Massa-ontslagen Staat speelt bij ING hoog spel Bankverzekeraar moet verplicht kredietkraan opendraaien. ING snijdt in F1 -buc mm Y/As w «SM. >/ssms «smst «W <gf 'S 8 I Dinsdag 27 januari 2009 PZC Gure groot Met duizenden tegelijk schrapten drie grote Nederlandse ondernemin gen gisteren vele duizenden arbeids plaatsen. Bankverzekeraar ING, tech nologieconcern Philips en staalreus Corus bliezen de gure wind aan die ook op de Nederlandse arbeids markt is opgestoken. En het wordt nog veel erger. door René Aveskamp Grote getallen maken indruk, zoals de massa-ontslagen bij ING, Philips en Corus. Wereld wijd gingen gisteren volgens het Britse dagblad The Guardi- na 67.000 banen in rook op. Maar ook bij kleinere bedrijven is (drei gend) ontslag dezer dagen aan de orde van de dag. Bijna dagelijks valt er een autodealer om, makelaarskantoren doen de deur dicht, tal van bedrijven die afhankelijk zijn van de autoindustrie hebben de productie terugge schroefd. In de bouw verdwijnen tiendui zenden banen. Gisteren kondigde Luxa flex-producent Hunter Douglas aan tachtig van de tweehonderd banen in Rotterdam te moeten schrappen. Bij de Nederlandse vesti ging van Canon verdwijnen tweehonderd banen. Geen dag zal de komende maanden voorbij gaan zonder dergelijke berichten. De laatste keer dat het zo hard ging was in de jaren tachtig van de vorige eeuw, toen het aantal werklozen opliep van 200.000 naar bijna een miljoen. „Dit blijft gewoon doorgaan", zegt de Tilburgse hoogleraar eco nomie Ton van Schaik. Vorige week rappor teerde het Centraal Bureau vo&r de Statis tiek een snel oplopende werkloosheid. Met 3,7 procent werklozen is het leed niet te ver gelijken met de ellende in Spanje, waar in middels 14 procent van de beroepsbevol- door Jasper van de Kerkhof Krap honderd .dagen nadat minister Wouter Bos (Fi nanciën) de portemonnee trok om ING uit de brand te hel pen, reikt de overheid de geplaag de bankverzekeraar opnieuw de helpende hand. De Staat zal deels garant staan voor de 'giftige' beleg gingen die ING op de balans heeft staan. Het mag nog geen nationali satie heten, maar stapsgewijs neemt de overheid zo het heft in handen bij de grootste financiële instelling van het land. ING krijgt heel wat te slikken. De bankverzekeraar moet verplicht de kredietkraan opendraaien voor particulieren en bedrijven. Bonus sen voor de top zijn dit jaar taboe, nadat Bos eerder al een streep haal de door de prestatiebeloning van 2008. Opmerkelijk is dat ING wordt gedwongen PIN - een uniek Nederlands betaalsysteem dat naar verwachting in 2013 moet wijken voor een Europese standaard - zo lang mogelijk overeind te houden. Bij de eerdere steunronde had de Staat al een veto bedongen over be langrijke besluiten en het recht twee commissarissen te benoe men. Bij elkaar opgeteld is dat een hoge prijs, maar het kabinet steekt zijn nek dan ook verder uit dan ooit tevoren. Bij de eerdere steuno peratie kreeg ING tien miljard eu ro om de balans op te poetsen, waarvoor de overheid een aantrek kelijk rendement bedong. Nu staat de overheid voor 80 pro cent garant voor de 'toxic assets' van ING: investeringen in de Ame rikaanse woningmarkt waarvan de waarde in deze tijden uiterst onze ker is. ING waardeert die portefeuille nu op 35 miljard dollar. De bankverze keraar wordt daarmee verlost van de boekhoudkundige verplichting om de verliezen op de slechte be leggingen elk kwartaal in minde ring te brengen op de winst of het eigen vermogen. ING blijft wel ei genaar van deze portefeuille, maar de eventuele verliezen komen deels voor rekening van de Staat in de verhouding 80 (Staat) 20 (ING). Door de slechte beleggin gen te isoleren, krijgt ING meer lucht en kan de tien miljard staats steun beter zijn werk doen. Van een kapitaalinjectie is dus wind geselt en klein geen sprake, de maatregel kost in beginsel niets. Sterker nog, Bos denkt dat de schatkist er wel bij vaart omdat de staat óók deelt in de opbrengst als de probleempor tefeuille in waarde stijgt. Het pers bericht van het ministerie van Fi nanciën doet voorkomen alsof dat zo goed als zeker is. Onder normale omstandigheden wellicht. Maar de ongekende eco nomische neergang van de laatste weken en de wereldwijde finan ciële malaise stelt de zekerheden van weleer in een ander daglicht. Niets is zeker, of zelfs bijna zeker, op dit moment. Blijft herstel van de markt voor beleggingen in de Amerikaanse woningmarkt uit, dan moet de overheid vroeg of laat.voor miljarden euro's bijsprin gen. Bos speelt hoog spel met het geld van de belastingbetaler. king zonder werk zit. Ruim drie miljoen mensen. Zo hard zal het in Nederland niet gaan. Maar vijf- tot zeshonderdduizend werklozen eind dit jaar achten deskundigen zeer wel mogelijk. Rampzalig is dat niet. De arbeidsmarkt was de afgelopen vette jaren nogal overspannen. En met de pensione ring van de babyboomgeneratie in het ver schiet komt er over enkele jaren veel werkge legenheid op de markt. Maar daar is de werkloze van nu niet mee geholpen. Reden waarom de vakbonden aandringen op de vorming van banenpools, waardoor kennis en kunde niet verloren gaat. De problemen bij grote concerns als Philips, Corus en ING zijn onvergelijkbaar. Philips lijdt onder de kopersstaking bij het publiek, Corus kan door de wereldwijde economi sche crisis minder staal kwijt tegen aan vaardbare prijzen. Relatief normale gevol gen van de economische wetmatigheid van goede en slechte jaren. Bankverzekeraar ING daarentegen is het slachtoffer van de wereldwijde kredietcrisis die begon met de ontmaskering van de Amerikaanse rommelhypotheken. Ook de Amsterdammers konden de verleiding niet weerstaan om voor tientallen miljarden eu ro's te beleggen in wat nu dubieuze hypo theken blijken te zijn. Een jaar geleden nog beweerde topman Tilmant met droge ogen dat ING hier geen grote schade door zou lij den. Gisteren wentelde het concern het risi co van ruim 27 miljard dollar in kwetsbare Amerikaanse hypotheken af op de Neder landse belastingbetaler. Minister Bos van Fi nanciën maakt zich daar geen zorgen over. Volgens hem is er ook geen alternatief Want een eventueel faillissement van ING zou de ellende aanzienlijk grote maken. Als ING ook na het nieuwe financiële infuus nog overeind blijft. De belegger lijkt daar wel vertrouwen in te hebben. Op de Amster damse beurs spoot het verschrompelde aan deel met bijna 28 procent omhoog. De Brit se concurrent Barclays, die zegt helemaal geen last van de crisis te hebben, deed het nog beter op de Londese beurs: een winst van liefst 73 procent. ING bezuinigt dit jaar 40 procent oj joen euro dat het beschikbaar heeft 1. De bankverzekeraar is hoofdspon Fernando Alonso en Nelson Piquet le Grote Prijzen. De bank heeft de a kendheid wereldwijd flink vergrooi Het team van Renault wilde gistere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8