Harder werken met minder mensen dget 'Dit blijft gewoon doorgaan.' Kille rekenaar -m Steeds stiller Consumenten laten de platte schermen en dvd-recorders van Philips links liggen. Hoogleraar economie Ton van Schaik over de huidige ontslagronde. PZC Dinsdag 27 januari 2009 9 Jan Hommen, nieuwe INC-topman Jan Hommen (65) werd afgelopen jaar door zakenblad FEM Business nog uitgeroepen tot de machtigste bestuurder van ondernemend Nederland. Hommen is bij veel grote Nederlandse concerns doorgestoten tot de top. TNT, Reed Elsevier, Philips, Campina en INC, prijken allemaal op zijn cv. Hij staat bekend als kille rekenmeester. Als voormalig financieel topman van Philips ruimde hij de puinhopen op in de boekhouding van het elektronicaconcern. Tot juni 2005 was Hommen bij Philips de man die de contacten onderhield met analisten en aandeelhouders. Hoewel hij bekend staat als een rustig bestuurder en hij zelden op de voorgrond treedt, is hij onder beleggers minstens zo bekend als Philips-topman Gerard Kleisterlee. Hommen is geen prater, maar als hij praat, spreekt hij de taal van het concern. Toen zijn functie als financieel topman er in 2005 opzat bij Philips, werd hij al gepolst als financieel topman voor INC. Uiteindelijk werd hij president-commissaris bij de bankverzekeraar. Vraag is of Hommen een tussenpaus is, of zich langer als topbestuurder aan INC gaat binden. Het is immers geen gebruikelijke stap voor een president-commissaris om een falende topman op te volgen. Daarentegen heeft Hommen wel meer tijd gekregen. De gehuwde vader van vier kinderen legt dit jaar namelijk zijn voorzitterschap van de raad van commissarissen bij TNT neer. Michel Tilmant, de opgestapte INC-topman Bestuursvoorzitters van grote ondernemingen praten doorgaans het liefst over hun successen. Zodra het minder gaat, wordt het stil. Als er iemand is die aan dat profiel voldoet, dan is het wel de Belg Michel Tilmant, de gisteren opgestapte topman van bankverzekeraar INC. Twee jaar geleden trok Tilmant (56) nog een lange neus naar de Nederlandse overheid. Hij dreigde INC uit Nederland weg te halen vanwege het slechte belastingklimaqt en de discussie over topbeloningen. Het tij keerde echter toeVi de bankverzekeraar zich vorig jaar oktober gedwongen zag zijn toevlucht te zoeken tot diezelfde overheid. Tilmant zat er bleekjes bij toen hij tien miljard euro staatssteun kreeg, waarmee het bedrijf zijn buffers versterkte. De topbankier zal stilletjes hebben gehoopt dat het daarbij zou blijven, maar de geruchten over mogelijke problemen bij het bankconcern hielden aan, waardoor INC vorige week een forse duikeling maakte op de beurs. Cisteren werd bekend dat de Staat garant zal staan voor een groot deel van de investeringen van INC in de Amerikaanse hypotheeksector. Daardoor wordt de kredietwaardigheid van de bank versterkt. Voor Tilmant is het nu einde oefening. Hij blijft aan INC verbonden als adviseur tot aan zijn pensioen in augustus. p het budget van ongeveer 77 mil- voor de sponsoring van de Formule tsor van het Renault-team, waarvoor jr. rijden, en titelsponsor van enke- ifgelopen twee jaar zijn naamsbe- t dankzij deze populaire autosport. :n geen commentaar geven. foto's ANP door Rik Elfrink en Bart-Jan van Rooij Dat Philips een gigantische dreun krijgt door de eco nomische crisis die sinds eind september wereldwijd gena deloos toeslaat, komt niet als een verrassing. De dieprode cijfers van Philips volgden na eerdere onheilsberich ten uit de elektronica- en technolo giesector. De lichtdivisie lijdt on der de malaise op de huizenmarkt en in de auto-industrie. Ook de consumententak staat onder grote druk door de economische terug val. Consumenten laten momen teel vooral de platte schermen en randapparatuur als dvd-recorders van Philips links liggen. Het zorgde ervoor dat Philips in het laatste kwartaal van 2008 in het rood dook. Daarmee is het erg ste nog niet achter de rug. Phi lips-topman Gerard Kleisterlee liet zich gisteren niet verleiden tot een voorspelling voor 2009 en 2010 maar zei wel dat het dit kwartaal alleen maar slechter wordt. Verder vooruitkijken wil hij pas als de mist van deze crisis is opgetrok ken. Ook Philips' branchegenoten Sony en Samsung kwamen de afgelopen weken met teleurstellende jaarrap porten. Samsung moest voor het eerst in zijn bestaan een net- to-kwartaalverlies van omgere kend 12 miljoen euro bekendma ken. Bij Sony legt de kredietcrisis een zware hypotheek op de resulta ten. De Japanners worden keihard geraakt door tegenvallende consu mentenverkopen en verwachten dit boekjaar een nettoverlies van 1,2 miljard euro. Consumenten kijken de laatste maanden de kat uit de boom en stellen grote uitgaven voor kloeke lcd-schermen steeds vaker uit. De melkkoe van de Japanse groot macht is daardoor in een klap een zorgenkindje geworden. Sony kon digde in december al aan 8.000 ba nen te gaan schrappen; duidelijk is al dat het daarbij niet zal blijven. Een van Philips' grootste concur renten is General Electric (GE). De Amerikaanse industriereus zag de winst in het vierde kwartaal van 2008 met bijna 50 procent teruglo pen. Het noopte GE tot het schrap pen van 11.000 banen. Philips denkt de zwakke resultaten bij consumentenelektronica deels te kunnen ondervangen door op andere gebieden te focussen, zoals de medische divisie. Volgend jaar zal nog 35 procent van de omzet uit de verkoop van radio's, tv's, huishoudelijke apparaten en ande re consumentenproducten komen. Dit jaar was dat nog 43 procent. De omzet van de medische divisie stijgt dit jaar naar verwachting tot 35 procent van het totaal (in 2008 was dat 30 procent). Niet alleen moet Philips dit jaar met minder mensen gaan werken, bij het personeel dat blijft gaat ook nog eens de zweep erover. Kleister lee: „Dat is een van de zaken waar we nog ontevreden over zijn. De productiviteit per medewerker moet omhoog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9