Omschakeling is geen simpele klus Bij Zuidbos training voor deelname Roparun Landbouw in beweging: Keurmerk BibliOosterschelde bewijst juistheid ingeslagen weg Ottilie en Jeroen geven mini-concert in Pontes Verhuisbericht Honderdj'arige in het zonnetje gezet Vragen over 'fusie' op Slagerij Polderman Goeree-Overflakkee krijgt goud van gilde 18 Dinsdag 27 januari 2009 PZC door Melita 1.anting BRUiNISSE - Het Bru's Running Team gaat voor de tweede keer meedoen aan-de Roparun. Deze es tafetteloop van Parijs naar Rotter dam start op zaterdag 30 mei. Een team van hardlopers loopt de afstand non-stop. De atleten wor den begeleid door fietsers en een team van verzorgers met de auto. De lopers laten zich sponsoren en de opbrengst gaat naar projecten voor mensen met kanker. Vorig jaar werd 22.500 euro opgehaald en het team wil dat bedrag dit jaar Verhogen. Om sponsorgeld binnen door Martijn de Koning ZIERIKZEE - „Hangt-ie recht?" Cul tuurwethouder Wijnand Renden had het gisteren niet al te moeilijk om het 'certificaatsbordje' aan de gevel van de Zierikzeese biblio theek te hangen. De basis hing er al; de Schouwen-Duivelandse wet houder hoefde alleen nog even twee plakstrips te 'activeren'. BibliOosterschelde is trots op het kwaliteitskeurmerk, dat geldt voor al haar vestigingen, waaronder Zie- rikzee, Burgh-Haamstede en Brui- nisse. „En dat al twee jaar na onze start", wijst directeur Jannie van Vugt op de fiisie van zes biblio theekorganisaties, begin 2007. Ze erkent dat het wel om een 'moet je' gaat. Het certificaat is in het le ven geroepen door de Nederland se gemeenten en de bibliotheken te halen staat een benefietconcert op de rol en wordt in maart een wandeltocht georganiseerd. Het lopersteam wil ook actief zijn in de Bruse samenleving. Daarom worden verschillende activiteiten georganiseerd. Zo zouden meer mensen betrokken moeten wor den bij het hardlopen. Niet alleen in sportief opzicht maar ook in so ciaal opzicht. Elke zondagochtend en op verschillende doordeweekse dagen trekt een loopgroep de pol der in. Iedereen die mee wil doen is welkom. www.bru.nu/runningteam .f zelf. Biebs krijgen het keurmerk als ze in voldoende mate aan een hele rij voorwaarden voldoen. „Daardoor zijn we er zeker van dat alle bibliotheken een bepaald ni veau hebben", zegt Van Vugt. „We werken ook landelijk veel samen, dus één slechte organisatie kan de hele branche schade toebrengen." Het bezoekje van de 'controleurs' bracht ook enkele tekortkomingen aan het licht. „Zo zijn sommige vestigingen, waaronder die in Brui- nisse, minder lang open dan de vijftien uur die we onszelf ver plichten. We gaan bekijken of we daar iets aan kunnen doen." BibliOosterschelde is, na Vlissin- gen, de tweede bieborganisatie in Zeeland die het keurmerk krijgt. Over vier jaar wordt gekeken of het verlengd wordt. In de supermarkt zijn biologische producten allang geen noviteit meer. Toch zal - zegt ZLTO - het biologisch aanbod het gangbare assortiment nooit verstoten. door Esme Soesman Op Schouwen-Duive- land is het - met zo'n vijf biologische onder nemers - aardig rustig gebleven. Zeelandbreed ziet be leidsmedewerker biologische land bouw Kees van Bohemen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie (en tevens LTO) een ge stage groei van het aantal biologi sche boeren. „Drieënveertig bedrijven. En dan heb ik de zes, zeven bedrijven die de laatste jaren in omschakeling zijn (overschakelen van gangbare- op biologische productie, red.) nog niet meegerekend", zet de ZL- TO-er de bij hem meest recente be kende cijfers op een rij. Het gros van de Zeeuwse biologi sche bedrijven betreft akkerbouw. Verder maken vooral fruittelers en pluimveehouders de dienst uit. Op Sint-Annaland zijn er twee biologi sche tuinders. Dit op een totaal van 65 in Nederland. „En er is nog een aantal specifieke bedrijven zo als de biologische rozenkwekerij de Bierkreek in IJzendijke". Ook kwekerij Zuidbos in Noorgouwe is wat Van Bohemen betreft, vanwe- Op 1 september 2007 is de omscha keling ingezet. Op 1 september 2009 kunnen de tanden in de eer ste biologische appels en peren van het Nieuwerkerkse fruitteelt- bedrijf De Muyehof worden gezet. Het gaat dan om de oogst van de jonge bomen, die winter 2007-2008 zijn geplant. Wat de be staande percelen betreft (zo'n 5 van de 10 hectare die de telers Pie- ter Jans Jansonius en Ingeborg Bui- tink in gebruik hebben) duurt de wachttijd nog langer. Pas na drie seizoenen (dus in 2010) is dit fruit biogecertificeerd ofwel voorzien van het Eko-keurmerk. „Het is een hele stap om om te schakelen", be vestigt Jansonius. Het tweetal com- ZIERIKZEE - Leerlingen van Pontes Pieter Zeeman krijgen vandaag een mini-concert van Ottilie de Koning en Jeroen de Jonge. Het optreden wordt gehouden als promotieactie voor Regioruis, een wedstrijd voor beginnende pop bands op Schouwen-Duiveland en de Bevelanden. Ottilie en Jeroen komen uit de Zeeuwse band One Dollar. Het optreden is van 12.20 tot 13.00 uur. De eerstvolgende voorronde voor Regioruis is vrij dag 30 januari in zaal Bommenede in Zonnemaire. ge de directe gerichtheid van Ad van Oorschot en Geertje Aangeen- brug op de Consument, een specia le vermelding waard. Ondanks de groei de laatste jaren in de biologi sche landbouw, verwacht hij niet dat de gangbare markt ooit volle dig door de biologische sector ver drongen wordt. Op de totale markt gaat het namelijk nog altijd om een klein percentage. Ter illustratie: in 2003 was het lan delijk de ambitie om 40.000 biolo gische varkens op de markt te zet ten, maar dat aantal bleef toen ste ken op 25.000. „Inmiddels zijn we in de buurt van de 85.000. Dat is dus enorm. Maar niet als je je reali seert dat het onderdeel is van 12 miljoen varkens die in Nederland jaarlijks worden geproduceerd." Wel is het biologisch product door de jaren heen steeds 'groter en zichtbaarder' geworden, stelt ook Van Bohemen vast. Neem alleen al zijn eigen organisatie. Elf jaar ge leden werd de eerste medewerker biologische landbouw aangesteld. Hijzelfwas de tweede. Zijn overi ge collega's zijn bovendien ook aar dig in de materie ingevoerd. Dat laatste is eigenlijk tekenend voor de biologische landbouw. „Al les wat niet biologisch is, biologi- seert", vat Van Bohemen de trend samen. Gedurende het jaar zijn er talloze studiebijeenkomsten en de monstratie dagen die betrekking hebben op bijvoorbeeld verant woord bodemgebruik. „Als ZLTO stimuleren we het biologische den ken", geeft de beleidsmedewerker aan. „Het hoeft niet altijd met een Eko-keurmerk samen te gaan." DEN HAAG - De Zuid-Hollandse Sta tenfracties van CDA en WD stel len vragen bij het streven van de provincie Zuid-Holland om te ko men tot één gemeente Goe- ree-Overflakkee. De vier huidige gemeenten zouden in 2012 moe ten fuseren. De partijen wijzen er op dat in het bestuursakkoord is af gesproken dat gemeentelijke fiisie op vrijwillige basis moet gaan. Dat juist deze partijen vragen stel len, is opvallend. Ze zijn beide ver tegenwoordigd in het dagelijks be stuur, dat de 'fiisiebeslissing' nam. BURGH-HAAMSTEDE - Slager Jaap Polderman uit Burgh-Haamstede heeft drie gouden oorkondes gekre gen: voor grillworst, rauwe ham en hachee. De oorkondes zijn van Het Worstmakers Gilde; een club van 180 slagers verdeeld over ze ven regio's. Het gilde doet het hele jaar door onaangekondigd keurin gen. Zo ook bij Polderman die ge vraagd werd binnen een paar uur een worstsoort, een vleeswaar soort en een kant-en-klaarmaaltijd te léveren. De jury oordeelde una niem positief Op 27 januari 2009 verhuist de redactie Zeeuws-Vlaanderen. Nieuw kantooradres: Herengracht 7 4531GM Terneuzen De overige gegevens blijven ongewijzigd: Postbus 145 4530 AC Terneuzen Telefoonnummer: 0115 -64 57 40 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZIERIKZEE - Ze werd geboren in Zonnemaire als de middelste van dertien kinderen. Stoffelina Stoutjesdijk-van Nieuwenhuijze - op de foto geflan keerd door dochter Elizabeth Foppes-Stoutjesdijk - vierde gisteren haar 100e verjaardag. Loco-burgemeester Wijnand Renden feliciteerde de eeuw- linge namens de gemeente. foto Dirk-Jan Gjeltema bineert het fruitwerk dan ook in eerste instantie met andere banen. De appels en peren van De Muye hof zijn overigens al wel op de markt. Het wordt nu verkocht als fruit 'in omschakeling naar de bio logische teelt'. Behalve verkoop bij Zuidbos gaat de Nieuwerkerkse oogst vooral naar Nederlandse en Franse natuurvoedingswinkels. Voor Jansonius en Buitink is de overstap naar de biologische teelt vooral persoonlijk ingegeven: „Dit is onze manier van werken". Een 100 procent biologische markt zal er nooit komen, stelt ook hij. „Maar je ziet wel dat de biologi sche en gangbare landbouw din gen van elkaar overnemen." door Esme Soesman NOORDGOUWE - Ad van Oorschot van de biologische kwekerij Zuid bos in Noordgouwe is ongeveer een jaar aan het experimenteren geweest. Na vele mindere probeer sels lukte het hem uiteindelijk dé perfecte pizzabodem te bereiden. In de Keuken van Zuidbos, geves tigd in een oude schaftkeet, is de Italiaanse lekkernij tijdens de bio logische markt op zaterdag te koop. Van Oorschot en partner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74