Ierse ervaring zal Mitchell in Midden-Oosten weinig helpen m 529 f6981 17991 18791 EU niet happig op gevangenen VS Lidstaten willen eerst duidelijkheid over veiligheid. Britse parlement weert Wilders' film Fitna Regering van IJsland houdt het voor gezien Moslimraad Indonesië verbiedt roken Noodlanding na botsing met vogels Russische marine wil basis in Georgië Boete voor ex-topman van Deutsche Post Kijk op KRAS.NL of vraag onze gratis brochure aan! j$r! J s dgn NORMANDIË Invasiestranden s dgn Tuinen Kastelen van ENGELAND PBTj', s d2n SPANJE PORTUGAL tmA ri i l/yste lil waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm President Obama wil 'actieve Barak van de Arbeiderspartij pre- mier, nu wordt het Benjamin Net; bemoeienis'met het vlJIBPB"--'TgÉgj®1'''" nyahu met waarschijnlijk een - lirechtse meerderheid. Netanyahu President Obama wil 'actieve bemoeienis' met het Midden-Oosten. Zijn gezant George Mitchell boekte sue ces in Noord-lerland. President Barack Obama wil het Midden-Oosten de cen trale rol laten spelen in zijn buitenlandse politiek. Hij heeft be loofd dat hij niet zoals zijn voor ganger lijdzaam zal toekijken hoe Israëliërs en Palestijnen elkaar moe praten. Als blijk daarvan stuurt hij al een week na zijn aan treden zijn speciale gezant naar de regio. George Mitchell arriveert morgen in Tel Aviv nog voor Israël een nieuwe regering heeft geko zen. Maar het tijdstip heeft natuur lijk ook te maken met de nood zaak een duidelijk einde te realise ren voor de Gaza-oorlog. Makkelijk krijgt hij het niet. Steeds meer Israëliërs en Palestijnen lij ken ervan overtuigd dat hun con flict onoplosbaar is. Mitchell kent die sfeer uit Noord-lerland, waar hij na moeilijke onderhandelingen in 1998 het Akkoord van Belfast be reikte. Maar het ontmoedigt hem niet. „Afgaande op mijn ervarin gen in Noord-lerland kan ik alleen ANALYSE door onze correspondent Ad Bloemendaal maar zeggen dat er niet zoiets be staat als een eeuwigdurend con flict", zei hij vorige maand op een studiebijeenkomst in Tel Aviv. „Conflicten zijn het werk van men sen en ze kunnen door mensen worden beëindigd." De 75-jarige Mitchell, zoon van een Amerikaanse vader en een Li banese moeder, is bekend met het Midden-Oosten. In 2000 onder zocht hij de achtergronden van de eerste Palestijnse intifada. Zijn rap port gaf beide partijen in ongeveer gelijke mate de schulden vormde in 2003 de basis voor de routekaart naar vrede. De Palestijnen kregen ervan langs wegens hun tolerantie jegens terreurgroepen en Israël we gens de uitbreiding van zijn neder zettingen in bezet gebied. Sinds 2003 is er echter nogal wat veranderd in het Midden-Oosten. Destijds vertegenwoordigde Jasser Arafat de Palestijnen. Nu zijn ze hopeloos verdeeld tussen Fatah en Hamas. In 2000 was in Israël Ehud Barak van de Arbeiderspartij pre mier, nu wordt het Benjamin Neta nyahu met waarschijnlijk een rechtse meerderheid. Netanyahu trapte gisteren nog tegen wat Pales tijnse schenen door te melden dat hij 'natuurlijke aanwas' van de ne derzettingen geen probleem vindt. Mitchell kan zijn ervaring als on derhandelaar goed gebruiken, maar het Israëlisch-Palestijnse con flict laat zich moeilijk vergelijken met dat in Noord-lerland van voor de Goede Vrijdag-akkoorden. Het enige doel van de IRA was het ver drijven van de Britten. Harnas wil de joodse staat vervangen door een islamitische. Dat maakt onder handelen tot een bijna hopeloze opgave. George Mitchell door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EU staat niet te trap pelen om zo'n zestig niet-veroor- deelde gevangenen uit het Ameri kaanse kamp Guantanamo Bay op te nemen, zodra die door de VS worden vrijgelaten. Het feit dat zij zich daarna vrij door een groot deel van Europa kunnen bewegen, noopt tot voorzichtigheid, zo bleek gisteren tijdens beraad van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Nederland liet al weten niet bereid te zijn gevangenen uit het kamp op te vangen, maar ook hij de an dere EU-lidstaten heeft minister Verhagen weinig enthousiasme be speurd. Volgens Verhagen vindt de EU dat de VS de mensen zelf moe ten opnemen. De lidstaten willen eerst zekerheid dat de veiligheid in LONDEN - PW-leider Geert Wil ders mag zijn anti-Koranfilm Fitna niet vertonen in het Britse parle ment. Dat zou donderdag gebeu ren, maar Wilders heeft te horen gekregen dat de bijeenkomst niet doorgaat. Volgens de krant Daily Times heeft het Britse parlement besloten de vertoning af te gelas ten na felle protesten uit de mos limgemeenschap. REYKJAVIK - De regering van IJs land is afgetreden. Dat heeft pre mier Geir Haarde gisteren bekend gemaakt. De regering van IJsland lag al maanden zwaar onder vuur. De grootste banken van het land, waaronder Icesave, zijn mede door de kredietcrisis failliet gegaan. Het financiële systeem is daardoor in gestort en het land is nagenoeg bankroet. Op 9 mei worden ver vroegde verkiezingen gehouden. JAKARTA - Indonesische moslims mogen niet langer roken op open bare plaatsen. De belangrijkste moslimraad van Indonesië, de Raad van Ulema's, heeft een rook verbod uitgevaardigd. Het verbod is geen vrijbrief voor de volgelin gen om rokers aan te pakken. Ook mogen moslims aan yoga doen, zo lang het als lichamelijke oefening gebeurt en niet als meditatie. ISTANBUL - Een Turks passagierstoe stel heeft gisteren een noodlan ding moeten maken na een bot sing met een zwerm vogels. Een van de motoren van de Airbus viel kort na de start uit. Het toestel met 143 passagiers kon veilig terug keren naar Istanbul. Eerder deze maand moest een Amerikaanse Airbus een noodlanding maken op de Hudson-rivier in New York, nadat het door vogels was geraakt. Europa geen gevaar loopt door het opnemen van de terreurverdach ten. De ministers van Justitie bui gen zich daar de komende maan den over. Een besluit valt niet op korte termijn, aldus Verhagen. De nieuwe Amerikaanse president Barack Obama wil Guantanamo dit jaar sluiten. Vorige week leken zeven EU-landen bereid gevange nen op te nemen, maar gisteren krabbelden Portugal, Spanje, Frankrijk, Zweden, Finland, Groot-Brittannië en Ierland terug. MOSKOU - De Russische Zwarte Zee-vloot opent dit jaar nog een basis aan de kust van de Georgi sche provincie Abchazië vanwege de aanhoudende onrust in de Zuid-Kaukasus. Dat zei een woord voerder van de Abchazische leider Sergej Bagapsj gisteren. In augus tus voerden Rusland en Georgië een korte oorlog over de opstandi ge Georgische regio Zuid-Óssetië. BOCHUM - Voormalig topman van Deutsche Post Klaus Zumwinkel (65) is gisteren door de rechtbank voor belastingontduiking veroor deeld tot twee jaar voorwaardelij ke gevangenisstraf en een boete van een miljoen euro. Hij liep in februari 2008 tegen de lamp, nadat de inlichtingendienst BND voor een paar miljoen een dvd met bankgegevens uit Liechtenstein had gekocht van een informant. Kies deze zomer voor één van de comfortabele en complete busreizen van KRAS.NL! Wij nemen u mee naar de mooiste plekjes van Europa, waar leuke excursies op het programma staan. Bovendien is niet alleen het vervoer per Comfort Class bus meer beenruimte) inbegrepen, maar is ook altijd het ontbijt en veelal ook het diner inclusief. Waarom zou u verder zoeken? 7 dgn ITALIAANSE Bloemenrivièra v-'" ÉLlmI ■■if nmr-rgBi gjgfc Ifa.. Vertrekdata: 25/4,16/5, 20/6, 4/7, 29/8,12/9 In Normandië, van D-day en de invasiestran den, bezoekt u de mooie Cöte Fleurie, Mont St. Michel, Caen en het natuurgebied Suisse Normande. U verblijft in een modern familiehotel. Incl. ontbijt en diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/35504 Vertrekdata: 16/5, 27/6, 11/7, 8/8, 12/9 De vele mooie fuinen en de weelderige bloemenpracht in Zuid-Engeland. doen bijna subtropisch aan. De rijke geschiedenis van deze streek wordt verteld door de burchten en kastelen.-U verblijft in Bournemouth. Incl. ontbijt en diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/35558 vanaf Vertrekdata: 24/4, 8-22/5, 5/6, 10-24/7, 7/8, 4-18/9 Op het schiereiland Istrië bezoeken we de historische stad Pula, het deftige Opatija, bewonderen het natuurschoon en de pittoreske dorpen. U verblijft aan de Kroatische kust. Incl. ontbijtbuffet en diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 pers. Zie www.kras.nl/35525 Vertrekdata: ma. van 27/4 t/m 19/10 U brengt een bezoek aan het romantische Venetië en aan Florence. In Umbrië maakt u kennis met Assisi en de Eeuwige Stad Rome. De Scheve Toren van Pisa vormt het sluitstuk. U verblijft in goede toeristenklasse hotels. Incl. ontbijt en 9 x diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/35519 vanaf IMi,i vanaf Vertrekdata: ma. van 25/5 t/m 7/9 Tijdens deze boeiende rondreis bezoeken we Hanzestad Gdansk, de Mazurische meren, hoofdstad Warschau, het prachtige Krakau en het voormalige concentratiekamp Auschwitz. U verblijft in toeristenklasse hotels. Incl. ontbijt en diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/35557 Vertrekdata: 22/5, 12/6, 3/7, 4-18/9 Maak kennis met de talrijke natuur- en cultuurschatten van Spanje en Portugal. Bezoek o.a. San Sebastian, Salamanca, Coimbra en Lissabon. U verblijft in toeristen klasse hotels. Incl. ontbijtbuffet en diner. Prijs is p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/35524 xana f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7