Schooluitval moet harder aangepakt Fietsende werknemer is minder vaak ziek Bewaking crèches niet waterdicht NS verschuiven dienstregeling Telemarketing aangepakt TNO-onderzoek maakt gebruik van Zeeuwse actie Fietsen Scoort. De rode loper uit Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid presenteert rapport. Ga naar www.mijngemak.nl want MijnGemak is thuis in alle soorten hulp MijnGemak 4 I Dinsdag 27 januari 2009 PZC DEN HAAG - Werknemers die regel matig fietsen naar hun werk zijn minder vaak ziek dan collega's die met auto of trein gaan. Fietsende werknemers verzuimen gemid deld één dag minder per jaar. Bo vendien kunnen zij werkgevers veel geld besparen. Wanneer het aantal werknemers dat naar het werk fietst met 1 procent toe neemt, kan dat een kostenbespa ring van 27 miljoen euro opleve ren. Dat blijkt uit ondêrzoek van TNO. De van oorsprong Zeeuwse fiets-sti mu leringscampagne Fiet sen Scoort (Ontwikkeld door COS Zeeland te Goes) heeft aan dit on derzoek meegewerkt. Uit het deel nemersbestand van Fietsen Scoort zijn bedrijven voor dit onderzoek geselecteerd. De resultaten zijn gis teren gepresenteerd tijdens Fiets- VAK, de beurs voor de tweewieler- branche. De conclusies van het TNO-onder zoek lijken een open deur. Het is bekend dat lichaamsbeweging ge zond is voor de mens en dat spor ten het ziekteverzuim kan vermin deren. Maar het effect van 'woon-werkfïetsen' is nooit eerder onderzocht. Daarom vroeg TNO ruim 1200 medewerkers van drie grote Nederlandse organisaties naar hun rijwielgebruik. Hieruit blijkt dat 64 procent een regelmati ge fietser is. Niet alleen zijn zij minder vaak ziek dan niet-fietsers, het ziekteverzuim daalt naarmate de afstand en het gebruik toene men. Overheid en werkgevers moeten de fietser dan ook stimule ren, adviseert TNO. Met subsidies en campagnes kunnen werkne mers over de streep worden getrok ken zich in het zweet te trappen. Het wordt extra aantrekkelijk, blijkt uit het onderzoek, als men sen hun fiets veilig kunnen stallen en op het werk even onder de douche kunnen. De overheid geeft het goede voor beeld. De 123.000 rijksambtenaren kunnen een vergoeding krijgen van 15 cent per gefietste kilometer. Een automobilist ontvangt voor woon-werkverkeer 'slechts' 5 cent per kilometer. HILVERSUM - Het is niet goed ge steld met de beveiliging in de Ne derlandse crèches en kinderdagver blijven, stelt het RTL4-programma EditieNL. Het probeerde gisteren met een verborgen camera in crèches in de regio Hilversum bin nen te komen. De verslaggever stel de dat hij de buurman was die in opdracht van ouders een meisje kwam halen. In driekwart van de gevallen werd hij binnengelaten. Volgens voorzitter Gjalt Jellesma van de Belangenvereniging Ouders PETER iiiïïiwnnnimrrrrnmi - in de Kinderopvang staan alle kin derdagverblijven na het drama in België op scherp. „Overdag is het echt niet zo gemakkelijk om bin nen te komen als EditieNL doet voorkomen." RTL4 hield zijn on derzoek naar aanleiding van het bloedbad in de kindercrèche in het Dendermonde. Daar liep een man naar binnen, waarna hij twee baby's en een leidster doodde. pagina 6: 'crèchemoordenaar 'v sloeg eerder toe' AIISSCHIÊN k'UNNEM WE EEN KLEfNK/Np DEN HAAG - Om het aantal school verlaters terug te dringen, moet het onderwijs meer praktijkge richt worden. Ook moeten kansar me leerlingen meer worden ge mengd met 'normale' scholieren en moeten docenten hun studen ten meer achter de broek zitten. Bovendien dienen meer scholen samen te werken met hulpverle nende instanties en moet de over heid meer geld uittrekken. Dat concludeert oud-minister Pie- ter Winsemius van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) in een rapport over schooluitval dat gisteren is ge presenteerd. Van de 200.000 kinderen die jaar lijks in het voortgezet onderwijs instromen, valt ongeveer een kwart vroeg of laat in hun school- carrière uit. Op het vmbo of mbo valt van de 110.000 instromers zelfs 40 procent uit. Ongeveer een DEN HAAG - Het nieuwe spoorboek je dat de NS in december heeft in gevoerd, pakt voor veel reizigers verkeerd uit. Door de extra treinen is het zo druk op het spoor dat het aantal vertragingen in en om de Randstad fors is opgelopen. Om de problemen op te lossen ver schuiven de NS enkele vertrektij den van treinen 'om meer lucht op het spoor' te scheppen', aldus de NS: Het aantal treinen veran dert niet. Door alle problemen is de gemiddelde landelijke punctua liteit inmiddels gedaald tot 86,8 procent. Dat is lager dan de 87 pro cent die in het prestatiecontract met het ministerie van Verkeer en Waterstaat is afgesproken. DEN HAAG - De Consumentenauto- riteit (CA) gaat dit jaar de strijd aan met misleidende en agressieve telemarketingactiviteiten en ver koopdemonstraties. De organisatie, ook bekend van website ConsuWijzer, zegt dat veel mensen last hebben van mis leidende en agressieve telefonische verkoop en dat verkoopdemonstra ties voor vakantieclubs tot hoge schadebedragen leiden. „De nieuwe wet die oneerlijke han delspraktijken moet tegengaan, geeft ons mogelijkheden om hier tegen op te treden", aldus Marije Hulshofj directeur van de CA. De waakhond voor de belangen van de consument ontvangt ook nog veel klachten over sms-dien- sten en garantie. kwart van de schooluitvallers schrijft zich later wel weer in. Het overgrote deel van de uitval lers gaat gebukt onder een opeen stapeling van problemen. Ze heb ben gescheiden ouders, gedragspro blemen of leven in armoede en hebben schulden. Als zij de proble men niet meer aan kunnen, stop pen veel leerlingen vroegtijdig met school. Om de uitval van die leerlingen te beperken, moeten scholen de 'kansarmen' en 'normale' leerlin gen beter met elkaar mengen, vindt de Raad. Op sommige scho len zitten relatief veel meer kinde ren met problemen. Hoger opgelei de ouders halen hun kinderen van die scholen af) waardoor de con centratie probleemkinderen nog groter wordt. Volgens de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid leidt dit tot onrust en gebrek aan structuur, waardoor do centen amper meer toekomen aan het geven van onderwijs. (Mém pagina 25: geen diploma, toch k*: werk LEEUWARDEN - Vervoerder Arriva hield gisteren op het station van Leeuwarden een actie voor socialer af bel 0900-0662' MijnGemak is de gratis bemiddelingsservice exclusief voor klanten van: r Zorgverzekeraar liNJVF mvim JflzaArrias 6en helpende hand eenvoudig geregeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4