Stip Reizenvoordeel... IBslfe Arabische tv interviewt Obama m$SêÊü!B Terreurverdachten wacht na sluiting berechting in thuisland. 1 O Woensdag 28 januari 2009 PZC i yi'itmiiSilttiif»!» tm cnitiKsititoiuxmi},'}» fgpjfijjp WSfrït.t l yit&m ij. iMWft'MAHtóif'Si. SM| door onze correspondent Remko Tanis China staat volledig achter de sluiting van de Ameri kaanse terreurgevangenis in Guantanamo Bay. Het land kan na- melijk'niet wachten om de zeven tien Chinezen die er vastzitten in handen te krijgen en te berechten. „De Chinese terreurverdachten moeten zo snel mogelijk terug naar China, om onmiddellijk te worden onderworpen aan de Chi nese wet." Wie zo'n ontvangst staat te wachten, blijft liever zitten waar hij zit. Zelfs als dat Guantana mo Bay is. De uitspraak van China's ministe rie van Buitenlandse Zaken is een reactie op de aanstaande sluiting van het Amerikaanse gevangen kamp. Grote vraag is waar alle 248 overgebleven gevangenen naar toe moeten. De zeventien Chinezen vormen een bijzonder lastige groep. Het zijn Oeigoeren: moslims uit Chi na's noordwestelijke regio Xinjiang. Ze belandden, met vijf landgenoten, in 2002 in Ameri kaanse handen na te zijn opgepakt in de bergen van Pakistan. Ze be weerden op de vlucht te zijn voor het Chinese regime. China ziet ze als terroristen, die vechten voor on afhankelijkheid. Peking voert daar om een eigen 'War on Terror' te gen de Oeigoeren. China was altijd erg gelukkig met de harde toon van de voormalige Amerikaanse president Bush en zijn 'oorlog tegen terreur'. Het gaf China een vrijbrief om zelf ook hard op te treden tegen groepen die volgens Peking ook als terroris ten aangemerkt kunnen worden, zoals vrijheidsstrijders onder de Oeigoeren, Tibetanen en Taiwane- zen en dissidenten die vechten voor democratie. „We moeten in de strijd tegen terreur geen dubbe le standaard gebruiken", benadruk te China iedere keer als er kritiek kwam dat het land mensenrech ten zou schenden. Via een afrastering praat een bewaker (met pet) met een gevangene in Guantanamo Bay. Tegelijkertijd heeft China het ge vangenkamp op Guantanamo al tijd gebruikt om Amerika te be schimpen. Telkens als het Westen kritiek had op China's naleving van de mensenrechten, hoefde ie mand alleen maar te wijzen naar Guantanamo. „Het martelen van gevangenen is synoniem gewor den voor de VS", schreef de Chine se regering vorig jaar in haar jaar lijkse rapport over de mensenrech tensituatie in Amerika. Ironisch genoeg weigert Washing ton nu de zeventien Oeigoeren naar China te sturen, uit vrees dat ze daar worden gemarteld. Peking benadrukte deze week dat marte ling volgens de Chinese wet is ver- 'Wat er met hen gebeurt als ze in handen van China vallen, is makkelijk te raden' boden. Een Amerikaanse over heidsfunctionaris houdt echter voet bij stuk: 'we sturen geen ge vangenen naar landen die hen mis handelen' en 'we sturen de Oeigoe ren niet terug naar China'. Amerika oordeelde in 2004 al dat de Oeigoeren geen terroristen wa ren, tenminste, het ging niet om een groep die Amerika wilde aan vallen. Sindsdien wordt al gezocht naar een land, buiten China, dat ze wil opvangen. In 2006 werden er vijf overgebracht naar Albanië, een van de armste landen van Eu ropa. Niemand wil de overige zeventien. Australië zou onlangs, onder hevi ge druk van Peking, z'n bereidheid foto Brennan Linsley/EPA om de Oeigoeren op te nemen hebben ingetrokken. Wat er met hen gebeurt als ze uiteindelijk wel in handen van China vallen, is niet moeilijk te raden. Peking acht al bewezen dat ze lid zijn van het Oost-Turkmenistan Bevrijdings Front, een organisatie die ook door de Verenigde Naties als ter reurgroep is bestempeld. Het lukt maar weinig Oeigoeren zich succes vol te verdedigen tegen zo'n aan klacht. Meestal leidt een korte rechtszaak tot een lange celstraf of executie. ...of boek bij één van de 175 D-reizen vakantiewinkels boek online of bel 020 - 66 22 222 President Barack Obama heeft maandag een interview gege ven aan de Arabische tv-zen- der Al-Arabiya. Hij zei daarin dat de VS inzake het Midden-Oosten maar al te vaak beginnen met de wet voor te schrijven in plaats van te luisteren. Het interview is een van de stappen waarmee de nieu we Amerikaanse regering probeert een beter contact te krijgen met de Arabische leiders. Obama zei het belangrijk te vinden meteen aan de slag te gaan in het Midden Oosten en Midden Oosten-gezant George Mitchell - op rondreis door het gebied - te hebben opgedragen met alle partijen te praten. Maar Mitchell moet allereerst luis teren, aldus Obama, want 'te vaak beginnen de VS met een dictaat op te leggen'. V: Op 11.1,1:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10