Creatief bouwen voor krimp WHISKY; 12.36 Visie COMMENTAAR. Inbrekers pakken duizenden euro's Architecten maken plannen met het oog op daling bevolking. WILDE DAGEN 20% OP=OP PZC Dinsdag 27 januari 2009 3 Chris Rutten, voorzitter Kamer van Koophandel ZWN: „De grens met België is kunstmatig. We zijn één ge bied en samen betekenen we wat in Europa." Jan Willem Bosch, landschapsarchi tect: „Zeekleigebieden worden ge kenmerkt door openheid en land bouw. Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard horen er oök bij." Karla Peijs, commissaris van de ko ningin: „Zeeuws-Vlamingen moeten meer met de rug naar Den Haag gaan staan en met het gezicht naar Vlaanderen." Peter Boerma, directeur Delta: „Het mag best iets ambitieuzer in Zee land. Dus niet één kerncentrale er bij, maar een nucleair cluster met een stuk of drie, vier centrales." Burgemeester Wim Dijkstra van Vlissingen krijgt het woord op het drukbezochte debat dat deze krant organiseerde over de toekomst van Zeeland. foto's Lex de Meester Kijk voor een videoimpressie van het debat op www.pzc.nl/debat Zeeland zal voorzichtig voortborduren. Als het debat over de toekomst van de provincie dat deze krant gisteravond in Middelburg hield maatgevend is, worden hier niet zomaar flitsende ideeën omarmd of verworpen. Een snelweg van noord naar zuid? Nou vooruit, een stukje misschien. Het andere uiterste, juist minder snelweg om de landschappelijke kwaliteit te verbeteren? Aarzeling. Eilanden voor de kust? Aardig, maar over het nut lopen de meningen uiteen. En zo gaat het met veel suggesties. Wie denkt dat de dreigende leegloop van deze provincie tot meer uitgesproken voorkeuren leidt, komt bedrogen uit. Dat een zaal vol bestuurders en betrokken burgers zelfs in de vrijblijvendheid van een PZC-debat niet tot scherpe keuzes kan komen, is licht verontrustend. Dat er geen keiharde afkeur wordt uitgesproken, is net zo vervelend. Want ook dat is een vorm van kiezen. Zeeland wil wel met vlijt en vooral met voorbeeldige samenwerking vooruit, maar lijkt daarbij vooralsnog op veel paarden te wedden. Zo'n risicospreiding levert meestal geen indrukwekkende winst op. In de politieke arena's van gemeenten en provincie zal moeten blijken of de kiezer dit een verstandig beleid vindt. SAS VAN GENT - Uit een woning bo ven een horecagelegenheid aan de Oostkade in Sas van Gent zijn en kele duizenden euro's gestolen. De inbraak werd gistermiddag ont dekt. De diefstal moet na vrijdag ochtend hebben plaatsgevonden. Ook in Burgh-Haamstede is na die tijd ingebroken, zo werd gisteren opgemerkt.Uit de woning aan de Beatrixstraat verdwenen beeldap- paratuur, computers, mobiele tele foons, dvd's en sieraden. MIDDELBURG - Niet meer, maar creatiever. Dat is het antwoord van twee architectenteams op de voor spelde daling van de Zeeuwse be volking vanaf 2025. In hun ont- werplab Krimp hebben ze voor de gemeenten Terneuzen en Veere plannen gemaakt. Een team onder leiding van de Rotterdamse architect Enno Zuide- ma heeft zich over Terneuzen ge bogen. De conclusie: de stad mist een echt hart en er moet fors wor den geïnvesteerd om Terneuzen dat te geven. In plaats van nieuwe wijken te bouwen is het beter de bestaande te verbeteren door meer het accent te leggen op groen en water, en de kreek de wij ken binnen te halen. Bovendien zijn de winkelcentra te ruim ge worden voor de bevolkingsom vang. Dat vraagt een nieuwe orde ning van de naoorlogse wijken. Onder leiding van Pieter van We- semael, adviseur stedenbouw en gebiedsontwikkeling in Amster dam en hoogleraar aan de TU in Eindhoven, heeft het tweede team zich op de dorpen Serooskerke en Zoutelande in de gemeente Veere gericht. Voor Zoutelande is het idee het omringende bos meer het dorp in te trekken. Dat geeft ruimte en ver hult de minder mooie delen van het dorp. Het architectenteam ziet Zoutelande als een duurzame fami liebadplaats. Voor het verhogen van de woonkwaliteit in Seroosker ke wordt de schoonheid van de be staande oude buitenplaatsen en landgoederen als uitgangspunt ge nomen. Het verloop van de wegen door en langs het dorp zal komen de jaren nog veel veranderen. Dat biedt kansen voor het creëren van rustige plekken en een compacte dorpskern, menen de architecten. De plannen worden dinsdag 3 fe bruari in het provinciehuis in Mid delburg gepresenteerd. Met plannen voor Terneuzen en Veere hebben twee architecten teams een antwoord gegeven op de voorspelde krimp van de Zeeuwse bevolking. Dinsdag 27 januari t/m zaterdag 31 januari KORTING OP ELKE FLES WHISKY! ALLEEN DINSDAG 27 jANUARI Glen Talloch Blended Scotch Whisky lOOd Kom naar de winkel of kijk op www.gall.nl/wildewhiskydagen voor alle dagaanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3