'Zeg aardige woorden tegen elkaar' bobbff Gimbrère HELFT van de HELFT Goud voor fraai konijn Terneuzen krijgt wellicht kennispolder Filmmuziek bij optreden Nut Uitspanning Ouders spelen een belangrijke rol bij de Zonnewijzer. GEHELE WINTERCOLLECTIE Zierikzeeënaar wordt nationaal kampioen met 'klein chinchilla'. Initiatiefgroep wil bundeling studiecentra in Koegorspolder. S PZC Dinsdag 27 januari 2009 21 De PZC belicht in een serie de kleine basisscholen op Schouwen-Duive- land. Vandaag: Chr. basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire. door Marijke Vael ZONNEMAIRE - 'Anders zijn is leuk'. 'Zeg alleen aardige woorden tegen elkaar'. Het zijn twee van de in jip-en-janneketaal geformuleerde regels die het pestprotocol van christelijke basisschool de Zonne wijzer vormen. Uitgevoerd in kleu rige letters en geïllustreerd met grappige plaatjes hangen ze in de klaslokalen van de school in Zon nemaire. Er zijn ook schoolpleinregels op de school. Ze werden opgesteld na opmerkingen van ouders over het feit dat kinderen op het school plein nogal 'hard' tegen elkaar zijn. Want behalve normen en waarden spelen ook ouders een be langrijke rol op de Zonnewijzer. Ze zitten niet alleen in de mede zeggenschapsraad en ouderraad, maar beheren ook de schoolbiblio theek, helpen leerlingen bij het ontwikkelen van technische en creatieve vaardigheden, gaan mee op schoolkamp en organiseerden pas nog een sponsorschaatsevene- ment ten bate van meer speeltoe stellen op het plein. Maar ze lopen ook gemakkelijk de school binnen met vragen en opmerkingen. „Als leerkrachten kennen wij niet al leen de kinderen bij naam, maar ook hun ouders. Ze zijn enthou siast en betrokken bij de school," vertelt Ingrid Renes, sinds april 2006 directeur van de school. De Zonnewijzer is de enige basis school in Zonnemaire, een dorp waar zo'n 800 mensen wonen. Er zijn vier combinatiegroepen die worden geleid door negen leer krachten, onder wie de directeur en een zorgcoördinator voor kinde ren met leerproblemen. De mees ten van hen werken parttime. Twee leerlingen komen uit Dreischor en acht uit Noordgou- we. De school telt in totaal 69 leer Een wekelijks terugkerend gebruik bij De Zonnewijzer: oudere leerlingen lezen voor aan de jongste groepen. lingen. Ondanks de christelijke sig natuur heeft zeventig procent van hen een niet-christelijke achter grond. Geen probleem, volgens In grid Renes. „Kinderen van alle ge zindten zijn welkom, wanneer de christelijke gezindheid van de school maar wordt gerespecteerd." Die gezindheid houdt onder meer in dat af en toe een Bijbelverhaal wordt verteld, een christelijk lied wordt gezongen en besproken wordt over hoe je met elkaar om gaat. De lessen beginnen en eindi gen met gebed, vaak met inbreng van de leerlingen zelf „Onlangs stelde één van de kinderen voor om 'voor de Gazastrook' te bid- 'Onlangs stelde één van de kinderen voor om 'voor de Gazastrook' te bidden' den. Maar ook wanneer een huis dier is overleden, blijkt dat leerlin gen daar graag met de hele groep voor willen bidden, ook als ze van huis uit geen christelijke achter grond hebben. Het kan troostend werken." En het past in de doelstelling dat de school de kinderen niet alleen goed onderwijs, maar ook veilig heid en warmte wil bieden. Een streven dat wordt gesymboliseerd met het nieuwe logo van de Zon newijzer: zonnestralen met daarin wijze (Latijnse) teksten. Behalve ouders van leerlingen, zijn ook andere dorpsbewoners foto Ronald den Dekker geïnteresseerd in de school. Zo or ganiseert voetbalvereniging Zonne maire jaarlijks een sportdag voor de leerlingen. En verzorgt muziek vereniging Nut en Uitspanning workshops waarbij de kinderen kennis maken met verschillende muziekinstrumenten. De tweejaar lijkse kinderkermis is beroemd in het dorp. In het schoolgebouw kunnen dan spelletjes worden ge daan en lekker hapjes gegeten. Dit alles ten bate van de school én een goed doel. ZONNEMAIRE - Music to movie is het thema van de jaarlijkse uitvoe ring van harmonie Nut 8c Uitspan ning. De muziekvereniging uit Zonnemaire houdt de voorstelling zaterdag vanaf t9.30 uur in het plaatselijke dorpshuis. Zowel het öpleidings- als het har monieorkest speelt alleen film- en musicalmuziek, onder meer uit The Godfather, The Mask of Zorro, Concert mars from 1941 en Harry Potter. Er is ondersteuning van filmbeelden op een groot doek. Beide orkesten staan onder leiding van de nieuwe dirigent Josje de Regt. Daarnaast verzorgt ook de slag werkgroep, onder leiding van Hans Reijerse, een optreden. Tot slot volgt een 'dansbaar' deel met de Middelburgse dansband Riversi de Trio. Q Meer informatie op de website http://nenu.zonnemaire.eu "T WALSTRAAT VLISSINGEN LANGE DELFT MIDDELBURG a.s. zondag 1 FEBRUARI KOOPZONDAG MIDDELBURG ZIERIKZEE - Gerrit Bakker uit Zie- rikzee is voor de zesde maal natio naal kampioen geworden met één van zijn 'klein chinchilla's', een ko nijnenras. De wedstrijd werd afge lopen zaterdag gehouden in Utrecht, waar een zeer grote klein- dierenshow werd gehouden. Bak ker versloeg in zijn categorie onge veer vijftig concurrenten. Hij deed voor de negende maal mee aan het nationaal kampioenschap. „Ik fok al jaren klein chinchilla's." Het fokken van konijnen zit de fa milie in het bloed. „Mijn vader heeft er 37 jaar in gezeten en mijn dochter Linda is afgelopen week end derde geworden met een dwergkonijn." De konijnen van Bakker zijn ge wild. Hij heeft zaterdag twee beest jes verkocht, de konijnen zijn ver huisd naar Frankrijk. TERNEUZEN - Vlissingen heeft een kenniswerf, Terneuzen krijgt naar alle waarschijnlijkheid een kennis polder. De initiatiefgroep Bètacolle ge, waarin vertegenwoordigers van Dow, veiligheidsinstituut Ricas, het ROC Westerschelde, Zeeland- Seaports en Hogeschool Zeeland, werken hard aan een plan waarin nieuwe onderwijs- en informatie centra geprojecteerd worden in de zuidelijke stadsrand van Terneu zen, naast skihal Snowbase. Volgens de initiatiefnemers kan in het noordelijk deel van de Koegors polder zonder veel problemen een aantal instellingen geclusterd wor den. Gedacht wordt dan aan het opleidingencentrum voor de hulp verlening bij rampen van Ricas, het kenniscentrum voor onder- grondsbouwen, het kenniscen trum voor biobased industries, een nieuw ROC, een hotel, studen tenhuisvesting in een collegemo del en het gewenste Betacollege met research voorzieningen. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen is blij met de plannen. „De gemeente Terneuzen zal het initiatief steunen. Maar als het gaat om de locatie waar alles zou moeten komen, dan ligt dat toch wat complexer." Daarmee doelt Lonink op het feit dat voor het nieuwe ROC nog een werkgroep bezig is te zoeken naar andere locaties, ook dichtbij de binnenstad. En als de provincie de gemeente toestemming verleent om grootschalige detailhandel-toe te staan in en om de skihal wordt dat deel van de polder een A-loca tie. Daarop worden veelal geen on derwijsinstellingen gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77